از NVDA تازه چه خبر؟

توجه:

۲۰۲۰.۴

این انتشار مشتمل است بر روش‌های ورودی جدید چینی، به‌روزرسانی برای Liblouis، و فهرست سازه‌ها (NVDA+F7) که در حالت فرمانپذیری کار میکند. حالا راهنمای وابسته به محتوا، هنگام فشردن F1 در پنجره‌های NVDA موجود است. بهبودی‌هایی در قوانین تلفظ نمادها، دیکشنری گفتار، پیام‌های بریل و خواندن سطحی؛ رفع اشکال و بهبودی در برنامه‌های Mail، Outlook، Teams، Visual Studio، Azure Data Studio و Foobar2000؛ بهبودی‌هایی در وب، در برنامه‌هایی مثل Google Docs، و پشتیبانی بیشتری از ARIA (برنامه‌های پیشرفته‌ی اینترنتی دسترسپذیر)؛ بعلاوه‌ی بسیاری رفع اشکال‌ها و بهبودی‌های مهم دیگر.

امکانات جدید

تغییرات

رفع اشکال

۲۰۲۰.۳

این انتشار چندین بهبود عمده را در پایداری و اجرا، به‌ویژه در برنامه‌های آفیس در بر دارد. تنظیمات جدیدی برای پشتیبانی از نمایشگرهای لمسی و اعلام گرافیک‌ها وجود دارد. وجود محتوای نشانه‌گذاری‌شده (برجسته) در مرورگرها اعلام میشود. جدول‌های بریل آلمانی جدید هم افزوده شده است.

امکانات جدید

تغییرات

رفع اشکال

۲۰۲۰.۲

از نکات برجسته‌ی این نگارش میتوان به پشتیبانی از یک نمایشگر بریل جدید از شرکت ناطق، پشتیبانی بهتر از رابط کاربری ESET antivirus و پایانه‌ی ویندوز، بهبود اجرا در 1Password و موتور سخنگوی OneCore، و بسیاری رفع اشکال‌ها و بهبودی‌های مهم دیگر اشاره نمود.

امکانات جدید

تغییرات

رفع اشکال

۲۰۲۰.۱

از نکات برجسته‌ی این نگارش میتوان به پشتیبانی از چند نمایشگر بریل جدید از HumanWare و APH اشاره کرد. همچنین، بسیاری از اشکالات مهمی که در نسخه‌ی پیشین بود، از جمله اشکال در خواندن ریاضی در Microsoft Word با استفاده از MathPlayer و MathType، برطرف شده است.

امکانات جدید

تغییرات

رفع اشکال

۲۰۱۹.۳

NVDA ۲۰۱۹.۳ انتشاریست بسیار شایان توجه که تغییرات زیرساختیِ فراوانی را در بر دارد؛ از جمله ارتقا پایتون ۲ به پایتون ۳ و بازنویسی اساسی زیرسیستم گفتاری صفحه‌خوان NVDA. با وجود اینکه این تغییرات، سازگاری NVDA را با افزونه‌های قدیمیتر از بین میبَرَد، ارتقا به پایتون ۳ برای امنیت ضروری است، و تغییرات در گفتار امکان برخی نوآوری‌های هیجان‌انگیز را در آینده‌ای نزدیک فراهم می‌آورَد. از دیگر نکات برجسته، میتوان به پشتیبانی از ماشین‌های مجازی ۶۴-بیتی جاوا، قابلیت‌های پرده و برجسته‌ساز فکوس، پشتیبانی از نمایشگرهای بریلِ بیشتر و یک نمایشگر مجازیِ بریل، و رفع اشکال‌های بسیارِ دیگر اشاره نمود.

امکانات جدید

تغییرات

رفع اشکال

۲۰۱۹.۲.۱

این انتشاری فرعیست برای برطرف کردن چند اشکال موجود در نگارش ۲۰۱۹.۲ که باعث توقف NVDA میشد. اشکالات رفع‌شده شامل این موارد میشوند:

۲۰۱۹.۲

از نکات برجسته‌ی این نگارش میتوان به شناسایی خودکار نمایشگرهای بریل FreedomScientific، گزینه‌ای آزمایشی در تنظیمات پیشرفته‌ی NVDA برای بازداشتن حالت مرور از حرکت دادن خودکار فکوس (که ممکن است بهبود در اجرا را همراه داشته باشد)، یک گزینه‌ی افزودن بیشتر سرعت برای موتور سخنگوی Windows OneCore برای رسیدن به سرعت‌های بسیار بالاتر، و بسیاری رفع اشکال‌های دیگر اشاره نمود.

امکانات جدید

تغییرات

رفع اشکال

۲۰۱۹.۱.۱

این انتشار، اشکالات زیر را برطرف میکند: NVDA دیگر باعث نمیشود اکسل ۲۰۰۷ متوقف شود، یا از اعلام اینکه خانه‌ای دارای فرمول است خودداری کند. (#9431) Google Chrome وقتی با برخی لیست‌باکس‌ها تعامل میکنید، دیگر متوقف نمیشود. (#9364) مشکلی که از کپی پیکره‌بندی کاربر در پروفایل پیکره‌بندی سیستم جلوگیری میکرد، برطرف شد. (#9448) در اکسل، NVDA دوباره هنگام اعلام موقعیت خانه‌های ادغام‌شده، از پیام ترجمه‌شده استفاده میکند. (#9471)

۲۰۱۹.۱

از نکات برجسته‌ی این نگارش میتوان به بهبودی اجرا هنگام دسترسی به Microsoft Word و Excel، بهبودی در پایداری و ایمنی همچون پشتیبانی از افزونه‌ها با اطلاعات نسخه‌های افزونه‌ها، و بسیاری رفع اشکال‌های دیگر اشاره نمود.

لطفا توجه داشته باشید که از این انتشارِ NVDA به بعد، ماژول‌های شخصی‌سازی‌شده، پلاگین‌های فراگیر، درایورهای نمایشگر‌های بریل و درایورهای موتور‌های سخنگو، دیگر بطور خودکار از پوشه‌ی پیکره‌بندی کاربری NVDA شما بارگیری و اجرا نمیشوند. در عوض، این‌ها باید به عنوان بخشی از یک افزونه نصب شوند. کسانی که در حال نوشتن و توسعه‌ی کد برای یک افزونه هستند، باید کدی را که آزمایش میکنند در پوشه‌ی Scratchpad واقع در پوشه‌ی پیکره‌بندی کاربری NVDA قرار دهند. این پوشه در صورت علامت زدن گزینه‌ی چرک‌نویس توسعه‌دهنده ایجاد میشود. این تغییرات برای تضمینِ بهترِ سازگاری کدهای شخصی‌سازی‌شده ضروری هستند، تا در نتیجه NVDA در برابر ناسازگار شدن کد مورد نظر با انتشارهای بعدی دچار خطا نشود. لطفا برای اطلاعات بیشتر راجع به این مورد و نحوه بهتر شماره‌گذاری نسخه‌های افزونه‌ها، به فهرست تغییرات در سطرهای پایینتر مراجعه کنید.

امکانات جدید

تغییرات

رفع اشکال

۲۰۱۸.۴.۱

این انتشار، توقف در آغاز به کار NVDA را چنانچه زبان رابط کاربری آن به آراگونی تنظیم شده باشد، برطرف میکند. (#9089)

۲۰۱۸.۴

از نکات برجسته‌ی این نگارش میتوان به بهبودی‌های اجرا در نگارش‌های تازه‌ی فایرفاکس، خواندن ایموجی‌ها با همه‌ی موتورهای سخنگو، اعلام وضعیت پاسخ داده‌شده یا انتقال‌یافته در Outlook، اعلام فاصله‌ی مکان‌نما تا لبه‌ی یک صفحه در Microsoft Word، و رفع بسیاری از اشکالات پیشین اشاره نمود.

امکانات جدید

تغییرات

رفع اشکال

۲۰۱۸.۳.۲

این یک انتشار فرعی است برای حل مشکل توقف Google Chrome، هنگامی که در سایت www.twitter.com روی توئیت‌ها حرکت میکنید. (#8777)

۲۰۱۸.۳.۱

این یک انتشار فرعی است که اشکالی بسیار مهم را در NVDA برطرف میکند. این اشکال باعث میشد تا نسخه‌های ۳۲ بیتی فایرفاکس از کار بیفتند. (#8759)

۲۰۱۸.۳

از نکات برجسته‌ی این نگارش میتوان به شناسایی خودکار بسیاری از نمایشگرهای بریل؛ پشتیبانی از امکانات جدید ویندوز ۱۰، از جمله تابلوی ورودی ایموجی‌ها؛ و برطرف شدن بسیاری مشکلات دیگر اشاره نمود.

امکانات جدید

تغییرات

رفع اشکال

۲۰۱۸.۲.۱

این انتشار شامل به‌روزرسانی‌هایی در ترجمه است؛ به خاطر حذف امکانی در آخرین دقایق، که مشکلاتی را ایجاد میکرد.

۲۰۱۸.۲

از نکات برجسته‌ی این نگارش میتوان به پشتیبانی از جدول‌ها در برنامه‌ی کیندل برای رایانه؛ پشتیبانی از BrailleNote Touch and BI14، محصول HumanWare؛ بهبودی در مبدل‌های متن‌به‌گفتار Onecore و Sapi5؛ بهبودی در Microsoft Outlook و بسیاری دیگر اشاره نمود.

امکانات جدید

تغییرات

رفع اشکال

۲۰۱۸.۱.۱

این نسخه، انتشاری ویژه از NVDA است که اشکالی را در درایور صداهای Onecore برطرف میکند که باعث میشد صداهای یادشده با طنینی زیرتر و سریعتر در Windows 10 Redstone 4 (1803) سخن بگویند. (#8082)

۲۰۱۸.۱

از نکات برجسته‌ی این نگارش میتوان به پشتیبانی از نمودارها در وُرد و پاورپوینت، پشتیبانی از نمایشگرهای بریل جدید، شامل Eurobraille و مبدلِ پروتکلِ Optelec، بهبودی پشتیبانی از نمایشگرهای بریل Hims و Optelec، بهبودی اجرای فایرفاکس ۵۸ و بالاتر، و بیش از این‌ها اشاره نمود.

امکانات جدید

تغییرات

رفع اشکال

۲۰۱۷.۴

از نکات برجسته‌ی این نگارش میتوان به اصلاحات و بهبودی‌های زیادی در پشتیبانی از وب همچون حالت مرور پیش‌فرض برای پنجره‌های محاوره‌ای تحت وب، بهتر اعلام کردنِ برچسب‌های گروهی فیلدها در حالت مرور، پشتیبانی از فنآوریهای جدید ویندوز ۱۰ مانند Windows Defender Application Guard و ویندوز ۱۰ بر بستر ARM64، و اعلام خودکار جهتِ صفحه‌ی نمایش و وضعیت باتری اشاره نمود. لطفا توجه کنید که این نگارش از NVDA دیگر ویندوز اکس‌پی و ویندوز ویستا را پشتیبانی نمیکند. از این پس، NVDA دستکم برای اجرا به ویندوز ۷ با service pack 1 نیاز دارد.

امکانات جدید

تغییرات

رفع اشکال

۲۰۱۷.۳

از نکات برجسته‌ی این نگارش میتوان به امکان نوشتن بریل کوتاه‌نویسی، پشتیبانی از صداهای OneCore موجود در ویندوز ۱۰، پشتیبانی داخلی از OCR ویندوز ۱۰، و بهبودی‌های بسیار قابل توجهی در بریل و وب اشاره نمود.

امکانات جدید

تغییرات

رفع اشکال

* جدول فارسی بریل ۸ نقطه‌ی رایانه

با انتخاب جدول فوق الذکر در بخش تنظیمات بریل به عنوان جدول ورودی، میتوانید الفبای فارسی و انگلیسی، اعداد فارسی و انگلیسی و برخی دیگر از نمادها را به شرح زیر با صفحه‌کلید بریل روی نمایشگر بریل، یا افزونه‌ی PCKeyboardBraillInput با صفحه‌کلید معمولی تایپ کنید:

۱. حروف الفبای فارسی

توضیح: محتوای این جدول با آنچه که از بریل فارسی می‌دانیم تفاوتی ندارد و صرفا جهت یادآوری آمده‌است.

نویسه نقطه‌های بریل بریل یونی‌کد
آ ۳-۴-۵
ا ۱
ب ۱-۲
پ ۱-۲-۳-۴
ت ۲-۳-۴-۵
ث ۱-۴-۵-۶
ج ۲-۴-۵
چ ۱-۴
ح ۱-۵-۶
خ ۱-۳-۴-۶
د ۱-۴-۵
ذ ۲-۳-۴-۶
ر ۱-۲-۳-۵
ز ۱-۳-۵-۶
ژ ۳-۴-۶
س ۲-۳-۴
ش ۱-۴-۶
ص ۱-۲-۳-۴-۶
ض ۱-۲-۴-۶
ط ۲-۳-۴-۵-۶
ظ ۱-۲-۳-۴-۵-۶
ع ۱-۲-۳-۵-۶
غ ۱-۲-۶
ف ۱-۲-۴
ق ۱-۲-۳-۴-۵
ک ۱-۳
گ ۱-۲-۴-۵
ل ۱-۲-۳
م ۱-۳-۴
ن ۱-۳-۴-۵
و ۲-۴-۵-۶
ه ۱-۲-۵
ی ۲-۴
۲. نویسه‌های عربی

توضیح: این جدول حاوی نویسه‌هاییست که بیشتر در کلماتی که در فارسی به شیوه‌ی عربی نوشته میشوند و در بعضی موارد در کلمات غیر عربی نیز به کار میروند.

نویسه نقطه‌های بریل بریل یونی‌کد
ء (همزه؛ مثل: انشاء) ۳
أ (الف همزه رو: أبطال) ۳-۴
إ (الف همزه زیر: إبطال) ۳-۴-۷
ؤ (واو همزه: مسؤول) ۱-۲-۵-۶
ئ (یا همزه: تئاتر) ۱-۳-۴-۵-۶
ة (ت تأنیث: دائرة المعارف) ۱-۶
ك (کاف عربی: كوت) ۱-۳-۷-۸
ي (ی عربی: يم) ۲-۴-۶-۷-۸
ى (الف مقصوره: موسى) ۱-۳-۵
َ (فتحه) ۲
ِ (کسره) ۱-۵
ُ (ضمه) ۱-۳-۶
ً (دو فتحه، نصب: حتماً) ۲-۳
ٍ (دو کسره، جَر) ۳-۵
ٌ (دو ضمه، رفع) ۲-۶
ّ (تشدید؛ هنگام تایپ بعد از حرف مشدد تایپ میشود) ۶
ْ (ساکن) ۲-۵
۳. دو نویسه‌ی ویژه‌ی نگارش فارسی
نویسه نقطه‌های بریل بریل یونی‌کد
نیم‌فاصله یا فاصله‌ی مجازی: خانه‌ی ۶-۸
کشیده: خـــروج ۴-۵-۶-۷
۴. اعداد و نمادهای ریاضی در نگارش فارسی

توضیح: از آنجا که در جدول بریل رایانه‌ای نمیتوان دو خانه را به یک نویسه اختصاص داد، لذا علامت حساب حذف شد و به جای آن نقاط ۷-۸ اضافه شد.

نویسه نقطه‌های بریل بریل یونی‌کد
۱ ۱-۷-۸
۲ ۱-۲-۷-۸
۳ ۱-۴-۷-۸
۴ ۱-۴-۵-۷-۸
۵ ۱-۵-۷-۸
۶ ۱-۲-۴-۷-۸
۷ ۱-۲-۴-۵-۷-۸
۸ ۱-۲-۵-۷-۸
۹ ۲-۴-۷-۸
۰ ۲-۴-۵-۷-۸
٫ (ممیز) ۵
٬ (هزارگان، جداکننده‌ی سه‌رقمی اعداد: ۱۲۳٬۴۵۶) ۳-۷
٪ (نماد درصد) ۱-۴-۶-۷
۵. نمادهای نقطه‌گذاری ویژه‌ی نگارش فارسی

توضیح: شکل قرار گرفتن این نمادها در رسم الخط به گونه‌ایست که تنها باید در نگارش فارسی به‌کار گرفته شوند. چنانکه در جدول خواهید دید، نقطه‌ی ۷ به این علامت‌ها اضافه شده و به معادل انگلیسی این علامت‌ها، نقطه‌ی ۸ اضافه می‌شود.

نویسه نقطه‌های بریل بریل یونی‌کد
، (ویرگول) ۲-۷
؛ (نقطه ویرگول) ۲-۳-۷
؟ (سؤال) ۱-۴-۵-۶-۷
۶. حروف الفبای انگلیسی

توضیح: راهکاری موقت و سریع برای درج حروف الفبای انگلیسی در متن فارسی. به حروف uppercase نقطه‌ی ۷، و به حروف lowercase نقطه‌ی ۸ اضافه شده است.

نویسه (Up, low) نقطه‌های بریل (Up, low) بریل یونی‌کد (Up, low)
A, a 1-7, 1-8 ⡁, ⢁
B, b 1-2-7, 1-2-8 ⡃, ⢃
C, c 1-4-7, 1-4-8 ⡉, ⢉
D, d 1-4-5-7, 1-4-5-8 ⡙, ⢙
E, e 1-5-7, 1-5-8 ⡑, ⢑
F, f 1-2-4-7, 1-2-4-8 ⡋, ⢋
G, g 1-2-4-5-7, 1-2-4-5-8 ⡛, ⢛
H, h 1-2-5-7, 1-2-5-8 ⡓, ⢓
I, i 2-4-7, 2-4-8 ⡊, ⢊
J, j 2-4-5-7, 2-4-5-8 ⡚, ⢚
K, k 1-3-7, 1-3-8 ⡅, ⢅
L, l 1-2-3-7, 1-2-3-8 ⡇, ⢇
M, m 1-3-4-7, 1-3-4-8 ⡍, ⢍
N, n 1-3-4-5-7, 1-3-4-5-8 ⡝, ⢝
O, o 1-3-5-7, 1-3-5-8 ⡕, ⢕
P, p 1-2-3-4-7, 1-2-3-4-8 ⡏, ⢏
Q, q 1-2-3-4-5-7, 1-2-3-4-5-8 ⡟, ⢟
R, r 1-2-3-5-7, 1-2-3-5-8 ⡗, ⢗
S, s 2-3-4-7, 2-3-4-8 ⡎, ⢎
T, t 2-3-4-5-7, 2-3-4-5-8 ⡞, ⢞
U, u 1-3-6-7, 1-3-6-8 ⡥, ⢥
V, v 1-2-3-6-7, 1-2-3-6-8 ⡧, ⢧
W, w 2-4-5-6-7, 2-4-5-6-8 ⡺, ⢺
X, x 1-3-4-6-7, 1-3-4-6-8 ⡭, ⢭
Y, y 1-3-4-5-6-7, 1-3-4-5-6-8 ⡽, ⢽
Z, z 1-3-5-6-7, 1-3-5-6-8 ⡵, ⢵
۷. اعداد در نگارش انگلیسی

توضیح: همانند جدول ۴، علامت حساب حذف شده و از شکل -به اصطلاح- کوتاه اعداد همراه با نقطه‌های ۷-۸ استفاده شده است.

نویسه نقطه‌های بریل بریل یونی‌کد
1 2-7-8
2 2-3-7-8
3 2-5-7-8
4 2-5-6-7-8
5 2-6-7-8
6 2-3-5-7-8
7 2-3-5-6-7-8
8 2-3-6-7-8
9 3-5-7-8
0 3-5-6-7-8
۸. نمادهای نقطه‌گذاری مشترک

توضیح: به جز مواردی که بر انگلیسی بودن علامت تصریح شده، باقی علامت‌ها ممکن است در فارسی نیز به کار روند.

نویسه نقطه‌های بریل بریل یونی‌کد
! (علامت تعجب) ۲-۳-۵
" (Quotation mark, علامت نقل قول در انگلیسی) ۵-۸
' (Apostrophe در انگلیسی) 3-8
( (پرانتز باز) 2-3-5-6-7
) (پرانتز بسته) 2-3-5-6-8
* (ستاره) 1-6-8
, (Comma در انگلیسی) 2-8
- (خط تیره) 3-6
. (نقطه) 2-5-6
: (Colon, دو نقطه) 2-5-8
; (semicolon در انگلیسی) 2-3-8
? (Question mark, علامت سؤال در انگلیسی) 1-4-5-6-8
« (گیومه باز، ابتدای نقل قول در فارسی) ۲-۳-۶
» (گیومه بسته، انتهای نقل قول در فارسی) ۳-۵-۶
“ (Left Quote) 3-7-8
” (Right quote) 6-7-8
… (سه نقطه) ۴-۶-۸
۹. نمادهای ریاضی مشترک

توضیح: به جز مواردی که بر انگلیسی بودن علامت تصریح شده، باقی علامت‌ها ممکن است در فارسی نیز به کار روند.

نویسه نقطه‌های بریل بریل یونی‌کد
% Percent sign, درصد در انگلیسی) ۱-۴-۶-۸
& (Ampersand, علامت و) 1-2-3-4-6-8
+ (به‌علاوه) 2-3-5-8
/ (Slash, خط کسری) 3-4-8
< (علامت کوچکتر) 1-2-6-8
= (علامت مساوی) ۲-۳-۵-۶
> (علامت بزرگتر) 3-4-5-8
[ (کروشه باز) ۱-۲-۳-۵-۶-۷
] (کروشه بسته) 2-3-4-5-6-8
^ (علامت توان) 4-5-7
{ (آکولاد باز) 2-4-6-8
} (آکولاد بسته) ۱-۲-۴-۵-۶-۸
~ (تقریبا یا حدودِ) 4-5-8
¬ (Not sign, علامت نفی) 1-3-4-5-7-8
° (Degrees, درجه) 3-4-5-6-8
± (مثبت منفی) 3-4-6-7-8
× (علامت ضرب) ۲-۳-۶-۸
÷ (علامت تقسیم) 2-5-6-8
‰ (per mill) 1-4-5-6-7-8
− (منفی) 3-6-8
۱۰. نماد واحد پول برخی کشورها
نویسه نقطه‌های بریل بریل یونی‌کد
$ (دلار) ۱-۲-۴-۶-۷-۸
¢ (سِنت) 1-4-6-7-8
£ (پوند) 1-2-3-7-8
¥ (ین) 1-3-4-5-6-7-8
€ (یورو) 1-3-6-7-8
﷼ (ریال) ۱-۲-۳-۵-۷-۸
۱۱. سایر نمادها
نویسه نقطه‌های بریل بریل یونی‌کد
# (علامت مربع در تلفن یا هَش) ۳-۴-۵-۶
@ (at sign) 4-7
\ (Backslash) 1-2-5-6-8
_ (underline, زیرخط) 4-5-6
` (Grave accent) 4-8
"|" (Vertical bar, خط عمودی ۴-۵-۶-۸
¦ (Broken bar) 1-5-6-7
§ (section sign 1-2-3-4-5-6-7-8
© (Copyright) 1-3-4-6-7-8
® (Registered) 2-3-4-5-7-8
¶ (Paragraph) 4-5-6-7-8
‐ (Hyphen) 3-6-7
• (Bullet) 2-4-6-7
◦ (White bullet) 3-5-8
◾ (Black square) 3-5-6-8

۲۰۱۷.۲

از نکات برجسته‌ی این نگارش میتوان به پشتیبانی کامل از کم کردن صداهای پس‌زمینه در به‌روزرسانیِ Creaters در ویندوز ۱۰؛ برطرف کردن مشکلات مربوط به انتخاب متن در حالت مرور، شامل مشکلاتی در انتخاب همه‌ی متن؛ بهبودی‌های قابل توجهی در پشتیبانی از Microsoft Edge؛ و بهبودی در تشخیص سازه‌هایی در صفحات وب که با استفاده از aria-current نشانه‌گذاری شده اند، اشاره نمود.

امکانات جدید

تغییرات

رفع اشکال

۲۰۱۷.۱

از نکات برجسته‌ی این نگارش میتوان به اعلام بخش‌ها و ستون‌های متنی در Microsoft Word؛ پشتیبانی از خواندن کتاب‌ها، پیمایش و یادداشت‌گذاری روی آن‌ها در برنامه‌ی Kindle برای رایانه؛ و پشتیبانی بهبود‌یافته در Microsoft Edge اشاره نمود.

امکانات جدید

تغییرات

رفع اشکال

۲۰۱۶.۴

از نکات برجسته‌ی این نگارش میتوان به پشتیبانی بهبود‌یافته از Microsoft Edge؛ حالت مرور در برنامک Mail در ویندوز ۱۰؛ و بهبودی‌های قابل توجهی در پنجره‌های محاوره‌ایِ NVDA اشاره نمود.

امکانات جدید

تغییرات

رفع اشکال

۲۰۱۶.۳

از نکات برجسته‌ی این نگارش میتوان به توانایی غیر فعال کردن انفرادی یک افزونه، پشتیبانی از فرم‌فیلد‌ها در Microsoft Excel، بهبودی قابل توجهی در نحوه اعلام رنگ‌ها، رفع اشکالات و بهبودی‌هایی مربوط به چند نوع نمایشگر بریل، و رفع اشکالات و بهبودی‌هایی در نحوه پشتیبانی از Microsoft Word اشاره نمود.

امکانات جدید

تغییرات

رفع اشکال

۲۰۱۶.۲.۱

این انتشار، مشکل توقف‌های واژه‌پرداز مایکروسافت را برطرف میکند.

۲۰۱۶.۲

از نکات برجسته‌ی این نگارش میتوان به توانایی مشخص کردن خطاهای املایی بهنگام تایپ، پشتیبانی از اعلام خطاهای دستوری در Microsoft Word، و بهبودی‌ها و اصلاحاتی در پشتیبانی از مجموعه برنامه‌های Microsoft Office اشاره کرد.

امکانات جدید

تغییرات

رفع اشکال

۲۰۱۶.۱

از نکات برجسته‌ی این نگارش میتوان به توانایی کمتر کردن صداهای دیگر برنامه‌ها بطور اختیاری، بهبودی‌هایی در خروجی بریل و پشتیبانی از نمایشگرهای بریل، رفع اشکالاتی قابل توجه در پشتیبانی از Microsoft Office، و حل اشکالاتی در حالت مرور iTunes اشاره کرد.

امکانات جدید

تغییرات

رفع اشکال

۲۰۱۵.۴

از نکات برجسته‌ی این نگارش میتوان به بهبود اجرا در ویندوز ۱۰، قرار گرفتن جزء برنامه‌های مرکز دسترسی آسان در ویندوز ۸ و بالاتر، تسهیلاتی برای اکسل شامل فهرست کردن و تغییر نام برگه‌ها، و دسترسی به خانه‌های قفل‌شده در برگه‌های محافظت‌شده، و پشتیبانی از ویرایش متن پیشرفته در Mozilla Firefox، Google Chrome و Mozilla Thunderbird اشاره کرد.

امکانات جدید

تغییرات

رفع اشکال

۲۰۱۵.۳

از نکات برجسته‌ی این نگارش میتوان به پشتیبانی اولیه از ویندوز ۱۰، امکان غیر فعال کردن پیمایش تک‌حرفی (مورد استفاده برای برخی از برنامه‌های تحت وب)، اصلاحاتی در اینترنت اکسپلورر، و رفع اشکال متن در‌هم و بر‌هم هنگامی که با استفاده از ورودی بریل در برخی از برنامه‌ها تایپ میشد اشاره کرد.

امکانات جدید

تغییرات

رفع اشکال

۲۰۱۵.۲

از نکات برجسته‌ی این نگارش میتوان به توانایی خواندن نمودارها در مایکروسافت اکسل و پشتیبانی از خواندن و پیمایش تعاملی با محتواهای ریاضی اشاره نمود.

امکانات جدید

تغییرات

رفع اشکال

۲۰۱۵.۱

از نکات برجسته‌ی این نگارش میتوان به حالت مرور برای اسناد در Microsoft Word و Outlook، تغییرات اساسی در پشتیبانی NVDA از اسکایپ برای رایانه، و رفع اشکالات قابل توجه در پشتیبانی از اینترنت اکسپلورر اشاره نمود.

امکانات جدید

تغییرات

رفع اشکال

۲۰۱۴.۴

امکانات جدید

تغییرات

رفع اشکال

۲۰۱۴.۳