راهنمای کاربر نرم‌افزار NVDA نگارش 2020.4

فهرست مطالب

١. پیش‌گفتار

به NVDA خوش آمدید!

دسترسی به میز کار رایانه بدون نیاز به دیدن (NonVisual Desktop Access (NVDA)) صفحه خوانی رایگان و متن‌باز برای سیستم عامل ویندوز شرکت مایکروسافت است. این نرم‌افزار با فراهم آوردن بازخورد از راه سخنگویی مصنوعی و خط بریل، افراد نابینا و کم‌بینا را توانمند میسازد تا بدون نیاز به هزینه‌کردی بیشتر از یک فرد بینا، به رایانه هایی که ویندوز را اجرا میکنند، دسترسی داشته باشند. NVDA توسط NV Access، و با همکاری انجمنی از کاربرانش تولید و توسعه داده میشود.

١.١. امکانات عمومی نرم‌افزار

NVDA این اجازه را به افراد نابینا و کم‌بینا میدهد تا به سیستم عامل ویندوز و بسیاری از برنامه های دیگری که تحت ویندوز اجرا میشوند دسترسی یافته، با آنها تعامل برقرار کنند.

به عنوان نکات برجسته در مورد این نرم‌افزار، میتوان به این موارد اشاره نمود:

٢.١. جهانی‌سازی

مهم است که مردم در هر گوشه ای از این دنیا، صرف نظر از زبانی که با آن سخن میگویند، به شکلی برابر از فنآوری برخوردار شوند. در راستای رسیدن به این هدف، NVDA در کنار انگلیسی به ۵۴ زبان ترجمه شده است؛ از این قرار: آراگونی، آفریکانس، آلبانیایی، آلمانی (آلمان و سوئیس)، اسلواکی، اسلوونیایی، اسپانیایی (کلمبیا و اسپانیا)، امهری، اوکراینی، ایتالیایی، ایرلندی، ایسلندی، برمه‌ای، بلغاری، پرتغالی (برزیل و پرتغال)، پنجابی، تامیل، تایلندی، ترکی، چکی، چینی (ساده‌شده و سنتی)، دانمارکی، روسی، رومانیایی، ژاپنی، سوئدی، صربی، عربی، عِبری، فارسی، فرانسوی، فنلاندی، قرقیزی، کاتالان، کاناده‌ای، کره‌ای، کرواتی، گالیسیایی، گرجی، لهستانی، لیتوانیایی، مجارستانی، مغولی، مقدونی، نروژی، نپالی، هلندی، هندی، ویتنامی و یونانی.

٣.١. پشتیبانی از موتورهای مبدل متن به گفتار

NVDA همچنین میتواند، جدا از فراهم‌آوردن پیام‌ها و محیط واسط کاربری خود به چندین زبان، کاربر خود را قادر سازد تا مطالب مورد نظرش را به هر زبانی که باشد بخواند، مادامی که موتور سخنگوی مناسب با آن زبان را در اختیار داشته باشد.

نرم افزار NVDA با یک موتور سخنگوی چند‌زبانه، متن‌باز و رایگان به نام eSpeak NG همراه است.

اطلاعاتی درباره موتورهای سخنگوی دیگری که NVDA پشتیبانی میکند را میتوانید در بخش موتورهای سخنگوی پشتیبانی‌شده بیابید.

٤.١. پشتیبانی از خط بریل

NVDA میتواند برای کاربرانی که نمایشگرهای نوساز‌شونده بریل دارند، اطلاعات خود را به خط بریل نمایش دهد. همچنین ورودی بریل معمولی و کوتاه‌نویسی توسط صفحه‌کلید بریل نیز پشتیبانی میشود. علاوه بر این، NVDA بطور پیش‌فرض، بسیاری از نمایشگرهای بریل را بطور خودکار شناسایی میکند. جهت اطلاع از نمایشگرهای بریلی که این نرم‌افزار پشتیبانی میکند، لطفا بخش نمایشگرهای بریل پشتیبانی‌شده را ببینید.

NVDA از کدهای بریل بسیاری از زبانها شامل کدهای بریل کوتاه‌نویسی، معمولی (بلند‌نویسی) و بریل کامپیوتر پشتیبانی میکند.

٥.١. مجوز و حق نشر

حق انتشار نرم‌افزار NVDA 2006-2020 برای مشارکت‌کنندگان در پروژه NVDA محفوظ است.

NVDA تحت پوشش نگارش دوم مجوز فراگیر GNU موجود است؛ با دو استثنای ویژه. این استثناها در سند مجوز‌ها تحت بخش «اجزای غیر GPL در پلاگین‌ها و درایورها» و «کد قابل توزیع مایکروسافت» بیان میشود. NVDA همچنین از اجزایی که تحت مجوزهای رایگان و متن‌باز دیگری هستند، تشکیل شده و از آن‌ها نیز بهره میبَرَد. شما آزاد هستید تا زمانی که این نرم‌افزار همراه با این مجوز باشد و شما تمام کد منبع برنامه را در دسترس هر کسی که آنرا بخواهد قرار بدهید، هرگونه که بخواهید این نرم‌افزار را به اشتراک گذاشته و تغییر دهید. قانون یاد‌شده در مورد هر دو نسخه اصلی و تغییر یافته، و افزون بر آن، هر اثری که از این نرم‌افزار مشتق شده باشد قابل اجرا است.

شما میتوانید جهت اطلاع از جزئیات بیشتر نسخه‌ی کامل مجوز را در اینجا مشاهده نمایید. برای جزئیاتی پیرامون استثناهای یادشده، سند مجوز در منوی راهنمای NVDA را مشاهده کنید.

٢. نیازمندیهای سیستم

٣. دریافت و نصب NVDA

اگر شما هنوز نسخه ای از NVDA را تهیه نکرده اید، میتوانید از وب‌سایت NV Access دانلودش کنید.

به بخش Download بروید. لینک دانلود آخرین نگارش NVDA را پیدا خواهید کرد.

با اجرای فایلی که دانلود کرده اید، نسخه ای موقت از NVDA شروع به کار خواهد کرد. سپس از شما پرسیده خواهد شد که آیا میخواهید NVDA را نصب کنید، نسخه‌ی قابل حمل ایجاد میکنید یا با استفاده از نسخه‌ی موقتی به کارتان ادامه میدهید.

اگر شما قصد استفاده‌ی همیشگی از NVDA روی این رایانه را دارید، گزینه‌ی نصب NVDA را انتخاب کنید. نصب NVDA کارایی بیشتری را در اختیار کاربر خواهد گذاشت؛ مانند شروع خودکار بعد از ورود به ویندوز، توانایی خواندن صفحات ورودی و امنیتی ویندوز (که در نسخه های قابل حمل و موقتی امکان‌پذیر نیست) و ایجاد میانبر در منوی Start و روی میز کار. همچنین نسخه‌ی نصب شده میتواند در هر زمان که کاربر بخواهد نسخه‌ی قابل حملی از خودش بسازد.

در صورتی که بخواهید NVDA را روی حافظه‌ی فلش یا ابزارهای حمل اطلاعات دیگری به همراه داشته باشید، باید گزینه‌ی «ایجاد نسخه‌ی قابل حمل» را انتخاب کنید. نسخه‌ی قابل حمل نیز این قابلیت را دارد که بعدا روی هر رایانه ای نصب شود. در صورتی که بخواهید NVDA را روی یک حافظه‌ی فقط‌خواندنی مانند سی‌دی کپی کنید، باید فایلی را که دانلود کرده اید روی سی‌دی کپی کنید. اجرای نسخه‌ی قابل حمل به طور مستقیم از روی حافظه‌ی فقط‌خواندنی در حال حاضر امکان‌پذیر نیست.

استفاده از نسخه‌ی موقتی NVDA نیز میتواند به عنوان یک گزینه (مثلا به هدف آموزش یا نمایش) شایان توجه باشد. هرچند هر بار راه‌اندازی NVDA از این طریق، میتواند بسیار وقت‌گیر باشد.

١.٣. محدودیت‌های نسخه های قابل حمل و موقت

صرف نظر از ناتوانی در آغاز به کار خودکار هنگام ورود به ویندوز و یا بعد از آن، نسخه های قابل حمل و موقت NVDA این محدودیت‌ها را نیز دارند:

٢.٣. نصب NVDA

اگر NVDA را مستقیما از بسته‌ی دانلود‌شده نصب میکنید، دکمه‌ی «نصب NVDA» را بزنید. اگر شما پیش از این، این پنجره را بسته اید یا میخواهید از یک نسخه‌ی قابل حمل نصب کنید، لطفا گزینه‌ی «نصب NVDA» را از زیر‌منوی ابزارها انتخاب کنید.

پنجره‌ی نصب که ظاهر میشود تأیید خواهد کرد که آیا میخواهید NVDA را نصب کنید یا نه. همچنین به شما خواهد گفت که آیا این کار نسخه‌ی از‌پیش نصب‌شده ای را به‌روزرسانی میکند یا نه. شما با فشردن دکمه‌ی «ادامه» نصب NVDA را آغاز خواهید کرد. همچنین در این پنجره چند گزینه‌ی دیگر نیز موجود است که ذیلا توضیح داده میشوند. هنگامی که فرایند نصب کامل شد، پیامی نمایان میشود که به شما خواهد گفت که نصب با موفقیت انجام شده است. در این هنگام، با فشردن دکمه‌ی «تأیید»، نسخه‌ی تازه نصب‌شده‌ی NVDA آغاز به کار خواهد کرد.

١.٢.٣. هشدار برای افزونه‌های ناسازگار

اگر از قبل افزونه‌هایی را نصب کرده باشید، ممکن است هشداری دریافت کنید که افزونه‌هایی که با نسخه‌ی درحال اجرای NVDA سازگار نیستند غیرفعال خواهند شد. پیش از اینکه بتوانید دکمه‌ی «ادامه» را بزنید، باید با علامت زدن کادری تأیید کنید که میدانید این افزونه‌ها غیرفعال میشوند. دکمه‌ای هم برای بازبینی افزونه‌هایی که غیرفعال میشوند وجود خواهد داشت. برای راهنمایی در مورد این دکمه به بخش پنجره‌ی افزونه‌های ناسازگار مراجعه کنید.

٢.٢.٣. استفاده از NVDA هنگام ورود به ویندوز

این گزینه به شما امکان میدهد تا انتخاب کنید که آیا NVDA هنگام ورود به ویندوز، پیش از اینکه شما گذرواژه ای وارد کنید، به طور خودکار شروع به کار کند یا نه. این گزینه شامل صفحه‌ی کنترل حساب کاربر (UAC) و دیگر صفحات محافظت‌شده نیز میشود. این گزینه برای نصب‌های تازه، بطور پیش‌فرض فعال است.

٣.٢.٣. ایجاد میانبر روی میز کار (ctrl+alt+n)

با استفاده از این گزینه، شما تعیین میکنید که آیا NVDA برای راه‌اندازی، میانبری روی میز کار از خودش قرار بدهد یا نه. در صورت انتخاب این گزینه، این میانبر ترکیب کلید میانبر ctrl+alt+n را ایجاد میکند که به شما اجازه میدهد هرگاه که بخواهید NVDA را به راه بیندازید، از این کلیدها استفاده کنید.

٤.٢.٣. کپی پیکره‌بندی نسخه‌ی قابل حمل در حساب کاربری جاری

این گزینه به شما امکان میدهد تعیین کنید که آیا NVDA مجموعه‌ی تنظیمات (پیکره‌بندی) کاربر را از نسخه‌ی قابل حمل در حال اجرا برای حساب کاربر فعلی که از نسخه‌ی نصب‌شده‌ی NVDA استفاده میکند کپی کند یا خیر. در صورت تعیین این گزینه، پیکره‌بندی فعلی برای کاربران دیگر این سیستم کپی نخواهد شد. همچنین پیکره‌بندی یاد‌شده در بخش پیکره‌بندی سیستم که برای خواندن صفحه‌ی ورودی ویندوز و دیگر صفحات محافظت‌شده استفاده میشود نیز کپی نخواهد شد. این گزینه، تنها هنگام نصب NVDA از روی نسخه‌ی قابل حمل موجود است؛ نه هنگامی که شما NVDA را مستقیما از بسته‌ی اجرایی دانلود‌شده نصب میکنید.

٣.٣. ساختن یک نسخه‌ی قابل حمل

اگر نسخه‌ی قابل حمل را مستقیما میخواهید از بسته‌ی دانلود‌شده‌ی NVDA بسازید، دکمه‌ی «ایجاد نسخه‌ی قابل حمل» را فشار دهید. به همین سادگی! اگر شما این پنجره را بسته اید یا از نسخه‌ی نصب‌شده‌ی NVDA استفاده میکنید، گزینه‌ی «ایجاد نسخه‌ی قابل حمل» را از زیرمنوی ابزارهای منوی NVDA انتخاب کنید.

پنجره ای که با انتخاب این گزینه آشکار میشود، به شما امکان انتخاب جایی را که میخواهید نسخه‌ی قابل حمل را بسازید میدهد. این مکان میتواند پوشه ای روی درایو دیسک سخت کامپیوتر شما باشد یا جایی روی حافظه‌ی فلش USB یا ابزار قابل حمل دیگر. همچنین گزینه ای هست که شما میتوانید توسط آن انتخاب کنید که NVDA پیکره‌بندی حساب کاربر وارد‌شده به ویندوز را برای استفاده در نسخه‌ی قابل حمل کپی کند. این گزینه هنگامی در دسترس است که شما بخواهید نسخه‌ی قابل حمل را از روی نسخه‌ی نصب‌شده بسازید؛ نه مستقیما از بسته‌ی دانلود‌شده‌ی NVDA. با فشردن دکمه‌ی «ادامه» نسخه‌ی قابل حمل ساخته خواهد شد. به محض به انجام رسیدن فرایند ایجاد نسخه‌ی قابل حمل، پیامی ظاهر میشود که به شما میگوید فرایند موفقیت‌آمیز بود. »تأیید» را برای بستن این پنجره بفشارید.

٤. شروع کار با NVDA

١.٤. اجرا کردن NVDA

اگر شما NVDA را با برنامه نصب‌کننده نصب کرده اید، اجرا کردن NVDA به سادگی زدن کلیدهای ctrl+alt+n، یا انتخاب NVDA از منوی NVDA زیر منوی برنامه‌ها در منوی Start خواهد بود. (StartMenu -> (All) Programs -> NVDA -> NVDA) افزون بر این، میتوانید در پنجره‌ی «اجرا» (Run) nvda را تایپ کنید و کلید اینتر را بزنید. چنانچه NVDA قبلا اجرا شده باشد، دوباره راه‌اندازی خواهد شد. شما همچنین میتوانید در حالت یادشده، از بعضی از گزینه های خط فرمان، همانند -q برای خروج از NVDA و خاموش کردن آن، --disable-addons برای غیرفعال کردن افزونه ها و چند فرمان دیگر استفاده کنید.

NVDA بطور پیش‌فرض، پیکره‌بندی نسخه‌ی نصب‌شده‌اش را در پوشه‌ی رومینگ اپلیکیشن دیتای کاربر فعلی ذخیره میکند؛ (مثلا، "C:\Users\<user>\AppData\Roaming"). این امکان هست که NVDA را وا داشت تا پیکره‌بندی‌اش را به جای پوشه‌ی Roaming، از پوشه‌ی Local در Application Data بارگذاری کند. برای اطلاعات بیشتر بخش پارامترهای فراگیر سیستم را بررسی کنید.

برای به کار انداختن نسخه‌ی قابل حمل، به پوشه ای که بسته‌ی NVDA را در آن باز کرده اید رفته، روی فایل nvda.exe اینتر بزنید، یا دو‌بار کلیک کنید. اگر NVDA قبلا اجرا شده باشد، پیش از راه‌اندازی نسخه‌ی قابل حمل، بطور خودکار متوقف خواهد شد.

به محض آغاز به کار NVDA، شما نخست چند آوای بالا‌رونده خواهید شنید (که به شما میگوید NVDA دارد بارگزاری میشود). بسته به اینکه رایانه‌ی شما چقدر سریع باشد، یا اگر شما NVDA را از حافظه‌ی موسوم به کلید USB یا ابزار انتقال داده ای که سرعت پایینتری دارد اجرا میکنید، ممکن است کمی طول بکشد تا NVDA شروع به کار کند. اگر آغاز به کار NVDA زمان بیشتری به درازا انجامید، NVDA باید بگوید: «NVDA دارد بارگزاری میشود. لطفا شکیبا باشید».

اگر شما هیچ‌یک از اینها را نمیشنوید، یا صدای خطای ویندوز، یا چند آوای پایین‌رونده را میشنوید، بدین معناست که NVDA دارای خطایی هست و باید احتمالا یک آسیب را به توسعه‌دهندگان نرم‌افزار گزارش بدهید. لطفا برای اینکه بدانید این کار را چگونه انجام بدهید، وب‌سایت NVDA را ببینید.

١.١.٤. پنجره‌ی خوش‌آمدگویی

هنگامی که NVDA برای نخستین بار آغاز به کار میکند، با پنجره‌ای به شما خوش‌آمد میگوید که حاوی برخی اطلاعات اولیه درباره کلید مبدل NVDA و منوی NVDA است. (لطفا بخشهای بعدی را درباره این موضوع‌ها ببینید.) همچنین این پنجره دارای یک جعبه‌ی کشویی (combo box) و سه کادر علامت‌زدنی (checkbox) است. جعبه‌ی کشویی به شما اجازه میدهد تا چیدمان صفحه‌کلید را انتخاب کنید. کادر اولی به شما امکان میدهد تا اگر بخواهید، کلید capslock را به عنوان کلید مبدل NVDA تنظیم کنید. دومی تعیین میکند که NVDA بعد از اینکه وارد ویندوز میشوید به طور خودکار شروع به کار کند یا نه. این گزینه تنها برای نسخه‌ی نصب‌شده‌ی NVDA در دسترس است. کادر سوم تنظیم میکند که آیا برای هربار که NVDA شروع به کار میکند، این پنجره‌ی خوش‌آمدگویی نمایش داده شود یا نه.

٢.١.٤. پنجره‌ی آمار استفاده از داده‌ها

از نسخه‌ی NVDA ۲۰۱۸.۳ به بعد، از کاربران پرسیده میشود که آیا میخواهند اجازه دهند داده‌های مربوط به نحوه استفاده‌شان از NVDA برای کمک به بهبود NVDA در آینده، به NV Access فرستاده شود؟ وقتی که NVDA را برای نخستین بار اجرا میکنید، پنجره‌ای ظاهر میشود که از شما میپرسد که آیا میخواهید ارسال داده‌ها به NV Access را در حال استفاده از NVDA بپذیرید؟ میتوانید در بخش تنظیمات عمومی، ذیل عنوان اجازه دادن به پروژه‌ی NVDA برای جمع‌آوری آمار نحوه استفاده از NVDA، راجع به داده‌هایی که توسط NV Access جمع‌آوری میشود، بیشتر بخوانید. توجه: با فشردن دکمه‌ی بله یا نه، این تنظیم ذخیره میشود و این پنجره هرگز ظاهر نخواهد شد؛ مگر اینکه NVDA را حذف و دوباره نصب کنید. با این حال، میتوانید فرایند جمع‌آوری داده‌ها را، بطور دستی از پنجره‌ی تنظیمات عمومی فعال یا غیرفعال کنید. برای تغییر دستی این تنظیم، میتوانید کادر اجازه دادن به پروژه‌ی NVDA برای جمع‌آوری آمار نحوه استفاده از NVDA را علامت‌دار یا بدون علامت کنید.

٢.٤. درباره فرمان‌های صفحه‌کلیدی NVDA

١.٢.٤. کلید مبدل NVDA

بیشتر فرمان‌های صفحه‌کلیدی ویژه‌ی NVDA عبارت اند از فشردن کلید مخصوصی که «کلید مبدل NVDA» نامیده میشود، به همراه یک یا چند کلید دیگر. از استثناهای قابل توجه (که کلید NVDA با کلیدهای دیگر ترکیب نمیشود) میتوان به فرمان‌های بازبینی متن در چیدمان صفحه‌کلید رومیزی اشاره کرد. برای اجرای این فرمان‌ها از بخش صفحه کلید اعداد به تنهایی استفاده میشود. جز این مورد استثناهای دیگری هم هست.

NVDA میتواند طوری تنظیم شود که کلیدهای insert صفحه کلید اعداد، insert اصلی صفحه کلید، و یا capslock به عنوان کلید مبدل NVDA مورد استفاده قرار بگیرند. به عنوان تنظیم اولیه، هر دو کلید insert صفحه اعداد و insert اصلی به عنوان کلید مبدل NVDA تنظیم شده اند.

اگر شما بخواهید از کلیدی که به عنوان کلید مبدل تنظیم کرده اید، همچون سابق یا زمانی که NVDA اجرا نمیشود استفاده کنید (مثلا، اگر بخواهید capslock را روشن کنید در حالی که capslock را به عنوان کلید مبدل NVDA تنظیم کرده اید)، میتوانید کلید مورد نظر را دوبار سریع و پشت سر هم فشار دهید.

٢.٢.٤. چیدمان‌های صفحه‌کلید

در حال حاضر، NVDA دو مجموعه فرمان صفحه‌کلیدی (که با عنوان «چیدمان‌های صفحه‌کلید» شناخته میشوند) دارد: چیدمان رومیزی (Desktop) و چیدمان لپتاپ. بطور پیش‌فرض، NVDA تنظیم شده تا از چیدمان رومیزی استفاده کند. با این وجود، میتوانید صفحه‌کلید را به چیدمان لپتاپ تغییر دهید. این کار را میتوانید از طریق دسته‌ی صفحه‌کلید در پنجره‌ی تنظیمات NVDA، که در منوی اولویت‌های NVDA یافت میشود، انجام دهید.

چیدمان رومیزی از بخش صفحه کلید اعداد (ماشین حساب) بسیار استفاده میکند. برای استفاده از این بخش صفحه کلید، باید کلید numlock خاموش باشد. علیرغم اینکه بیشتر لپتاپها بخش ماشین‌حساب صفحه کلید را بطور فیزیکی ندارند، برخی از آنها میتوانند با نگه‌داشتن کلید FN و فشردن اعداد و حروف بخش راست صفحه کلید (7، 8، 9، u، i، o، j، k، l، ...) صفحه‌کلید اعداد را شبیه‌سازی کنند. اگر لپتاپ شما نمیتواند این کار را انجام دهد، یا اجازه نمیدهد که numlock را خاموش کنید، شما میتوانید چیدمان صفحه کلید را به چیدمان لپتاپ تغییر دهید.

٣.٤. فرمان‌های لمسی NVDA

اگر شما NVDA را روی دستگاهی که دارای صفحه‌ی لمسی است اجرا و از ویندوز ۸ یا بالاتر استفاده میکنید، میتوانید NVDA را هم مستقیما به وسیله‌ی فرمان‌های لمسی کنترل کنید. زمانی که NVDA در حال اجرا است، تمام ورودی‌های لمسی مستقیما روی NVDA اجرا خواهند شد؛ مگر اینکه پشتیبانی از تعامل لمسی غیرفعال باشد. بنا بر این، فرمان‌هایی که به طور معمول و بدون NVDA اجرا میشدند کار نخواهند کرد. برای فعال یا غیرفعال کردن پشتیبانی از تعامل لمسی، NVDA+control+alt+t را فشار دهید. همچنین میتوانید پشتیبانی از تعامل لمسی را از دسته‌ی تعامل لمسی در تنظیمات NVDA فعال یا غیرفعال کنید.

١.٣.٤. گشت زدن در صفحه‌ی نمایش

اصلیترین کاری که شما میتوانید روی صفحه‌ی لمسی انجام دهید این است که از کنترل‌ها یا نوشته‌هایی که در هر بخش صفحه موجود است آگاه شوید. برای انجام این کار، یک انگشتتان را روی هر جایی از صفحه که میخواهید قرار دهید. همچنین میتوانید انگشتتان را روی صفحه نگه دارید و روی صفحه بکشید تا همان‌گونه که انگشت شما روی کنترل‌ها و نوشته‌های موجود حرکت میکند آن‌ها را بخوانید.

٢.٣.٤. حرکتها (ژستها)ی لمسی

از این پس، هرگاه فرمان‌های NVDA در این راهنمای کاربری توضیح داده میشوند، ممکن است همراه با آنها از یک «حرکت لمسی» هم یاد شود که میتوان از آن برای اجرای آن فرمان روی صفحه‌ی لمسی استفاده نمود. در ادامه دستورهایی برای چگونه اجرا کردن حرکتهای لمسی می‌آیند.

ضربه‌ها (Taps)

با یک یا چند انگشت به صفحه ضربه بزنید.

یک بار ضربه زدن با یک انگشت را «یک ضربه مینامیم. ضربه زدن با دو انگشت «ضربه‌ی دو‌انگشتی» است و به همین سان.

اگر همان ضربه یک یا چند بار دیگر به سرعت اجرا شود، NVDA این کار را به عنوان «حرکت چند‌ضربه‌ای» میشناسد. دو بار ضربه زدن برابر است با «دو ضربه«. سه بار ضربه زدن «سه ضربه» میشود و به همین ترتیب. البته این ژست‌های چند‌ضربه‌ای میتوانند این را که در هرکدام از آنها چند انگشت به کار میرود نیز شناسایی کنند. پس میتوانیم حرکت‌هایی همچون «سه ضربه‌ی دو‌انگشتی»، «یک ضربه‌ی چهار‌انگشتی» و غیره را نیز تصور کنیم.

کشش‌ها (Flicks)

انگشت‌هایتان را به سرعت روی صفحه بکشید.

بر اساس جهات حرکت، چهار حرکت کششی ممکن وجود دارد: کشش چپ، کشش راست، کشش بالا و کشش پایین.

مانند ضربه ها، برای اجرای این حرکت‌ها نیز میتوان از بیش از یک انگشت بهره برد. بنا بر این، حرکت‌هایی مانند «کشش بالای دو‌انگشتی» و کشش چپ چهار‌انگشتی» هم امکان‌پذیر هستند.

٣.٣.٤. حالت‌های لمسی

از آنجا که فرمان‌های NVDA بسیار بیشتر از حرکت‌های امکان‌پذیر لمسی هستند، NVDA چند حالت لمسی دارد که میتوانید آنها را تغییر دهید، تا به زیرمجموعه‌های معینی از فرمان‌ها دست یابید. این حالتها عبارت اند از دو حالت «متنی» و «شیئی». فرمان‌های چندی از NVDA که در این سند یاد شده اند، ممکن است حالت لمسی‌ای داشته باشند که بعد از حرکت لمسی داخل پرانتز می‌آید. به عنوان مثال، کشش بالا (حالت متنی) یعنی فرمان مورد نظر، اگر که شما حرکت کشش بالا را انجام دهید، اجرا خواهد شد؛ اما تنها هنگامی که در حالت متنی باشید. اگر برای فرمان، حالتی ذکر نشده باشد، آن فرمان در هر دو حالت یاد‌شده اجرا خواهد شد.

برای تغییر دادن حالت‌های لمسی، یک ضربه‌ی سه‌انگشتی انجام دهید.

٤.٣.٤. صفحه‌کلید لمسی

برای ورود متن و فرمان از طریق یک صفحه‌ی لمسی، از صفحه‌کلید لمسی استفاده میشود. وقتی روی یک کادر ویرایش قرار گرفته باشید، میتوانید با دوبار ضربه زدن روی نماد صفحه‌کلید لمسی در پایین صفحه، صفحه‌کلید لمسی را بیاورید. برای تبلت‌هایی مثل Microsoft Surface Pro، هنگامی که صفحه‌کلید فیزیکی جدا شده باشد، صفحه‌کلید لمسی همیشه در دسترس است. برای بستن صفحه‌کلید لمسی، روی نماد صفحه‌کلید لمسی دوبار ضربه بزنید، یا از کادر ویرایش به بخش دیگری از صفحه بروید.

تا هنگامی که صفحه‌کلید لمسی فعال است، برای پیدا کردن کلیدها روی صفحه‌کلید، انگشتتان را به سمت جایی که صفحه‌کلید قرار گرفته و معمولا در پایین صفحه قرار دارد ببرید. سپس با یک انگشت روی صفحه‌کلید حرکت کنید. وقتی کلیدی را که میخواهید بفشارید پیدا کردید، بسته به گزینه‌ای که در دسته‌ی تنظیمات تعامل لمسی در پنجره‌ی تنظیمات NVDA برگزیدید، روی کلید دوبار ضربه بزنید یا انگشتتان را از روی کلید مورد نظر بردارید.

٤.٤. حالت راهنمای فرمان‌های ورودی

از بیشتر فرمان‌های NVDA در بخش‌های پیش رو در همین راهنمای کاربر یاد میشود. با این همه یک راه ساده برای آگاه شدن از همه‌ی این فرمان‌های گوناگون، روشن کردن راهنمای فرمان‌های ورودی است.

برای روشن کردن راهنما کلیدهای NVDA+1 را فشار دهید. برای خاموش کردن، کلیدهای NVDA+1 را دوباره فشار دهید. هنگامی که در راهنمای ورودی هستید، اجرای هر فرمان ورودی (مانند فشردن یک کلید یا اجرای یک حرکت لمسی) فرمان مربوط به آن حرکت را اعلام میکند و در صورتی که کاری را انجام بدهد، توضیح مختصری راجع به آن خواهد داد. تا زمانی که در حالت راهنمای فرمان‌های ورودی هستید، فرمان‌ها اجرا نخواهند شد و کاری را که باید، انجام نخواهند داد.

٥.٤. منوی NVDA

منوی NVDA به شما اجازه میدهد تا تنظیمات NVDA را انجام دهید، به راهنمایی دسترسی پیدا کنید، پیکره‌بندی تنظیمات را زخیره کرده یا به آنچه از پیش بوده بازگردانید، دیکشنری‌های گفتاری را تغییر دهید، به ابزارهای افزون بر این دست یابید و از NVDA خارج شوید.

هنگام اجرای NVDA، برای رفتن به منوی NVDA از هر جای ویندوز که هستید، کلیدهای NVDA+N را روی صفحه کلید بفشارید یا دو ضربه‌ی دو‌انگشتی به صفحه‌ی لمسی بزنید. همچنین میتوانید به وسیله‌ی محدوده‌ی اعلان‌های سیستم (System Tray) نیز به منوی NVDA وارد شوید. روی شکلک NVDA داخل محدوده‌ی اعلان‌های سیستم راست‌کلیک کنید، یا با استفاده از فشردن کلیدهای ویندوز و B داخل محدوده‌ی اعلان‌ها رفته، با جهت‌نمای پایین حرکت کرده تا به شکلک NVDA برسید و سپس کلید Applications را -که در بیشتر صفحه‌کلید‌ها سمت چپ دکمه‌ی CTRL راست قرار دارد- فشار دهید. وقتی منو باز شد، میتوانید با جهت‌نماها در منو حرکت کنید و با اینتر گزینه ای را فعال کنید.

٦.٤. فرمان‌های اساسی NVDA

نام فرمان کلید در رایانه‌ی رومیزی کلید در لپتاپ لمسی توضیح
آغاز یا راه‌اندازی دوباره‌ی NVDA Control+alt+n Control+alt+n ندارد NVDA را چنانچه در هنگام فرایند نصب، این میانبر ویندوز فعال شده باشد، از میز کار آغاز یا دوباره راه‌اندازی میکند. همان‌طور که گفته شد، این یک میانبر مخصوص ویندوز است؛ بنا بر این نمیتوان آن‌را در پنجره‌ی مدیریت فرمان‌های ورودی NVDA اختصاص یا تغییر داد.
توقف سخن گفتن Control control یک ضربه‌ی دو‌انگشتی بلافاصله سخن‌گویی را متوقف میکند.
مکث در سخن گفتن shift shift ندارد موقتا سخن‌گویی را متوقف میکند. فشردن دوباره‌ی این کلید، سخن گفتن NVDA را از جایی که قطع شده بود ادامه میدهد (مشروط به این‌که مکث کردن به وسیله‌ی موتور سخنگوی جاری پشتیبانی شود.)
منوی NVDA NVDA+n NVDA+n دو ضربه‌ی دو‌انگشتی منوی NVDA را نمایش میدهد تا به شما امکان دهد به تنظیمات، ابزارها، راهنما و غیره دست یابید.
تغییر حالت سخن‌گویی NVDA+s NVDA+s ندارد حالت‌های سخن‌گویی را بین گفتار، بوق زدن و خاموش تغییر میدهد.
تغییر حالت راهنمای فرمان‌های ورودی NVDA+1 NVDA+1 ندارد فشردن هر کلید در این حالت، نام کلید را اعلام میکند و توضیحی راجع به فرمانی که به آن کلید مربوط میشود میدهد.
خروج از NVDA NVDA+q NVDA+q ندارد از NVDA خارج میشود.
گذراندن کلید بعدی NVDA+f2 NVDA+f2 ندارد به NVDA میگوید، کلید بعدی که فشرده میشود را مستقیما به برنامه‌ی پیش رو بفرستد؛ حتی اگر به طور معمول، آن کلید جزء فرمان‌های NVDA باشد.
روشن یا خاموش کردن حالت خواب برنامه NVDA+shift+s NVDA+shift+z ندارد حالت خواب، تمام فرمان‌های NVDA و خروجی سخن‌گو و بریل را برای برنامه‌ی فعلی غیرفعال میکند. این حالت هنگام استفاده از برنامه هایی که امکانات سخن‌گویی و صفحه‌خوانی خودشان را دارند بسیار مفید است. برای غیرفعال کردن حالت خواب، این فرمان را دوباره وارد کنید.

٧.٤. اعلام اطلاعات سیستم

نام کلید توضیح
اعلام تاریخ / ساعت NVDA+f12 با یک بار فشردن، زمان کنونی را اعلام میکند. با دو بار فشردن، تاریخ را اعلام میکند.
اعلام وضعیت باتری NVDA+shift+b وضعیت باتری را اعلام میکند؛ که آیا متصل به برق است یا نه، یا درصد میزان شارژ را گزارش میدهد.
اعلام متن داخل کلیپ‌برد NVDA+c اگر متنی داخل حافظه‌ی موقت (کلیپ‌برد) باشد، آن‌را اعلام میکند.

٥. پیمایش با NVDA

NVDA به شما اجازه میدهد تا از راه‌های گوناگونی در سیستم گشت بزنید و در آن پیمایش کنید. از آن جمله میتوان به دو روش کار و تعامل معمولی با سیستم، و بازبینی اشاره کرد.

١.٥. اشیاء

هر برنامه ای و خود سیستم عامل از بسیاری «اشیاء» شکل یافته اند. یک شیء، یک جزء تنها مانند یک تکه متن، دکمه، کادر علامت‌زدنی، لغزنده، فهرست یا ورودی متن قابل ویرایش است.

٢.٥. پیمایش با محل فرمان‌پذیری یا تیررس (فکوس) سیستم (System Focus)

فکوس سیستم، یا ساده‌تر، فکوس، شیئی است که کلیدهای تایپ شده‌ی صفحه‌کلید را دریافت میکند. به عنوان مثال، هنگامی که در یک ورودی متن قابل ویرایش تایپ میکنید، ورودی متن ویرایشی مورد نظر دارای «فکوس» است. (میتوان این‌گونه گفت که این ورودی متن ویرایشی در تیررس صفحه کلید قرار دارد.)

متداولترین راه پیمایش ویندوز با NVDA، عبارت است از جابجا کردن فکوس سیستم با استفاده از فرمان‌های صفحه‌کلیدی استاندارد ویندوز؛ مانند زدن کلید Tab و Shift+Tab برای جلو و عقب رفتن روی کنترلها (کادرهای علامت‌زدنی، دکمه ها، ویرایشی‌ها ...)، فشردن Alt برای رفتن به نوار منوها و استفاده از کلیدهای جهتنما برای گشت زدن در منوها، و استفاده از Alt+Tab برای جابجا شدن در برنامه های در حال اجرا. همین‌طور که این کار را انجام میدهید، NVDA اطلاعات شیء در تیررس (دارای فکوس) را گزارش میدهد؛ مانند اسم، نوع، ارزش، وضعیت، توضیح، میانبر صفحه‌کلید و اطلاعات موقعیتی آن شیء. هنگامی که برجسته‌ساز بینایی فعال باشد، محل فکوس جاری سیستم بطور بصری هم نمایش داده میشود.

چند فرمان کلیدی مفید برای هنگامی که با فکوس سیستم حرکت میکنید وجود دارند:

نام رایانه‌ی رومیزی لپتاپ توضیح
اعلام فکوس جاری NVDA+tab NVDA+tab شیء یا کنترل فعلی را که در تیررس سیستم است اعلام میکند. با دو بار فشردن، اطلاعات یاد‌شده حرف به حرف خوانده میشود.
اعلام عنوان NVDA+t NVDA+t عنوان پنجره‌ی در حال حاضر فعال را میخوانَد. با دو بار فشردن، اطلاعات مزبور را هِجّی خواهد کرد. با سه بار فشردن، عنوان را در کلیپ‌برد کپی خواهد کرد.
خواندن پنجره‌ی فعال NVDA+b NVDA+b همه‌ی کنترل‌های موجود در پنجره‌ی در حال حاضر فعال را میخوانَد. (این فرمان در پنجره های محاوره‌ای کاربرد بیشتری دارد.)
اعلام نوار وضعیت NVDA+end NVDA+shift+end در صورتی که NVDA نوار وضعیتی در پنجره‌ی پیش رو پیدا کند، آن را میخوانَد. همچنین پیمایشگر را روی نوار وضعیت میبَرَد. با دو بار فشردن، اطلاعات موجود در نوار وضعیت حرف به حرف خوانده میشود. با سه بار فشردن، اطلاعات نوار وضعیت در کلیپ‌برد کپی میشود.

٣.٥. پیمایش با نشانگر سیستم (System Caret)

هنگامی که شیئی که امکان پیمایش و یا ویرایش متن را فراهم میکند در تیررس سیستم قرار بگیرد، میتوانید به وسیله‌ی «نشانگر سیستم» که «مکان‌نمای ویرایش» نیز نامیده میشود، در متنی که در تیررس سیستم است حرکت کنید.

وقتی فکوس روی شیئی باشد که دارای نشانگر سیستم است، شما میتوانید برای حرکت کردن در متن حاوی نشانگر از کلیدهای جهت‌نما، PageUp، PageDown، Home، End، و غیره استفاده کنید. شما همچنین میتوانید متن داخل یک کنترل را، در صورتی که آن کنترل از ویرایش پشتیبانی کند (مثلا، یک کادر ویرایشی باشد)، تغییر دهید. NVDA همان‌طور که شما نویسه به نویسه*، کلمه به کلمه و خط به خط حرکت میکنید، اعلام خواهد کرد. همچنین اعلام خواهد کرد که چه متنی را انتخاب میکنید و یا از انتخاب بیرون می‌آورید. *(واژه‌ی نویسه معادل مصوب فرهنگستان زبان فارسی برای Character است. Character شامل حروف، اعداد، نشانه های نقطه‌گذاری و سایر نشانه‌ها میشود.)

NVDA در ارتباط با نشانگر سیستم فرمان‌های صفحه‌کلیدی زیر را در اختیار میگذارد:

نام رایانه‌ی رومیزی لپتاپ توضیح
خواندن همه NVDA+جهت‌نمای پایین NVDA+a با استفاده از نشانگر سیستم، از محل فعلی قرارگیری نشانگر شروع به خواندن میکند. همان‌گونه که خواندن ادامه دارد، نشانگر را به همراه خوانده شدن متن حرکت میدهد.
خواندن خط جاری NVDA+جهت‌نمای بالا NVDA+l خطی را که نشانگر سیستم در حال حاضر در آن قرار دارد میخوانَد. با دو بار فشردن، خط جاری حرف به حرف خوانده میشود. با سه بار فشردن، خط جاری با استفاده از توضیح نویسه‌ها (گفتن کلمات نمایانگر حروف) هجی میشود.
خواندن انتخاب فعلی متن NVDA+Shift+جهت‌نمای بالا NVDA+shift+s هر متنی که در حال حاضر انتخاب شده باشد را میخوانَد.
اعلام قالب‌بندی متن NVDA+f NVDA+f قالب‌بندی متنی که نشانگر روی آن قرار دارد را اعلام میکند. با دو بار فشردن، اطلاعات را در حالت مرور نشان میدهد.
جمله‌ی بعدی alt+جهت‌نمای پایین alt+جهت‌نمای پایین نشانگر را به جمله‌ی بعدی برده، آن جمله را میخوانَد. (تنها در Microsoft Word و Outlook پشتیبانی میشود.)
جمله‌ی قبلی alt+جهت‌نمای بالا alt+جهت‌نمای بالا نشانگر را به جمله‌ی قبلی برده، آن جمله را میخوانَد. (تنها در Microsoft Word و Outlook پشتیبانی میشود.)

هنگامی که نشانگر سیستم درون یک جدول باشد، این فرمان‌های صفحه‌کلیدی نیز در دسترس است:

نام کلید توضیح
حرکت به ستون قبلی control+alt+جهت‌نمای چپ نشانگر سیستم را (در همان سطر) به ستون قبلی میبَرَد.
حرکت به ستون بعدی control+alt+جهت‌نمای راست نشانگر سیستم را (در همان سطر) به ستون بعدی میبَرَد.
حرکت به سطر قبلی control+alt+جهت‌نمای بالا نشانگر سیستم را (در همان ستون) به سطر قبلی میبَرَد.
حرکت به سطر بعدی control+alt+جهت‌نمای پایین نشانگر سیستم را (در همان ستون) به سطر بعدی میبَرَد.

٤.٥. پیمایش اشیاء

بیشتر وقت‌ها، شما برای کار کردن با برنامه ها، از فرمان‌هایی بهره میگیرید که فکوس و نشانگر سیستم را حرکت میدهند. هرچند، بعضی اوقات هست که دوست دارید بدون جابجا کردن فکوس و نشانگر، گشتی در برنامه‌ی پیش رو یا خود سیستم عامل بزنید. همچنین ممکن است بخواهید با اشیائی کار کنید که معمولا با استفاده از صفحه کلید نمیتوانید به آن‌ها دسترسی پیدا کنید. میتوانید در این موارد از «پیمایش اشیاء» استفاده کنید.

پیمایش اشیاء این امکان را به شما میدهد تا بین اشیاء به طور مشخص حرکت کنید و درباره آن‌ها اطلاعات کسب کنید. هنگامی که شما روی شیئی حرکت میکنید، NVDA آن را به گونه ای مانند هنگامی که با فکوس سیستم کار میکنید گزارش میدهد. برای این‌که بتوانید همه‌ی نوشته هایی را آن‌گونه که روی صفحه‌ی نمایش نشان داده میشوند بررسی و بازبینی کنید، میتوانید به جای حالت پیمایش اشیاء، از حالت بازبینی صفحه نمایش استفاده کنید.

به جای اینکه مجبور باشید برای حرکت کردن روی اشیاء موجود در سیستم بین آن‌ها به عقب و جلو بروید، میتوانید از روشی مبتنی بر سلسله مراتب استفاده کنید؛ چرا که اشیاء به این صورت و به ترتیب اهمیت سازمان یافته اند. این بدین معناست که برخی اشیاء، اشیاء دیگر را در بر دارند. شما باید به داخل آن‌ها بروید تا به اشیاء داخلشان دسترسی بیابید. به عنوان مثال، یک فهرست شامل اجزای فهرست است؛ پس شما باید داخل فهرست بروید تا به اجزای آن فهرست دسترسی پیدا کنید. اگر شما روی جزئی از یک فهرست بروید، با حرکت کردن به بعد و قبل، به اجزای دیگر موجود در همان فهرست دست خواهید یافت. حرکت به سمت شیء در‌بر‌گیرنده‌ی جزء فهرست، شما را به خود فهرست خواهد برد سپس میتوانید برای دسترسی به اشیاءِ دیگر از فهرست بیرون بروید. مشابه مثال قبلی، یک نوار ابزار در‌بر‌گیرنده‌ی کنترل‌هایی است. پس باید برای دسترسی به کنترل‌های نوار ابزار، داخل نوار ابزار بروید.

شیئی که در حال حاضر بازبینی میشود (یعنی شیء یا مکان‌نمایی که شما به وسیله‌ی آن بین اشیا حرکت و پیمایش میکنید)، «شیء پیمایشگر» (یا اختصارا «پیمایشگر») نامیده میشود. هنگامی که شما شیئی را پیمایش میکنید، در همان حالت بازبینی اشیاء، میتوانید با استفاده از فرمان‌های بازبینی متن محتوای آن شیء را بازبینی کنید. هنگامی که برجسته‌ساز بینایی فعال باشد، محل پیمایشگر جاری بطور بصری هم نمایش داده میشود. بطور پیش‌فرض، پیمایشگر همراه با فکوس سیستم حرکت میکند؛ هرچند میتوان این کار را فعال یا غیرفعال کرد.

توجه: بریل که پیمایشگر را دنبال میکند را میتوانید با اتصال بریل پیکره‌بندی کنید.

برای پیمایش اشیاء، از فرمان‌های زیر استفاده کنید:

نام رایانه‌ی رومیزی لپتاپ لمسی توضیح
اعلام شیء جاری NVDA+5 در صفحه کلید اعداد NVDA+shift+o ندارد شیء پیمایشگر جاری را اعلام میکند. با دو بار فشردن، اطلاعات حرف به حرف خوانده میشود. با سه بار فشردن، نام و محتوای شیء در کلیپ‌برد کپی میشود.
حرکت به شیء در‌بر‌گیرنده (شیئی که شیء یا اشیائی داخل خود دارد) NVDA+8 در صفحه کلید اعداد NVDA+shift+جهت‌نمای بالا کشش بالا (حالت شیئی) به شیئی که حاوی پیمایشگر کنونی است میرود.
حرکت به شیء قبلی NVDA+4 در صفحه کلید ماشین‌حساب NVDA+shift+جهت‌نمای چپ کشش چپ (حالت شیئی) به شیئی که قبل از پیمایشگر فعلی است میرود.
حرکت به شیء بعدی NVDA+6 در ماشین‌حساب NVDA+shift+جهت‌نمای راست کشش راست (حالت شیئی) به شیئی که بعد از پیمایشگر فعلی است میرود.
حرکت به اولین شیء در‌بر‌گرفته‌شده NVDA+2 در ماشین‌حساب NVDA+shift+جهت‌نمای پایین کشش پایین (حالت شیئی) به اولین شیئی که توسط پیمایشگر جاری در بر گرفته شده است میرود.
حرکت به شیء در تیررس (دارای فکوس) NVDA+منها در ماشین‌حساب NVDA+backspace ندارد به شیئی که در حال حاضر دارای فکوس سیستم است میرود و مکان‌نمای بازبینی را در صورتی که نشانگر سیستم نمایان باشد، در موقعیت نشانگر قرار میدهد.
فعال کردن پیمایشگر جاری NVDA+اینتر در ماشین‌حساب NVDA+اینتر دو ضربه شیء پیمایشگر جاری را فعال میکند. (شبیه کلیک کردن با موس، یا فشردن Space هنگامی که در تیررس سیستم است.)
حرکت فکوس یا نشانگر سیستم به محل بازبینی فعلی NVDA+shift+منها در ماشین‌حساب NVDA+shift+backspace ندارد با یک بار فشرده شدن، تیررس سیستم را به پیمایشگر فعلی میبَرَد. با دو بار فشردن، نشانگر سیستم را به محل مکان‌نمای بازبینی میبَرَد.
اعلام محل مکان‌نمای بازبینی NVDA+Delete در ماشین‌حساب NVDA+delete ندارد اطلاعاتی در مورد موقعیت متن یا شیء در محل مکان‌نمای بازبینی اعلام میکند. به عنوان مثال، ممکن است این اطلاعات شامل نسبت قرارگیری مکان‌نما به تمام نوشتار به درصد، فاصله از لبه‌های صفحه، یا موقعیت دقیق و واقعی صفحه‌ی نمایش باشد. با دو بار فشردن، ممکن است اطلاعات بیشتری به دست بیاید.

توجه: برای این‌که کلیدهای «بخش صفحه‌کلید اعداد (ماشین‌حساب)»* به درستی کار کنند، کلید Numlock باید خاموش باشد. *(از این پس، برای رعایت اختصار، هرجا قرار است از «صفحه کلید اعداد» یاد شود، تسامحاً از عبارت «ماشین‌حساب» استفاده میشود.)

٥.٥. بازبینی متن

NVDA به شما امکان میدهد که محتوای صفحه‌ی نمایش، سند جاری، یا شیء پیش رو را نویسه به نویسه، کلمه به کلمه، یا خط به خط بخوانید. حالت بازبینی متن در جاهایی (مانند میزهای فرمان ویندوز) که نشانگر سیستمموجود نیست بسیار مفید و قابل استفاده است. به عنوان مثال، ممکن است شما از این حالت برای بازبینی متن یک پیام اطلاع‌رسان طولانی در یک پنجره‌ی محاوره‌ای استفاده کنید.

وقتی مکان‌نمای بازبینی را حرکت میدهید، نشانگر سیستم به دنبال آن حرکت نمیکند. به این ترتیب میتوانید بدون این‌که موقعیت ویرایشی خود را از دست بدهید، متن را بازبینی کنید. اگرچه به طور پیش‌فرض، هنگامی که نشانگر سیستم حرکت میکند، مکان‌نمای بازبینی به دنبال آن جابجا میشود. میتوانید این رفتار را فعال یا غیرفعال کنید.

توجه: بریل را که مکان‌نمای بازبینی را دنبال میکند، میتوانید با اتصال بریل پیکره‌بندی کنید.

فرمان‌های زیر برای بازبینی متن موجود اند:

نام رایانه‌ی رومیزی لپتاپ لمسی توضیح
حرکت به بالاترین خط در بازبینی shift+7 در ماشین‌حساب NVDA+control+home ندارد مکان‌نمای بازبینی را به بالاترین خط متن میبَرَد.
حرکت به خط قبلی در بازبینی 7 در ماشین‌حساب NVDA+جهت‌نمای بالا کشش بالا (حالت متنی) مکان‌نمای بازبینی را به خط قبلی متن میبَرَد.
اعلام خط جاری در بازبینی 8 در ماشین‌حساب NVDA+shift+ . ندارد خط جاری متن را که مکان‌نمای بازبینی در آن قرار دارد میخوانَد. با دو بار فشردن، خط جاری را حرف به حرف میخوانَد. با سه بار فشردن، خط جاری را با استفاده از توضیح نویسه‌ها هِجّی میکند؛ یعنی به جای خواندن حروف، از کلماتی استفاده میکند که با آن حروف آغاز میشوند.
حرکت به خط بعدی در بازبینی 9 در ماشین‌حساب NVDA+جهت‌نمای پایین کشش پایین (حالت متنی) مکان‌نمای بازبینی را به خط بعدی متن میبَرَد.
حرکت به پایین‌ترین خط در بازبینی shift+9 در ماشین‌حساب NVDA+control+end ندارد مکان‌نمای بازبینی را به پایین‌ترین خط متن میبَرَد.
حرکت به کلمه‌ی قبلی در بازبینی 4 در ماشین‌حساب NVDA+control+جهت‌نمای چپ کشش چپ دو‌انگشتی (حالت متنی) مکان‌نمای بازبینی را به کلمه‌ی قبلی در متن میبَرَد.
اعلام کلمه‌ی جاری در بازبینی 5 در ماشین‌حساب NVDA+control+ . ندارد کلمه‌ی جاری را که مکان‌نمای بازبینی روی آن قرار دارد اعلام میکند. با دو بار فشردن، کلمه را هِجّی میکند. با سه بار فشردن، کلمه را با استفاده از توضیح نویسه‌ها هِجّی میکند.
حرکت به کلمه‌ی بعدی در بازبینی 6 در ماشین‌حساب NVDA+control+جهت‌نمای راست کشش راست دو‌انگشتی (حالت متنی) مکان‌نمای بازبینی را در متن به کلمه‌ی بعدی میبَرَد.
حرکت به ابتدای خط در بازبینی shift+1 در ماشین‌حساب NVDA+home ندارد مکان‌نمای بازبینی را به ابتدای خط جاری در متن میبَرَد.
حرکت به نویسه‌ی قبلی در بازبینی 1 در ماشین‌حساب NVDA+جهت‌نمای چپ کشش چپ (حالت متنی) مکان‌نمای بازبینی را به نویسه‌ی قبلی در خط جاری متن میبَرَد.
اعلام نویسه‌ی فعلی در بازبینی 2 در ماشین‌حساب NVDA+ . ندارد نویسه‌ی فعلی که مکان‌نمای بازبینی روی آن قرار دارد را اعلام میکند. با دو بار فشردن، به عنوان توضیح نویسه، کلمه‌ای را که با آن حرف آغاز میشود اعلام میکند. با سه بار فشردن، ارزش عددی آن نویسه را به ترتیب در مبنای ۱۰ و مبنای ۱۶ اعلام میکند.
حرکت به نویسه‌ی بعدی در بازبینی 3 در ماشین‌حساب NVDA+جهت‌نمای راست کشش راست (حالت متنی) مکان‌نمای بازبینی را به نویسه‌ی بعدی در خط جاری متن میبَرَد.
حرکت به انتهای خط در بازبینی shift+3 در ماشین‌حساب NVDA+end ندارد مکان‌نمای بازبینی را به انتهای خط جاری در متن میبَرَد.
خواندن همه به همراه بازبینی بعلاوه در ماشین‌حساب NVDA+shift+a کشش پایین سه انگشتی (حالت متنی) از محل فعلی مکان‌نمای بازبینی میخوانَد و مکان‌نما را به همراه خواندن حرکت میدهد.
انتخاب و کپی از مکان‌نمای بازبینی NVDA+f9 NVDA+f9 ندارد فرایند انتخاب و کپی متن را از محل فعلی مکان‌نمای بازبینی آغاز میکند. عمل یادشده تا زمانی که به NVDA بگویید پایان محدوده‌ی متن کجاست، انجام نمیشود.
انتخاب و کپی تا مکان‌نمای بازبینی NVDA+f10 NVDA+f10 ندارد با اولین‌بار فشردن، متن از محل از پیش تعیین‌شده‌ی نشانگرِ آغاز تا مکانِ فعلی مکان‌نمای بازبینی -که شامل موقعیت فعلی خود مکان‌نما نیز میشود- انتخاب میگردد. چنانچه نشانگر سیستم بتواند روی متن قرار بگیرد، به متن انتخاب‌شده منتقل میشود. با دوباره فشردن این کلید، متن در کلیپ‌برد کپی خواهد شد.
حرکت به نقطه‌ی آغاز نشانه‌گذاری‌شده برای کپی در بازبینی NVDA+shift+f9 NVDA+shift+f9 ندارد مکان‌نمای بازبینی را به محلی که پیش از این به عنوان نقطه‌ی شروع برای کپی کردن علامت‌گذاری شده بود میبَرَد.
اعلام قالب‌بندی متن NVDA+shift+f NVDA+shift+f ندارد قالب‌بندی متنی را که در حال حاضر مکان‌نمای بازبینی روی آن قرار دارد اعلام میکند. با دو بار فشردن، اطلاعات مورد نظر را در حالت مرور نمایش میدهد.
اعلام جایگزین نماد جاری ندارد ندارد ندارد نمادی را که مکان‌نمای بازبینی روی آن قرار دارد میخوانَد. با دو بار فشردن، نماد و متنی که برای خواندن آن به کار رفته را در حالت مرور نشان میدهد.

توجه: برای این‌که کلیدهای بخش ماشین‌حساب به درستی کار کنند، کلید Numlock باید خاموش باشد.

هنگامی که از چیدمان رومیزی استفاده میکنید، یک راه خوب برای به خاطر سپردن فرمان‌های اصلی بازبینی متن این است که تصور کنید این فرمان‌ها در یک جدول ۳ در ۳ قرار گرفته اند. این فرمان‌ها از بالا به پایین جدول، به ترتیب، عبارت اند از: خط، کلمه، نویسه؛ و از چپ به راست، به ترتیب: قبلی، جاری، بعدی. چیدمان فرمان‌های یاد‌شده به این شکل قابل تصور است:

خط قبلی خط جاری خط بعدی
کلمه‌ی قبلی کلمه‌ی جاری کلمه‌ی بعدی
نویسه‌ی قبلی نویسه‌ی جاری نویسه‌ی بعدی

٦.٥. حالت‌های بازبینی

فرمان‌های بازبینی متن در NVDA، بسته به حالت بازبینی انتخاب‌شده، میتوانند محتوای درون شیء پیمایشگر جاری، سند پیش رو، یا صفحه‌ی نمایش را بازبینی کنند. حالتهای بازبینی جانشین مفهوم قدیمیتر «بازبینی تخت (Flat Review)» استند که در نگارش‌های قدیمیتر NVDA وجود داشت.

فرمان‌های زیر، حالت‌های بازبینی موجود را تغییر میدهند:

نام رومیزی لپتاپ لمسی توضیح
رفتن به حالت بازبینی بعدی NVDA+7 در ماشین‌حساب NVDA+pageUp کشش بالا دو‌انگشتی حالت بازبینی فعلی را به حالت بازبینی بعدی موجود تغییر میدهد.
رفتن به حالت بازبینی قبلی NVDA+1 در ماشین‌حساب NVDA+pageDown کشش پایین دو‌انگشتی حالت بازبینی فعلی را به حالت بازبینی قبلی موجود تغییر میدهد.

١.٦.٥. بازبینی شیء

هنگامی که در حالت بازبینی شیء هستید، میتوانید تنها محتوای شیء پیمایشگر جاری را بازبینی کنید. برای اشیائی مانند فیلدهای متنی ویرایشی یا کنترل‌های متنی دیگر، این محتوا، عموما متن خواهد بود. برای دیگر اشیاء، این محتوا ممکن است نام یا ارزش باشد.

٢.٦.٥. بازبینی سند

هنگامی که شیء پیمایشگر داخل سندی در حالت مرور باشد (مثلا صفحه وب) یا سند پیچیده‌ی دیگری (مانند متنی در برنامه‌ی لتوس سمفونی)، این امکان هست که حالت بازبینی را به حالت بازبینی سند تغییر دهید. حالت بازبینی سند به شما اجازه میدهد متن تمام سند را بازبینی کنید.

هنگامی که حالت بازبینی را از بازبینی شیء به بازبینی سند تغییر میدهید، مکان‌نمای بازبینی در سند، در محل شیء پیمایشگر قرار میگیرد. شیء پیمایشگر، هنگامی که با فرمان‌های بازبینی در سند حرکت میکنید، به طور خودکار با شیئی که در محل فعلی مکان‌نمای بازبینی قرار دارد به‌روز میشود.

توجه داشته باشید که هرگاه در سندهایی حرکت میکنید که مانند صفحات وب، بر پایه‌ی حالت مرور هستند، NVDA به طور خودکار حالت بازبینی را از حالت شیء به حالت بازبینی سند تغییر میدهد.

٣.٦.٥. بازبینی صفحه‌ی نمایش

حالت بازبینی صفحه‌ی نمایش به شما امکان میدهد متن روی صفحه را همانطور که درون برنامه‌ی پیش رو دیده میشود بازبینی کنید. این حالت، شبیه کارکرد بازبینی صفحه یا مکان‌نمای موس در بسیاری از دیگر برنامه‌های صفحه‌خوان ویندوز است.

وقتی حالت بازبینی را به بازبینی صفحه‌ی نمایش تغییر میدهید، مکان‌نمای بازبینی در موقعیت شیء پیمایشگر جاری روی صفحه‌ی نمایش قرار میگیرد. شیء پیمایشگر، هنگامی که با فرمان‌های بازبینی در صفحه‌ی نمایش حرکت میکنید، به طور خودکار با شیئی که در موقعیت فعلی مکان‌نمای بازبینی در صفحه قرار دارد به‌روز میشود.

توجه داشته باشید که در بعضی از برنامه های جدیدتر، به دلیل استفاده‌ی این برنامه ها از فناوریهای نوین رسم اشکال روی صفحه‌ی نمایش -که در حال حاضر، امکان پشتیبانی از این فناوری‌ها وجود ندارد-، NVDA نمیتواند برخی یا همه‌ی متنی که روی صفحه‌ی نمایش نمایش داده میشود را ببیند و برای کاربر بخواند.

٧.٥. پیمایش با موس

هنگامی که موس را حرکت میدهید، NVDA به طور پیش‌فرض، متنی را که مستقیما زیر اشاره‌گر موس قرار دارد، همان‌طور که موس روی آن حرکت میکند، گزارش میدهد. NVDA، هر جایی که پشتیبانی شود، پاراگراف متن موجود در پیرامون اشاره‌گر موس را میخوانَد. اگرچه بعضی کنترل‌ها تنها خط به خط خوانده میشوند.

همچنین NVDA را میتوان طوری تنظیم کرد که نوع شیئی که زیر اشاره‌گر موس قرار دارد را، همان‌طور که موس حرکت میکند، اعلام کند. (مثلاً، بگوید که این شیء، فهرست است، دکمه است، یا ...) این ممکن است برای کاربرانی که کاملاً نابینا هستند و از موس استفاده میکنند مفید باشد؛ از آنجایی که بعضی اوقات، خوانده شدن متنی که زیر موس است، به تنهایی برای تشخیص آنچه موس روی آن قرار دارد کافی نیست.

NVDA برای کاربران راهی را فراهم آورده است تا موقعیت قرارگیری موس را نسبت به ابعاد صفحه‌ی نمایش درک کنند. این کار با پخش بوق متناظر با مختصات فعلی موس انجام میپذیرد. به این ترتیب که هرچه موس در صفحه‌ی نمایش بالاتر قرار گرفته باشد، صدای بوق‌ها زیرتر شنیده میشود. همچنین، هرچه موس روی صفحه به سمت چپ صفحه یا راست آن نزدیکتر میشود، به همان نسبت صدای بوق‌ها از چپ یا راست شنیده میشود. (به فرض این‌که کاربر از بلندگوها یا هدفون استریو استفاده کند تا بتواند صدا را به صورت استریو بشنود.)

این امکانات اضافی برای موس به صورت پیش‌فرض در NVDA فعال نشده اند. چنانچه بخواهید از این امکانات بهره ببرید، میتوانید آن‌ها را از دسته‌ی تنظیمات موس در پنجره‌ی تنظیمات NVDA، که در منوی اولویت‌های NVDA یافت میشود تنظیم کنید

با وجود این‌که برای پیمایش با موس باید از یک موس فیزیکی یا یک تِرَک‌پد استفاده کنید، NVDA چند فرمان مرتبط با موس فراهم آورده است:

نام رومیزی لپتاپ لمسی توضیح
کلیک با دکمه‌ی چپ موس تقسیم‌بر در ماشین‌حساب NVDA+[ ندارد یک بار چپ‌کلیک میکند. «دوبار‌کلیک» معروف با دو بار زدن این کلید پشت سر هم انجام میشود.
قفل چپ‌کلیک (پایین نگه‌داشتن دکمه‌ی چپ) موس shift+تقسیم‌بر در ماشین‌حساب NVDA+control+[ ندارد دکمه‌ی چپ موس را پایین نگه میدارد. برای رها کردن این دکمه، این فرمان را دوباره اجرا کنید. برای کشیدن موس (درگ کردن)، این کلید را برای پایین نگه داشتن دکمه‌ی چپ موس بزنید. سپس موس را یا بصورت فیزیکی و واقعی، یا با استفاده از دیگر فرمان‌های حرکتی موس -که در این جدول موجود است- حرکت دهید.
کلیک راست موس ضرب‌در در ماشین‌حساب NVDA+] یک بار ضربه زدن و نگه‌داشتن انگشت یک بار راست‌کلیک میکند.
قفل دکمه‌ی راست موس shift+ضرب‌در در ماشین‌حساب NVDA+control+] ندارد دکمه‌ی راست موس را پایین نگه میدارد. برای رها کردن دکمه‌ی راست موس، دوباره این فرمان را اجرا کنید. برای کشیدن موس، این کلید را برای پایین نگه داشتن دکمه‌ی راست موس بزنید. سپس موس را یا بصورت فیزیکی، یا با استفاده از دیگر فرمان‌های حرکتی موس حرکت دهید.
حرکت موس به پیمایشگر جاری NVDA+تقسیم‌بر در ماشین‌حساب NVDA+shift+m ندارد موس را به محل فعلی شیء پیمایشگر و مکان‌نمای بازبینی میبَرَد.
حرکت به شیء زیر موس NVDA+ضرب‌در در ماشین‌حساب NVDA+shift+n ندارد شیء پیمایشگر را در محل شیئی که موس روی آن قرار گرفته قرار میدهد.

٦. حالت مرور

نوشتارهای پیچیده‌ی تنها خواندنی، مانند صفحات وب، با استفاده از «حالت مرور (Browse Mode)» در NVDA مرور و خوانده میشوند. حالت مرور، اسنادی را که داخل برنامه‌های زیر نمایش داده میشوند شامل میشود.

حالت مرور به اختیار کاربر برای مایکروسافت وُرد نیز در دسترس است.

در حالت مرور، محتوای سندهای یاد‌شده در یک نمایش تخت و یک‌دست در دسترس است. میتوان در این گونه‌ی نمایش سند، همچون یک سند متنی ساده و معمولی، با کلیدهای مکان‌نما (جهت‌نماها) در متن حرکت کرد. تمام فرمان‌های کلیدی برای نشانگر سیستم در NVDA (مثلاً، خواندن همه، اعلام قالب‌بندی، فرمان‌های پیمایش جدول، و غیره) در این حالت کار میکنند. هنگامی که برجسته‌ساز بینایی فعال باشد، محل نشانگر مجازی حالت مرور بطور بصری هم نمایش داده میشود. همان‌طور که در متن حرکت میکنید، اطلاعاتی مانند این‌که آیا این متن لینک یا سرنوشتار (heading) یا ... است، به همراه متن اعلام میشود.

برخی اوقات، شما نیاز خواهید داشت که با کنترل‌های موجود در این‌گونه سندها مستقیما کار کنید. به عنوان مثال، این را در مورد فیلدهای متنی ویرایشی و فهرست‌ها نیاز خواهید داشت؛ تا بتوانید نویسه‌ها را تایپ کرده یا با استفاده از کلیدهای مکان‌نما با کنترل مورد نظر کار کنید. این کار را با تغییر حالت به «حالت فرمان‌پذیری (Focus Mode)» انجام میدهید. در این حالت، تقریبا، همه‌ی کلیدها مستقیما روی کنترل مورد نظر اجرا خواهند شد. هنگامی که در حالت مرور هستید، به طور پیش‌فرض، چنانچه با استفاده از Tab یا کلیک کردن، به کنترل خاصی برسید که برای کار با آن نیاز به حالت فرمان‌پذیری باشد، NVDA بطور خودکار به این حالت در‌می‌آید. بعکس، وقتی با Tab یا کلیک کردن روی کنترلی بروید که نیاز به این حالت نداشته باشد، NVDA به حالت مرور باز‌خواهد گشت. همچنین میتوانید روی کنترل‌هایی که نیاز به حالت فرمان‌پذیری دارند، برای تغییر به این حالت، کلید اینتر یا فاصله را بزنید. با فشردن Escape به حالت مرور باز‌خواهید گشت. افزون بر این، شما میتوانید NVDA را بطور دستی (غیر خودکار) وادار کنید که به حالت فرمان‌پذیری برود، و در آن حالت باقی بماند، تا زمانی که شما آن‌را غیرفعال کنید.

نام کلید توضیح
تغییر حالت به مرور / فرمان‌پذیری (Browse/Focus) NVDA+فاصله وضعیت NVDA را بین حالت‌های فرمان‌پذیری و مرور تغییر میدهد.
خروج از حالت فرمان‌پذیری escape چنانچه پیش از این بطور خودکار حالت فرمان‌پذیری فعال شده باشد، به حالت مرور باز‌می‌گردد
نوسازی سند در حالت مرور NVDA+f5 محتوای سند جاری را از نو بارگزاری میکند. (برای زمانی که به نظر میرسد بخش مشخصی از سند در حال نمایش در دسترس نباشد (یعنی، محتوای آنچه که در دسترس NVDA است با آنچه در صفحه نمایش داده میشود متفاوت باشد) قابل استفاده است. این فرمان در Microsoft Word و Outlook موجود نیست.)
پیدا کردن متن NVDA+control+f پنجره‌ای محاوره‌ای باز میکند که میتوانید در آن متنی را تایپ کنید تا در سند پیش رو جستجو شود. برای اطلاعات بیشتر، جستجو برای متن را ببینید.
پیدا کردن مورد بعدی NVDA+f3 مورد بعدی متنی را که شما پیش از این -با استفاده از فرمان سطر بالا- جستجو کرده بودید پیدا میکند.
پیدا کردن مورد قبلی NVDA+shift+f3 مورد قبلی متنی را که پیش از این جستجو کرده بودید پیدا میکند.
باز کردن توضیح طولانی NVDA+d پنجره‌ی جدیدی باز میکند که حاوی توضیح طولانی برای سازه‌ای از سند است که روی آن قرار دارید. مشروط به این‌که دارای توضیح طولانی باشد.

١.٦. پیمایش تک‌حرفی

NVDA هنگامی که در حالت مرور هستید، برای افزایش سرعت پیمایش، کلیدهایی از حروف الفبا و اعداد را برای رفتن به فیلدهای مشخصی در سند پیش رو در نظر گرفته است توجه کنید که همه‌ی این فرمان‌ها در هر نوع سندی پشتیبانی نمیشود.

کلیدهای زیر به تنهایی امکان رفتن به سازه‌ی (element) بعدی موجود در سند را فراهم میکنند. افزودن Shift به این کلیدها باعث میشود که به سازه‌ی قبلی بروید:

کلیدهای زیر برای حرکت به ابتدا و انتهای یک سازه‌ی دربرگیرنده مانند جدول یا فهرست در نظر گرفته شده اند:

نام کلید توضیح
حرکت به ابتدای دربرگیرنده shift+comma حرکت به ابتدای سازه‌ی دربرگیرنده (مانند فهرست، جدول، ...) در جایی که نشانگر قرار دارد.
حرکت به بعد از انتهای دربرگیرنده comma به بعد از انتهای سازه‌ی دربرگیرنده (فهرست، جدول، ...) میرود. جایی که نشانگر قرار دارد.

برخی برنامه‌های تحت وب، مانند Gmail، Twitter و Facebook، از تک‌حرف‌ها به عنوان کلید‌های میانبر استفاده میکنند. چنانچه بخواهید از این قابلیت استفاده کنید، در حالی که همزمان بتوانید با کلید‌های جهت‌نما در حالت مرور سند پیش رو را بخوانید، میتوانید موقتا کلید‌های پیمایش تک‌حرفی NVDA را غیرفعال کنید. برای فعال یا غیرفعال کردن پیمایش تک‌حرفی برای سند پیش رو، کلید‌های NVDA+shift+space را فشار دهید.

٢.٦. فهرست سازه‌ها (The Elements List)

«فهرست سازه‌ها» به تناسب برنامه‌ی در حال استفاده، فهرستی از انواع مختلف سازه‌های تشکیل‌دهنده‌ی سند پیش رو را در دسترس قرار میدهد. مثلاً، در مرورگر‌های وب، این فهرست میتواند فهرست لینک‌ها، سرنوشتارها، فیلدهای فرمها، دکمه‌ها یا بخش‌ها را در اختیارتان بگذارد. دکمه‌های رادیویی موجود در این بخش به شما امکان میدهند تا بین گونه‌های مختلف سازه‌های موجود، یکی را برای بررسی انتخاب کنید. در این پنجره (فهرست سازه‌ها) یک فیلد ویرایشی نیز در اختیار شما گذاشته شده است تا بتوانید به کمک آن، فهرست سازه‌ها را برای جستجوی مورد خاصی در صفحه محدودتر کنید. هرگاه شما موردی را از این فهرست انتخاب کردید، میتوانید با استفاده از دکمه هایی که در این پنجره در اختیار دارید نشانگر را روی آن مورد ببرید، یا آن مورد را فعال کنید.

نام کلید توضیح
فهرست سازه‌ها در حالت مرور NVDA+f7 گونه‌های مختلف سازه‌های موجود در سند جاری را فهرست میکند.

٣.٦. جستجو در متن

این پنجره اجازه میدهد تا در سند جاری عبارت مورد نظرتان را جستجو کنید. متنی را که باید پیدا شود، میتوانید در فیلد «متنی را که میخواهید بیابید تایپ کنید»، وارد کنید. کادر «حساس به بزرگی یا کوچکیِ حروف» باعث میشود تا جستجو، موارد جستجو‌شده با حروف بزرگ یا کوچک را طور متفاوتی در نظر بگیرد. مثلا، با انتخاب این کادر میتوانید «NV Access» را پیدا کنید. در این صورت، عبارت «nv access» پیدا نمیشود. برای اجرای جستجو از کلید‌های زیر استفاده کنید:

نام کلید توضیح
پیدا کردن متن NVDA+control+f پنجره‌ی محاوره‌ای جستجو را باز میکند.
پیدا کردن بعدی NVDA+f3 مورد بعدی عبارت وارد‌شده برای جستجو را پیدا میکند.
پیدا کردن قبلی NVDA+shift+f3 مورد قبلی عبارت وارد‌شده برای جستجو را پیدا میکند.

٤.٦. اشیاء توکار

صفحه‌ها میتوانند با استفاده از فنآوری‌هایی، مانند Adobe Flash، Oracle Java و HTML5 محتوای پیشرفته در خود داشته باشند. این‌گونه صفحات میتوانند برنامه‌ها و پنجره‌های محاوره‌ای را نیز در بر داشته باشند. وقتی در حالت مرور به هر کدام از این‌ها برخورد کنید، NVDA به ترتیب اینگونه اعلام خواهد کرد: «شیء توکار»، «برنامه» یا «پنجره‌ی محاوره‌ای». شما میتوانید با کلیدهای پیمایش تک‌حرفی O و shift+O، به سرعت به اشیاء توکار موجود در صفحه بروید. میتوانید برای کار کردن با این اشیاء، روی آن‌ها اینتر بزنید. اگر شیء توکاری که روی آن اینتر زده اید دسترس‌پذیر باشد، میتوانید با Tab در آن حرکت کنید و مانند هر برنامه‌ی دیگری با آن کار کنید. فرمان کلیدی‌ای برای برگشتن به صفحه‌ی اصلی‌ای که آن شیء توکار را در بر گرفته، در نظر گرفته شده است:

نام کلید توضیح
حرکت به سند دربرگیرنده در حالت مرور NVDA+control+فاصله فکوس را از شیء توکار جاری خارج میکند و به سندی که آن شیء را در بر دارد میبَرَد.

٧. خواندن محتوای ریاضی

NVDA میتواند با استفاده از MathPlayer 4 از شرکت Design Science محتوای ریاضی پشتیبانی‌شده توسط این برنامه را بخواند و با اینگونه محتواها تعامل برقرار کند. برای این کار نیاز است تا MathPlayer 4 را بر روی رایانه نصب کنید. MathPlayer از اینجا بطور رایگان در دسترس است.

NVDA از این‌گونه محتواهای ریاضی پشتیبانی میکند:

هنگامی که سندی را میخوانید، NVDA هرجا که محتوای ریاضی پشتیبانی‌شده قرار گرفته باشد، آن‌را خواهد خواند. اگر از نمایشگر بریل استفاده میکنید، این‌گونه محتواها به بریل نیز نمایش خواهد یافت.

١.٧. پیمایش تعاملی

اصولاً هنگامی که از گفتار استفاده میکنید، شاید بخواهید در بیشتر موارد یک عبارت ریاضی را در بخش‌های کوچکتر شنیده و بررسی کنید؛ تا این‌که آن‌را یک‌جا بشنوید.

اگر در حالت مرور باشید، میتوانید با بردن مکان‌نما روی محتوای ریاضی و فشردن اینتر این کار را انجام دهید.

چنانچه در حالت مرور نباشید:

  1. مکان‌نمای بازبینی را روی محتوای ریاضی ببرید. بطور پیش‌فرض، مکان‌نمای بازبینی نشانگر سیستم را تعقیب میکند؛ پس معمولاً میتوانید برای رفتن به محتوای دلخواه از نشانگر سیستم استفاده کنید.
  2. سپس، فرمان زیر را اجرا کنید:

نام کلید توضیح
تعامل با محتوای ریاضی NVDA+alt+m تعامل با محتوای ریاضی را آغاز میکند.

در این مرحله، میتوانید برای مرور عبارت از فرمان‌های MathPlayer همچون جهت‌نماها استفاده کنید. بعنوان مثال، میتوانید با جهت‌نماهای چپ و راست در عبارت ریاضی حرکت کرده و با جهت‌نمای پایین روی بخشی از عبارت، مثلاً یک کسر تمرکز کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در باره‌ی فرمان‌های پیمایشی، مستندات MathPlayer را در اینجا ببینید.

هرگاه خواستید به سند برگردید (و به خواندن ادامه دهید)، بسادگی کلید escape را بزنید.

بعضی وقت‌ها ممکن است محتوای ریاضی به شکل یک دکمه یا سازه‌ای دیگر نمایش داده شود. هنگامی که چنین سازه‌ای را فعال میکنید، میتواند یک پنجره یا اطلاعات بیشتری را مربوط به فرمول نمایش دهد. برای فعال کردن دکمه یا سازه‌ای که فرمولی را در بر دارد، کنترل+اینتر را بزنید.

٨. بریل

اگر شما نمایشگر بریل دارید، NVDA میتواند اطلاعات را به خط بریل نمایش دهد. چنانچه نمایشگر بریلتان یک صفحه‌کلید به سبک ماشین‌پرکینز دارد، میتوانید بریل معمولی و کوتاه‌نویسی هم درج کنید. بریل میتواند با استفاده از نمایشگر بریل به جای یک نمایشگر بریل فیزیکی یا همزمان با استفاده از آن، روی صفحه‌ی نمایش رایانه نمایش داده شود.

لطفا بخش نمایشگرهای بریل پشتیبانی‌شده را برای کسب اطلاع از نمایشگرهای بریلی که توسط NVDA پشتیبانی میشود ببینید. این بخش، اطلاعاتی در مورد اینکه چه نمایشگرهایی از قابلیت «شناسایی خودکار نمایشگرهای بریل در پس‌زمینه» پشتیبانی میکنند را نیز در بر دارد. شما میتوانید بریل را با استفاده از دسته‌ی بریل در پنجره‌ی تنظیمات NVDA پیکره‌بندی کنید.

١.٨. اِختِصاراتِ انواع و وضعیت کنترل‌ها و بخش‌ها در بریل

به خاطر این‌که اطلاعات هرچه بیشتری تا حد امکان در یک نمایشگر بریل جای بگیرد، اختصارات زیر برای نشان دادن نوع کنترل‌ها و وضعیتشان، و نیز بخش‌های تشکیل‌دهنده‌ی یک صفحه تعریف شده اند.

اختصار نوع کنترل
بخ بخش (section)
بخش بخش (landmark)
بر برنامه (application)
برگ برگه‌دان (tab control)
پای پایانه (terminal)
پخ پیش‌خوان (panel)
پر پیام راهنما (tool tip)
پن پانویس (foot note)
پنج پنجره (window)
ت# ستون شماره # جدول؛ مثل ت۱، ت۲ (column)
تو شیء توکار (embedded object)
جد جدول (table)
جدر جزءِ نمای درختی (tree view item)
جم جزءِ منو (menu item)
ح# جزیی از نمای درختی که دارای سطح # است (level)
درخ نمای درختی (tree view)
دک دکمه (button)
دکت دکمه‌ی چند‌تکه (split button)
دکدر دکمه‌ی نمای درختی (tree view button)
دکم دکمه‌ی منودار (menu button)
دکچ دکمه‌ی چندکاره (toggle button)
دکچر دکمه‌ی چرخشی (spin button)
دککر دکمه‌ی کرکره‌ای (drop down button)
ر# سطر شماره # از جدول؛ مثل ر۱، ر۲ (row)
را دکمه‌ی رادیویی (radio button)
سر# سرنوشتار سطح #؛ مثل سر۱، سر۲ (heading level)
سند سند (document)
شرح شرح مختصر (caption)
فهر فهرست (list)
فیگ فیگور (figure)
کا کادر علامت‌زدنی (checkbox)
کشو جعبه‌ی کشویی (combo box)
کمک بالن راهنما (help balloon)
گذر کادر ویرایشی گذرواژه (password edit)
گر گروه (grouping)
گرا گرافیک (graphic)
لد لینک دیده‌شده (visited link)
لنک لینک (link)
مح پنجره‌ی محاوره‌ای (dialog)
مقل مقاله (article)
منو منو (menu)
نابز نوار ابزار (tool bar)
نشان محتوای نشانه‌گذاری‌شده
نقل نقل قول (block quote)
نم نوار منو (menu bar)
نمر نوار مرور (scroll bar)
نوضع نوار وضعیت (status bar)
نپیش نوار پیش‌رفت (progress bar)
ویر فیلد ویرایشی متن (edit)
یاد یادداشت پایانی (end note)
--- جداساز (seperator)

نشانگرهای وضعیت هم این‌گونه تعریف شده‌اند:

اختصار وضعیت کنترل
... نمایش داده میشود وقتی شیئی از کامل شدن خودکار (autocompletion) پشتیبانی میکند.
⢎⣿⡱ نمایش داده میشود هنگامی که یک شیء، مثلا یک دکمه‌ی چندکاره فشرده شده است.
⢎⣀⡱ نمایش داده میشود هنگامی که یک شیء، مثلا یک دکمه‌ی چندکاره فشرده نشده است.
⣏⣿⣹ نمایش داده میشود وقتی که یک شیء، مثلاً یک کادر علامت‌زدنی، علامت‌دار (checked) باشد.
⣏⣸⣹ نمایش داده میشود وقتی که یک شیء، مثلاً یک کادر علامت‌زدنی، نیمه‌علامت‌دار (half checked) باشد.
⣏⣀⣹ نمایش داده میشود وقتی که یک شیء، مثلاً یک کادر علامت‌زدنی، بدون علامت (not checked) باشد.
- نمایش داده میشود وقتی که یک شیء، مثلاً یک جزءِ نمای درختی، قابل بستن (collapsible) باشد.
+ نمایش داده میشود وقتی که یک شیء، مثلاً یک جزءِ نمای درختی، قابل باز شدن (expandable) باشد.
** نمایش داده میشود وقتی به یک کنترل یا سند محافظت‌شده میرسید.
کلک نمایش داده میشود وقتی که یک شیء کلیک‌شدنی باشد.
توض نمایش داده میشود وقتی که توضیحی برای یک خانه‌ی صفحه‌ی گسترده یا قسمتی از متن در سند حاضر موجود باشد.
فرمل نمایش داده میشود هنگامی که فرمولی در یک خانه‌ی ثفحه‌ی گسترده موجود باشد.
نمع نمایش داده میشود وقتی آنچه که وارد میشود نامعتبر باشد.
تط وقتی نمایش داده میشود که یک شیء (معمولا یک گرافیک) دارای توضیح طولانی باشد.
چخ هنگامی نمایش داده میشود که یک کادر ویرایشی به شما اجازه دهد تا متن را در چند خط وارد کنید؛ مانند فیلد دیدگاه‌ها در وب‌سایت‌ها.
نیز زمانی که به یک فیلدی در یک فرم میرسید که نیاز است پر شود، نمایش داده میشود.
خوا نمایش داده میشود وقتی که یک شیء، مثلاً یک فیلد متنی ویرایشی، تنها‌خواندنی باشد.
نخ نمایش داده میشود وقتی که یک شیء انتخاب شده باشد.
نخن نمایش داده میشود وقتی که یک شیء انتخاب نشده باشد.
صع وقتی یک شیء به صورت صعودی مرتب شده باشد، نمایش داده میشود.
نز وقتی یک شیء به شکل نزولی مرتب شده باشد، نمایش داده میشود.
زم نمایش داده میشود وقتی که یک شیء دارای زیرمنو باشد.

بالاخره، اختصارات زیر هم برای بخش‌ها تعریف شده‌اند:

اختصار بخش
اصل اصلی (main)
اط اطلاعات محتوا (content info)
تکم تکمیلی (complementary)
جست جستجو (search)
فرم فرم (form)
ناح ناحیه (region)
نش نشان (banner)
پی پیمایش (navigation)

٢.٨. ورودی بریل

NVDA ورود بریل معمولی و کوتاه‌نویسی را با استفاده از صفحه‌کلید بریل پشتیبانی میکند. میتوانید با استفاده از تنظیم «جدول ورودی» در دسته‌ی بریل در پنجره‌ی تنظیمات NVDA، جدولی را که برای برگرداندن بریل به متن استفاده میشود، انتخاب کنید.

وقتی بریل معمولی (غیر کوتاه‌نویسی) استفاده شود، به محض ورود بریل، متن نوشته میشود. هنگامی که از بریل کوتاه‌نویسی استفاده میکنید، وقتی در انتهای کلمه فاصله یا اینتر را بفشارید، متن درج میشود. شایان ذکر است که برگرداندن تنها میتواند کلمه‌ی بریلی را که تایپ میکنید شامل شود و نمیتواند متن موجود -متنی که پیش از این نوشته شده است- را تغییر دهد. مثلا، اگر از کد بریلی استفاده کنید که شماره‌ها را با علامت حساب شروع میکند و Backspace را برای رفتن به انتهای یک عدد فشار دهید، باید برای تایپ اعداد بیشتر دوباره علامت حساب را وارد کنید.

با فشردن نقطه‌ی ۷ آخرین خانه‌ی بریل یا نویسه‌ی وارد‌شده پاک میشود. نقطه‌ی ۸ ورودی بریل جاری را -بر اساس جدول ورودی انتخاب‌شده- برگردان میکند و کلید اینتر را فشار میدهد. فشردن نقطه‌های ۷-۸، ورودی بریل را برگردان میکند ، ولی فاصله یا اینتر وارد نمیکند.

٩. بینایی

با وجود اینکه هدف ابتدایی NVDA، اساسا، استفاده‌ی نابینایان و یا افراد دچار آسیب بینایی از رایانه به کمک گفتار و بریل است، تسهیلاتی هم برای تغییر محتوای صفحه‌ی نمایش در اختیار کاربران میگذارد. این‌گونه کمک‌های بصری را «آسانسازِ بینایی» مینامیم.

NVDA چند آسان‌ساز بینایی داخلی را به شرح ذیل فراهم میکند. آسان‌ساز‌های بینایی بیشتر را میتوان در قالب افزونه‌های NVDA فراهم آورد.

تنظیمات بینایی NVDA را میتوانید از دسته‌ی بینایی در پنجره‌ی تنظیمات NVDA تغییر دهید.

١.٩. برجسته‌سازِ بینایی (Visual Highlight)

برجسته‌ساز بینایی میتواند کمک کند تا موقعیت‌های فکوس سیستم، پیمایشگر و حالت مرور روی صفحه‌ی نمایش مشخص شود. این موقعیت‌ها با استفاده از یک طرح مستطیلِ رنگی از سایر بخش‌ها برجسته‌تر میشوند.

وقتی برجسته‌ساز بینایی از دسته‌ی بینایی در پنجره‌ی تنظیمات NVDA فعال شود، میتوانید انتخاب کنید که فکوس، پیمایشگر یا نشانگر مجازی حالت مرور را برجسته کند یا نه.

٢.٩. پرده‌ی صفحه نمایش

به عنوان یک کاربر نابینا یا دارای آسیب بینایی، اغلب امکانپذیر یا لازم نیست که محتوای صفحه را ببینید. علاوه بر این، ممکن است به‌دشواری بتوانید از اینکه کسی از پشت سر به نمایشگر رایانه نگاه نمیکند مطمئن شوید. NVDA برای چنین موقعیتی، امکانی به نام «پرده‌ی صفحه‌نمایش» دارد که میتوان فعالش کرد تا صفحه را سیاه کند.

میتوانید پرده‌ی صفحه نمایش را از دسته‌ی بینایی در پنجره‌ی تنظیمات NVDA فعال کنید.

١٠. بازشناسی محتوا

وقتی برنامه‌نویسان اطلاعات کافی برای یک کاربر صفحه‌خوان فراهم نمیکنند تا بتواند محتوای چیزی را تشخیص دهد، میتوان ابزارهای گوناگونی را جهت تلاش برای بازشناسی محتوای یک تصویر به خدمت گرفت. NVDA از قابلیت بازشناسی نوری نویسه‌ها (OCR) که در ویندوز ۱۰ تعبیه شده برای بازشناسی متن از تصاویر پشتیبانی میکند. بازشناس‌های محتوای افزون‌تری را میتوان در قالب افزونه‌های NVDA فراهم آورد.

وقتی از یک فرمان بازشناسی محتوا استفاده کنید، NVDA محتوا را از پیمایشگر جاری بازمیشناسد. بطور پیش‌فرض، پیمایشگر، فرمان‌پذیری سیستم یا مکان‌نمای حالت مرور را دنبال میکند؛ بنا بر این، معمولا میتوانید فکوس یا مکان‌نمای حالت مرور را هرجا که بخواهید ببرید. مثلا، اگر مکان‌نمای حالت مرور را روی یک گرافیک ببرید، بازشناسی، بطور پیش‌فرض، محتوا را از همان گرافیک بازخواهد‌شناخت. با این حال، مثلا شاید بخواهید از پیمایشگر مستقیما برای بازشناسایی محتوای تمام پنجره‌ی یک برنامه استفاده کنید.

بمحض این‌که بازشناسی کامل شد، نتیجه در سندی مشابه حالت مرور ارائه میشود که اجازه میدهد تا اطلاعات را با کلید‌های مکان‌نما بخوانید و غیره. در صورت امکان، فشردن اینتر یا فاصله، متنی را که مکان‌نما روی آن قرار گرفته فعال میکند. )معمولا روی آن کلیک میکند.) با فشردن Escape پنجره‌ی نتیجه‌ی بازشناسی بسته میشود.

١.١٠. نویسه‌خوان نوری ویندوز ۱۰

ویندوز ۱۰ برای بسیاری زبان‌ها OCR دارد. NVDA میتواند از این امکان برای بازشناسی متون از تصاویر و برنامه‌های دسترس‌ناپذیر استفاده کند.

شما میتوانید زبان مورد استفاده در بازشناسی متون را از دسته‌ی نویسه‌خوان نوری ویندوز ۱۰ موجود در تنظیمات NVDA تعیین کنید. زبان‌های بیشتری را میتوانید با باز کردن Start menu، انتخاب Settings، سپس Time & Language -> Region & Language و انتخاب Add a language اضافه کنید.

برای بازشناسی متن در پیمایشگر جاری با استفاده از نویسه‌خوان نوری ویندوز ۱۰، NVDA+R را فشار دهید.

١١. امکانات ویژه‌ی NVDA برای چند برنامه

NVDA برای بعضی برنامه‌ها امکانات مخصوص خودش را فراهم آورده است؛ تا انجام بعضی کارها را در آن برنامه‌ها آسانتر کند، یا کارایی‌ای از آن برنامه را که طور دیگری در دسترس کاربران صفحه‌خوان‌ها نبوده، دسترس‌پذیر سازد.

١.١١. مایکروسافت وُرد

١.١.١١. خواندن سرسطرها و سر‌ستون‌ها بصورت خودکار

NVDA هنگامی که در Microsoft Word در جدول‌ها حرکت میکنید، میتواند بطور خودکار سرسطرها و سر‌ستون‌های مناسب را اعلام کند. برای این کار، اولاً باید گزینه‌ی «اعلام سرسطرها و سر‌ستون‌های جدول» در دسته‌ی «قالب‌بندی اسناد»، که در پنجره‌ی تنظیمات NVDA یافت میشود، فعال باشد. ثانیاً، NVDA نیاز دارد بداند که در هر جدول کدام سطر یا ستون حاوی اطلاعات سرسطر و یا سر‌ستون است. بعد از اینکه به اولین خانه‌ی جدول که شامل سرسطر یا سر‌ستون است رفتید، از فرمان‌های زیر استفاده کنید:

نام کلید توضیح
مشخص کردن سر‌ستون‌ها NVDA+shift+c با یک بار وارد کردن این فرمان به NVDA میگویید که این، نخستین خانه‌ی سطری است که حاوی سر‌ستون‌های جدول است؛ و هنگامی که بین ستون‌های زیر این سطر حرکت میکنید، باید به طور خودکار خوانده شوند. با فشردن دوباره‌ی این کلید، تنظیم انجام‌شده پاک میشود.
مشخص کردن سر‌سطرها NVDA+shift+r با یک بار فشردن، به NVDA میگویید که این نخستین خانه‌ی ستونی است که حاوی سر‌سطر‌های جدول است؛ و هنگامی که بین سطر‌های بعد از این ستون حرکت میکنید، باید به طور خودکار خوانده شوند. با فشردن دوباره‌ی این کلید، تنظیم انجام‌شده پاک میشود.

این تنظیمات بعنوان نشان (bookmark) در سند ذخیره میشوند و با دیگر صفحه‌خوان‌ها -همچون JAWS- سازگار هستند. بدین معنی که کاربران دیگر صفحه‌خوان‌ها که بعداً این سند را باز میکنند، سرسطرها و سر‌ستون‌های از‌پیش‌تنظیم‌شده خواهند داشت.

٢.١.١١. حالت مرور در Microsoft Word

همانند صفحات وب، حالت مرور در Microsoft Word هم میتواند به کار گرفته شود تا به شما امکان استفاده از امکاناتی همچون پیمایش سریع یا فهرست سازه‌ها را بدهد. برای فعال یا غیرفعال کردن حالت مرور در Microsoft Word، کلیدهای NVDA و فاصله را بزنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد حالت مرور و پیمایش سریع، بخش حالت مرور را ببینید.

٢.١.١١.1. فهرست سازه‌ها

هنگامی که در Microsoft Word در حالت مرور هستید، میتوانید با استفاده از کلید‌های NVDA+F7 به فهرست سازه‌ها دست پیدا کنید. فهرست سازه‌ها میتواند سرنوشتارها، لینک‌ها، یادداشت‌ها را -که شامل توضیحات و تغییرات مسیر ویرایش هستند-، و خطاها (در حال حاضر محدود به خطاهای املایی) را فهرست کند.

٣.١.١١. اعلام توضیحات

برای اعلام توضیح موجود در محل فعلی نشانگر، کلید‌های NVDA+Alt+C را بفشارید. همه‌ی توضیحات بهمراه دیگر تغییرات مسیر ویرایش را میتوانید با انتخاب «یادداشت» بعنوان «نوع» در فهرست سازه‌ها فهرست کنید.

٢.١١. مایکروسافت اکسل

١.٢.١١. خواندن سرسطرها و سر‌ستون‌ها بصورت خودکار

NVDA هنگامی که در کار‌برگ‌های Excel حرکت میکنید، میتواند بطور خودکار سرسطرها و سر‌ستون‌های مناسب را اعلام کند. برای این کار، اولاً باید گزینه‌ی «اعلام سرسطرها و سر‌ستون‌های جدول» در دسته‌ی «قالب‌بندی اسناد»، که در پنجره‌ی تنظیمات NVDA یافت میشود، فعال باشد. ثانیاً، NVDA نیاز دارد بداند که در هر جدول کدام سطر یا ستون حاوی اطلاعات سرسطر و یا سر‌ستون است. بعد از اینکه به اولین خانه‌ی جدول که شامل سرسطر یا سر‌ستون است رفتید، از فرمان‌های زیر استفاده کنید:

نام کلید توضیح
مشخص کردن سر‌ستون‌ها NVDA+shift+c با یک بار فشردن، به NVDA میگویید که این نخستین خانه‌ی سطری است که حاوی سر‌ستون‌های جدول است؛ و هنگامی که بین ستون‌های زیر این سطر حرکت میکنید، باید به طور خودکار خوانده شوند. با فشردن دوباره‌ی این کلید، تنظیم انجام‌شده پاک میشود.
مشخص کردن سر‌سطرها NVDA+shift+r با یک بار فشردن، به NVDA میگویید که این نخستین خانه‌ی ستونی است که حاوی سر‌سطر‌های جدول است؛ و هنگامی که بین سطر‌های بعد از این ستون حرکت میکنید، باید به طور خودکار خوانده شوند. با فشردن دوباره‌ی این کلید، تنظیم انجام‌شده پاک میشود.

این تنظیمات بعنوان دامنه‌ی نام‌های تعیین‌شده در کارپوشه‌ی جاری ذخیره میشوند و با دیگر صفحه‌خوان‌ها -همچون JAWS- سازگار هستند. یعنی درصورتی که کاربران صفحه‌خوان‌های دیگر، این کارپوشه را در زمانی دیگر باز کنند، سرسطرها و سر‌ستون‌های از‌پیش‌تنظیم‌شده خواهند داشت.

٢.٢.١١. فهرست سازه‌ها

همانند آنچه که در مورد صفحات وب هست، NVDA یک فهرست سازه‌ها برای Microsoft Excel دارد. این فهرست به شما امکان میدهد تا به اطلاعات گوناگونی دست یافته، آن‌ها را فهرست کنید. برای دسترسی به فهرست سازه‌ها در اکسل، کلید‌های NVDA+F7 را بفشارید. +%kc:endInclude انواع گوناگون اطلاعات در فهرست سازه‌ها عبارت‌اند از:

٣.٢.١١. اعلام یادداشت‌ها

جهت خواندن یادداشت موجود برای خانه‌ای که در حال حاضر در تیررس است، NVDA+alt+c را فشار دهید. در مایکروسافت آفیس ۲۰۱۶، ۳۶۵ و جدیدتر، توضیحات در اکسل به یادداشت‌ها تغییر نام یافته‌اند. همه‌ی یادداشت‌های موجود در کار‌برگ جاری را میتوانید با فهرست سازه‌ها نیز فهرست کنید. برای این کار کلیدهای NVDA+F7 را بزنید.

NVDA همچنین میتواند برای افزودن یا ویرایش یک یادداشت معین، پنجره‌ی ویژه‌ای را نمایش دهد. NVDA به دلیل محدودیت‌های دسترسپذیری، ناحیه‌ی ویرایش یادداشت متعلق به اکسل را نادیده گرفته و روش منحصر به خودش را برای دسترسپذیری این قسمت اِعمال کرده است؛ ولی کلیدی که این پنجره را نمایش میدهد از اکسل برگرفته شده؛ بنا بر این، کلید مزبور بدون اجرای NVDA هم کار میکند. برای افزودن یا ویرایش یادداشت در خانه‌ای که در تیررس قرار دارد، shift+f2 را بزنید.

این کلید در پنجره‌ی مدیریت فرمان‌های ورودی NVDA آشکار نمیشود و نمیتوانید آن‌را تغییر بدهید.

توجه: باز کردن ناحیه‌ی ویرایش یادداشت در اکسل، از طریق منوی محتواییِ هر خانه‌ی کار‌برگ نیز ممکن است. با این حال، این کار، نه پنجره‌ی ویژه‌ی NVDA برای ویرایش یادداشت، بلکه ناحیه‌ی ویرایش یادداشت اکسل را باز خواهد کرد که دسترسپذیر نیست.

در آفیس ۲۰۱۶، ۳۶۵ و جدیدتر، یک پنجره‌ی توضیحات به سبْک جدید افزوده شده است. این پنجره برای NVDA دسترس‌پذیر است و امکانات بیشتری از جمله پاسخ به توضیحات و غیره فراهم میکند. این پنجره را میتوان از منوی محتوای یک خانه‌ی معین نیز باز کرد. توضیحاتی که توسط پنجره‌ی سبْک جدید توضیحات به خانه‌ها اضافه میشوند، ارتباطی با یادداشت‌ها ندارند.

٤.٢.١١. خواندن خانه‌های محافظت‌شده

اگر یک کارپوشه محافظت‌شده باشد، نمیتوانید فکوس را برای ویرایش کردن خانه‌های مشخص‌شده‌ای که قفل شده اند روی آن‌ها ببرید. برای اینکه بتوانید روی خانه‌های قفل‌شده حرکت کنید، با فشردن کلید‌های NVDA+فاصله به حالت مرور بروید. سپس، با استفاده از فرمان‌های استاندارد اکسل همچون جهت‌نماها، در میان همه‌ی خانه‌های موجود در کارپوشه حرکت کنید.

٥.٢.١١. فیلدهای فرم

کار‌برگ‌های اکسل میتوانند دارای فیلدهای فرم باشند. میتوانید برای دسترسی به این فیلد‌ها از فهرست سازه‌ها یا کلید‌های پیمایش تک‌حرفی فرم‌فیلد‌ها (F و Shift+F) در حالت مرور استفاده کنید. هنگامی که در حالت مرور به یکی از این فرم‌فیلد‌ها رفتید، میتوانید بسته به نوع کنترل، اینتر یا فاصله را برای فعال کردن آن بفشارید، یا به حالت فرمان‌پذیری رفته تا با آن فرم کار کنید. برای کسب اطلاع درباره حالت مرور یا پیمایش تک‌حرفی، بخش حالت مرور را ببینید.

٣.١١. مایکروسافت پاورپوینت

نام کلید توضیح
خواندن یا نخواندن یادداشت‌های گوینده control+shift+s هنگامی که در یک نمایش اسلاید در حال اجرا هستید، نحوه خواندن NVDA را بین دو حالت خواندن یادداشت‌های گوینده‌ی اسلاید و خواندن محتوای اسلاید تغییر میدهد. این فرمان، تنها روی آنچه که NVDA میخوانَد تأثیر میگزارد؛ نه آنچه که روی صفحه نمایش داده میشود.

٤.١١. فوبار ۲۰۰۰

نام کلید توضیح
اعلام زمان باقی‌مانده control+shift+r زمان باقی‌مانده‌ی تِرَک در حال پخش را اعلام میکند.
اعلام زمان سپری‌شده control+shift+e زمان سپری‌شده‌ی تِرَک در حال پخش را اعلام میکند.
اعلام زمان کلی تِرَک control+shift+t مدت زمان کلی تِرَک درحال پخش را اعلام میکند.

توجه: میانبرهای فوق الذکر تنها با رشته‌ی قالب‌بندی پیش‌فرض خط وضعیت فوبار کار میکنند.

٥.١١. پیام‌رسان آنی میراندا (Miranda IM)

نام کلید توضیح
اعلام پیام اخیر NVDA+control+1-4 بسته به شماره ای که وارد میشود، یکی از آخرین پیام‌های رسیده را میخوانَد. به عنوان مثال، NVDA+Control+2 دومین پیام تازه‌رسیده را میخوانَد.

٦.١١. پو‌ادیت

نام کلید توضیح
اعلام پنجره‌ی توضیح control+shift+c هر توضیحی که در پنجره‌ی توضیح موجود باشد را اعلام میکند.
خواندن یادداشت‌ها برای مترجم control+shift+a هر یادداشتی که برای مترجم موجود باشد را اعلام میکند.

٧.١١. Kindle برای رایانه

NVDA خواندن و پیمایش کتاب‌ها را در برنامه‌ی Kindle برای رایانه، محصول Amazon پشتیبانی میکند. این قابلیت تنها در کتاب‌های کیندلی که به عنوان "Screen Reader: Supported" مشخص شده‌اند در دسترس است. شما میتوانید در صفحه‌ی جزئیات کتاب مورد نظرتان، برخوردار بودن یا نبودن کتاب از این قابلیت را بررسی کنید.

برای خواندن کتاب‌ها از حالت مرور استفاده میشود. هنگامی که یک کتاب باز میکنید و یا ناحیه‌ی کتاب را در تیررس قرار میدهید، حالت مرور بطور خودکار فعال میشود. زمانی که مکان‌نما را حرکت میدهید یا از فرمان خواندن همه‌ی متن استفاده میکنید، صفحه‌ی کتاب بطور خودکار، آن‌گونه که مناسب باشد، عوض میشود. میتوانید با استفاده از کلید PageDown، دستی، به صفحه‌ی بعدی یا با استفاده از کلید PageUp، به صفحه‌ی قبلی بروید.

پیمایش تک‌حرفی برای لینک‌ها و گرافیک‌ها پشتیبانی میشود؛ اما تنها در صفحه‌ی جاری. پیمایش روی لینک‌ها پانویس‌ها را نیز در بر میگیرد.

NVDA پشتیبانی اولیه‌ای از خواندن و تعامل با محتوای ریاضی برای کتاب‌های کیندل با ریاضی دسترس‌پذیر ارائه میکند. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر، بخش «خواندن محتوای ریاضی» را ببینید.

١.٧.١١. انتخاب متن

Kindle به شما اجازه میدهد تا کارهای گوناگونی روی متن انتخاب‌شده انجام دهید. از جمله: میتوانید تعریفی از واژه‌ی انتخاب‌شده در واژه‌نامه به دست بیاورید؛ یادداشت یا برجسته‌ساز (Highlight) اضافه کنید؛ متن را در کلیپ‌برد کپی کنید؛ و یا با استفاده از متن انتخاب‌شده در اینترنت جستجو کنید. برای این‌که بتوانید این کارها را انجام دهید، ابتدا، متن را آن‌طور که معمولا در حالت مرور انتخاب میکردید، مثلا با استفاده از شیفت و کلیدهای جهت‌نما، انتخاب کنید. به محض این‌که متن را انتخاب کردید، کلید Applications یا shift+f10 را جهت نمایش گزینه‌های موجود برای کار با قسمت انتخاب‌شده بفشارید. چنانچه بدون انتخاب متن، کلیدهای گفته‌شده را بزنید، گزینه‌های مربوط به واژه‌ای که مکان‌نما روی آن قرار دارد نشان داده میشود.

٢.٧.١١. یادداشت‌های کاربر

میتوانید راجع به یک واژه یا بخشی از متن، یادداشتی اضافه کنید. برای انجام این کار، نخست متن مرتبط با یادداشتتان را انتخاب کرده و به گزینه‌های بخش انتخاب‌شده -آن‌طور که گفته شد- دست یابید. سپس، گزینه‌ی «افزودن یادداشت» را انتخاب کنید.

هنگامی که NVDA در حالت مرور متن را میخوانَد، با این یادداشت‌ها همچون توضیحات متن برخورد میکند.

برای دیدن، ویرایش یا حذف یک یادداشت:

  1. مکان‌نما را به متنی که حاوی یادداشت است ببرید.
  2. به گزینه‌های متن انتخاب‌شده، آن‌گونه که پیش از این خواندید، دست پیدا کنید.
  3. گزینه‌ی «ویرایش یادداشت» را انتخاب کنید.

٨.١١. آزاردی

هنگامی که در نمای جدولیِ کتاب‌های اضافه‌شده هستید:

نام کلید توضیح
ورود اینتر کتاب انتخاب‌شده را باز میکند.
منوی زمینه applications منوی ویژه‌ی کتاب انتخاب‌شده را باز میکند.

٩.١١. میز فرمان ویندوز (Windows Console)

NVDA از میز فرمان ویندوز که توسط خط فرمان (Command Prompt)، PowerShell، و زیرسیستم ویندوز برای لینوکس استفاده میشود، پشتیبانی میکند. پنجره‌ی میز فرمان، اندازه‌ی ثابتی دارد که معمولا بسیار کوچکتر از مقداریست که برای نمایش متن خروجی‌ای که بافر در اختیار دارد لازم است. بدین ترتیب، همچنان که متن جدید نوشته میشود، محتوای موجود به بالا رانده شده، در نتیجه، متن قبلی دیگر دیده نمیشود. متنی که از لحاظ بصری در پنجره دیده نمیشود، توسط فرمان‌های بازبینی متن دسترسپذیر نیست. بنا بر این، لازم است تا برای خواندن متن‌های قبلی، بتوانید محتوای پنجره‌ی میز فرمان را جابجا کنید. کلیدهای میانبر تعبیه‌شده در برنامه‌ی میز فرمان ویندوز که در زیر می‌آیند، ممکن است هنگام بازبینی متن با NVDA به کار بیایند:

نام کلید توضیح
جابجایی به بالا کنترل+جهت‌نمای بالا محتوای پنجره‌ی میز فرمان را به بالا جابجا میکند، تا متن‌های قدیمیتر را بتوان خواند.
جابجایی به پایین کنترل+جهت‌نمای پایین محتوای پنجره‌ی میز فرمان را به پایین جابجا میکند، تا متن‌های جدیدتر را بتوان خواند.
جابجایی به آغاز control+home محتوای پنجره‌ی میز فرمان را به ابتدای بافر جابجا میکند.
جابجایی به پایان control+end محتوای پنجره‌ی میز فرمان را به انتهای بافر جابجا میکند.

١٢. پیکره‌بندی NVDA

بیشترِ پیکره‌بندی‌ها را میتوانید با استفاده از پنجره‌های محاوره‌ای که از زیرمنوی «اولویت‌ها»ی منوی NVDA در دسترس هستند انجام دهید. بسیاری از این تنظیمات را میتوانید در پنجره‌ی چند‌صفحه‌ای تنظیمات NVDA پیدا کنید. در همه‌ی پنجره‌ها، دکمه‌ی «تأیید» را برای پذیرفتن تغییراتی که انجام داده‌اید بزنید. برای انصراف از تغییرات، دکمه‌ی «انصراف» یا کلید Escape را بزنید. در برخی پنجره‌ها میتوانید با زدن دکمه‌ی «اِعمال»، تنظیمات را بدون اینکه پنجره را ببندید، فورا به کار بیندازید. بعضی تنظیمات را نیز میتوانید از طریق کلیدهای میانبر تغییر دهید. از این کلیدهای میانبر در بخش‌های مربوط به آن‌ها در ادامه یاد میشود.

١.١٢. تنظیمات NVDA

پنجره‌ی محاوره‌ای تنظیمات NVDA بسیاری پارامترهای پیکره‌بندی در بر دارد که میتوان آن‌ها را تغییر داد. این پنجره شامل فهرستی از دسته‌های تنظیمات است که میتوان از میان آن‌ها تنظیمی را انتخاب کرد و انجام داد. وقتی دسته‌ای را برمیگزینید، چندین تنظیم مربوط به این دسته در پنجره‌ی تنظیمات نشان داده خواهد شد. این تنظیمات را میتوانید با استفاده از دکمه‌ی اِعمال اجرا کنید. در این صورت پنجره‌ی تنظیمات باز خواهد ماند. چنانچه بخواهید تنظیمات را ذخیره کرده و پنجره‌ی تنظیمات را ببندید، میتوانید از دکمه‌ی «تأیید» استفاده کنید.

برخی از دسته‌های تنظیمات دارای یک کلید میانبر اختصاص‌یافته هستند. در صورت فشرده شدن، این کلید میانبر، پنجره‌ی تنظیمات NVDA را در آن دسته‌ی خاص باز خواهد کرد. بطور پیش‌فرض، نمیتوانید به همه‌ی دسته‌های تنظیمات با فرمان‌های صفحه‌کلیدی دسترسی پیدا کنید. چنانچه میخواهید به دسته‌های تنظیماتی که کلید میانبر ندارند دست پیدا کنید، با استفاده از پنجره‌ی فرمان‌های ورودی برای دسته‌ی تنظیمات مدنظرتان یک فرمان صفحه‌کلیدی یا حرکت لمسی اضافه کنید.

دسته‌های تنظیماتی که در پنجره‌ی تنظیمات NVDA موجود اند، ذیلا توضیح داده خواهند شد.

١.١.١٢. عمومی (NVDA+control+g)

دسته‌ی عمومی پنجره‌ی تنظیمات NVDA، رفتار کلی NVDA را، همچون زبان رابط کاربری و اینکه آیا NVDA به‌روزرسانی‌هایش را بررسی و دریافت کند یا نه، تنظیم میکند. این دسته، گزینه‌های زیر را در بر دارد:

زبان

یک جعبه‌ی کشویی است که به شما اجازه میدهد زبانی را که واسط کاربری و پیام‌های NVDA باید به آن زبان نمایش داده شوند، از میان گزینه‌های موجود انتخاب کنید. زبان‌های بسیاری در این جعبه‌ی کشویی هست؛ ولی گزینه‌ای که به صورت پیش‌فرض انتخاب شده است عبارت است از «پیش‌فرض کاربر، ویندوز». این گزینه به NVDA میگوید که از زبانی که در حال حاضر ویندوز به آن زبان تنظیم شده است -برای نمایش پیام‌هایش- استفاده کند.

توجه داشته باشید؛ زمانی که زبان را تغییر میدهید، NVDA باید دوباره راه‌اندازی شود. وقتی پنجره‌ی تأیید ظاهر شد، دکمه‌ی «حالا راه‌اندازی کنید» را برای استفاده از زبان جدید در همان لحظه، یا دکمه‌ی «بعدا راه‌اندازی کنید» را برای استفاده در زمانی دیگر بزنید. اگر دکمه‌ی «بعدا راه‌اندازی کنید» را بزنید، تنظیمات باید یا دستی ذخیره شوند یا از قابلیت ذخیره‌ی تنظیمات هنگام خروج استفاده کنید.

ذخیره‌ی پیکره‌بندی هنگام خروج

این گزینه یک کادر علامت‌زدنی است. هنگامی که علامت‌دار باشد، به NVDA میگوید، هرگاه از NVDA خارج میشوید، مجموعه‌ی تنظیمات (پیکره‌بندی) جاری را بطور خودکار ذخیره کند.

نشان دادن گزینه‌های خروج هنگام خارج شدن از NVDA

این گزینه یک کادر علامت‌زدنی است که به شما امکان میدهد انتخاب کنید، هنگامی که میخواهید از NVDA خارج شوید، پنجره‌ای که از شما بپرسد چه کاری میخواهید انجام دهید، نمایش داده شود یا خیر. وقتی این کادر را علامت بزنید، پنجره‌ای هنگام خروج نمایش داده میشود که از شما میپرسد، آیا میخواهید خارج شوید، NVDA را مجددا راه‌اندازی کنید، NVDA را با افزونه‌های غیرفعال شده دوباره به راه بیندازید، یا در صورت وجود، به‌روزرسانی‌های در انتظار نصب شدن را نصب کنید. وقتی علامت این کادر را بر دارید، NVDA به محض اجرای فرمان خروج، بسته میشود.

پخش کردن صدا هنگام آغاز کار و خروج از NVDA

این گزینه یک کادر علامت‌زدنی است. هنگامی که علامت‌دار باشد، به NVDA میگوید که هنگام آغاز به کار یا خروج، صدا پخش کند.

سطح ثبت وقایع

این یک جعبه‌ی کشویی است که به شما اجازه میدهد تا انتخاب کنید NVDA در حال اجرا، چقدر از اتفاقاتی را که رخ میدهد ثبت کند. معمولا، کاربران نباید نیازی به تغییر این گزینه داشته باشند. از آنجا که معمولا نیازی به ثبت اتفاقات، بیش از اندازه‌ی تعیین‌شده بطور پیش‌فرض نیست. اما اگر بخواهید اطلاعاتی را برای ارائه به عنوان گزارش آسیب تهیه کنید، یا ثبت وقایع را بطور کلی فعال یا غیرفعال کنید، در این صورت، این گزینه میتواند مفید باشد.

سطح‌های موجود ثبت وقایع عبارت اند از:

شروع خودکار NVDA هنگامی که من وارد ویندوز میشوم

اگر این گزینه فعال شود، NVDA همین‌که وارد ویندوز بشوید، بطور خودکار آغاز به کار میکند. این گزینه تنها برای نسخه‌های نصب‌شده‌ی NVDA موجود است.

استفاده از NVDA هنگام ورود به ویندوز (به اختیارات مدیریتی نیاز دارد)

چنانچه شما هنگام ورود به ویندوز نام کاربری و گذرواژه وارد میکنید، فعال کردن این گزینه NVDA را بطور خودکار هنگام آغاز کار ویندوز در صفحه‌ی ورود به ویندوز به کار می‌اندازد. این گزینه تنها برای نسخه‌های نصب‌شده‌ی NVDA در دسترس است.

استفاده از تنظیمات ذخیره‌شده‌ی فعلی در صفحه‌ی ورودی و دیگر صفحات محافظت‌شده (به اختیارات مدیریتی نیاز دارد)

فشردن این دکمه پیکره‌بندی NVDA مربوط به حساب کاربری شما را که در حال حاضر ذخیره شده است، در پوشه‌ی پیکره‌بندی سیستم NVDA کپی میکند؛ تا NVDA از این پیکره‌بندی در هنگام ورود به ویندوز، پنجره‌ی کنترل حساب کاربر (UAC)، و دیگر صفحات محافظت‌شده‌ی ویندوز استفاده کند. برای این‌که از منتقل شدن همه‌ی تنظیماتتان به پوشه‌ی پیکره‌بندی سیستم اطمینان حاصل کنید، ابتدا پیکره‌بندی جاری را با فشردن کلیدهای Control+NVDA+C یا انتخاب گزینه‌ی «ذخیره‌ی پیکره‌بندی» موجود در منوی NVDA ذخیره کنید. این گزینه تنها برای نسخه‌های نصب‌شده‌ی NVDA موجود است.

بررسی خودکار به‌روزرسانیها برای NVDA

اگر این گزینه فعال باشد، NVDA بطور خودکار -به محض شروع به کار- بررسی میکند که نگارش به‌روزی از NVDA وجود دارد یا نه. در صورت موجود بودن نسخه‌ی به‌روز، به شما اطلاع میدهد. همچنین میتوانید بطور دستی -هرگاه بخواهید- به‌روزرسانی NVDA را با انتخاب گزینه‌ی «بررسی به‌روزرسانی» بررسی کنید. این گزینه، زیر منوی «راهنما» موجود در منوی NVDA است. در زمان بررسی به‌روزرسانی‌ها بطور دستی یا خودکار، لازم است NVDA بعضی اطلاعات را به سِروِر آپدیت‌ها بفرستد تا به‌روزرسانیِ درستی برای سیستم شما دریافت کند. اطلاعاتی که همیشه به سِروِر فرستاده میشوند، عبارت اند از:

اجازه دادن به پروژه‌ی NVDA برای جمع‌آوری آمار نحوه استفاده از NVDA

اگر این گزینه فعال باشد، NV Access از اطلاعاتی که هنگام بررسی به‌روزرسانی به دست آورده، برای ردیابی و شناسایی تعداد کاربران NVDA استفاده خواهد کرد. این ردیابی مشتمل است بر تهیه‌ی جمعیت آماری ویژه، بر اساس سیستم‌عامل و کشور محل اقامت کاربران. توجه کنید که اگرچه در زمان بررسی به‌روزرسانی، نشانی آی‌پی شما برای محاسبه‌ی کشورتان استفاده میشود، نشانی آی‌پی هرگز در سِروِر نگه‌داشته نمیشود. جدا از اطلاعات الزامی مورد نیاز برای بررسی به روز رسانی، اطلاعات اضافی زیر نیز در حال حاضر فرستاده میشود:

این اطلاعات، بسیار به NV Access کمک خواهد کرد تا توسعه‌ی NVDA را در آینده اولویت‌بندی کند.

یادآوری برای به‌روزرسانی‌های در انتظار نصب هنگام آغاز به کار

در صورت فعال بودن، NVDA هرگاه به‌روزرسانی نصب‌نشده‌ای موجود باشد، در زمان آغاز به کارش به شما اطلاع داده؛ پیشنهاد میکند تا نصبش کنید. همچنین میتوانید به‌روزرسانی در انتظار نصب را، در صورتی که پنجره‌ی خروج نمایش داده شود، از پنجره‌ی خروج از NVDA، از منوی NVDA، یا هنگام بررسی به‌روزرسانی‌ها از منوی راهنما نصب کنید.

٢.١.١٢. تنظیمات گفتار (NVDA+control+v)

دسته‌ی گفتار در پنجره‌ی تنظیمات NVDA مشتمل بر گزینه‌هاییست که به شما امکان میدهند موتور سخنگو و مشخصات صدای موتور سخنگوی انتخاب‌شده را تغییر دهید برای یک راه جایگزین سریع جهت کنترل پارامترهای گفتار از هر جایی که هستید، لطفا بخش حلقه‌ی تنظیمات موتور سخنگو را ببینید.

دسته‌ی تنظیمات گفتار گزینه‌های زیر را در بر دارد:

تغییر موتور سخنگو

اولین گزینه در دسته‌ی تنظیمات گفتار دکمه‌ی «تغییر دادن...» است. این دکمه، پنجره‌ی انتخاب موتور سخنگو را فعال میکند؛ که امکان انتخاب موتور سخنگوی فعال و دستگاه خروجی را فراهم میسازد. این پنجره، روی پنجره‌ی تنظیمات NVDA باز میشود. ذخیره کردن تنظیمات این پنجره یا بستن پنجره بدون ذخیره‌سازی، شما را به پنجره‌ی تنظیمات NVDA برمیگردانَد.

صدا

گزینه‌ی «صدا» یک جعبه‌ی کشویی است که همه‌ی صداهای موتور سخنگویی را که نصب کرده‌اید فهرست میکند. شما میتوانید از جهت‌نماها برای شنیدن همه‌ی این گزینه‌های گوناگون استفاده کنید. جهت‌نماهای چپ و بالا شما را در فهرست یاد‌شده به سوی بالا، و جهت‌نماهای راست و پایین شما را در فهرست پایین میبرند.

نوع صدا

اگر شما از موتور سخنگو ایسپیک NG -که همراه با NVDA هست- استفاده میکنید، این یک جعبه‌ی کشویی است که به شما امکان انتخاب نوع صدایی که موتور سخنگو باید با آن سخن بگوید را میدهد. این انواع صدای ایسپیک NG تا اندازه‌ای مانند صداها هستند. از آنجایی که به اندکی، اوصاف و ویژگی‌هایی به صدای ایسپیک NG میدهند. (هر کدام از این انواع، کمی باعث تغییر در صدای اصلی میشوند.) بعضی از این انواع، صدای مرد، برخی دیگر صدای زن، و بعضی دیگر حتی صدای قورباغه میدهند. چنانچه از یک موتور سخنگوی متفرقه استفاده میکنید، در صورتی که صدای انتخابی شما از این ویژگی پشتیبانی کند، ممکن است بتوانید مقدار موجود را تغییر دهید.

سرعت

این گزینه به شما اجازه میدهد تا سرعت صدایی را که انتخاب کرده اید تغییر دهید. این گزینه یک لغزنده است که محدوده اش بین ۰ تا ۱۰۰ است؛ که ۰ کُندترین و ۱۰۰ تندترین سرعت را به صدای جاری میدهد.

افزایش سرعت

فعال کردن این گزینه، سرعت گفتار را، چنانچه توسط موتور سخنگو پشتیبانی شود، بطور قابل ملاحظه‌ای بالا خواهد برد.

زیر و بمی

این گزینه به شما امکان میدهد زیر و بمی صدای جاری را تغییر دهید. این یک لغزنده است با محدوده‌ای بین ۰ تا ۱۰۰؛ که ۰ بم‌ترین صدا و ۱۰۰ زیرترین صدا است.

حجم صدا

این گزینه یک لغزنده است با بازه‌ای میان ۰ تا ۱۰۰؛ که ۰ کم‌ترین صدا و ۱۰۰ بلند‌ترین صدا است. (این لغزنده تنها صدای NVDA را کم و زیاد میکند.)

انعطاف صدا

این گزینه یک لغزنده است که به شما امکان میدهد مقدار انعطاف صدایی را که موتور سخنگو باید با آن سخن بگوید انتخاب کنید. منظور از «انعطاف صدا»، افت و خیز در صدا است که به آن لحن میدهد.

تعویض خودکار زبان

این کادر علامت‌زدنی این امکان را در اختیارتان میگذارد تا مشخص کنید که آیا NVDA هنگامی که متونی را میخوانَد که با استفاده از نشانه یا کد خاصی زبانشان مشخص شده است، بطور خودکار زبان مورد استفاده برای خواندن متن را تغییر بدهد یا نه. این گزینه بطور پیش‌فرض فعال است. کاربران فارسی‌زبان هنگام استفاده از ایسپیک NG برای خواندن متون فارسی، بهتر است این گزینه را غیرفعال کنند. فعال ماندن این گزینه باعث میشود تا ایسپیک NG در مواردی که کد زبان فارسی در متن گنجانده نشده، -که در اغلب موارد در صفحات وب این‌گونه است-، زبان پیش رویش را با زبانی دیگر اشتباه بگیرد و مثلاً، کلمات فارسی را حرف به حرف بخواند.

تعویض خودکار لهجه

این کادر علامت‌زدنی به شما اجازه میدهد تعیین کنید که آیا همانند تغییر زبان، تغییرات مربوط به لهجه نیز اِعمال شود یا خیر. به عنوان مثال، هنگام خواندن متنی با صدای انگلیسی آمریکایی اگر به متنی با نشانه‌ی انگلیسی بریتانیایی برسیم، آن‌گاه، در صورت فعال بودن این گزینه، موتور سخنگو گویش خود را تغییر میدهد. این گزینه بطور پیش‌فرض غیرفعال است.

سطح خوانده شدن علائم نقطه‌گذاری و نمادها

کلید میانبر: NVDA+p

این گزینه به شما امکان میدهد تا مقدار علامت‌های نقطه‌گذاری و نمادهایی که باید بعنوان یک واژه خوانده شوند را انتخاب کنید. به عنوان مثال، وقتی سطح خوانده شدن را روی «همه» تنظیم میکنید، همه‌ی نمادها -هر جا از متن که باشند- بعنوان یک کلمه خوانده میشوند. این گزینه روی تمام موتورهای سخنگو اِعمال میشود؛ نه فقط روی موتور سخنگو‌ای که هم‌اکنون فعال است.

اعتنا کردن به زبان صدای فعلی هنگام پردازش نویسه‌ها و نمادها

این گزینه که بطور پیشفرض فعال است، به NVDA میگوید که میتواند هنگام پردازش نویسه‌ها و نمادها، به زبان صدای فعلی توجه کند و از آن زبان استفاده کند. چنانچه دریافتید که NVDA با استفاده از یک موتور سخنگوی خاص یا یک صدای خاص، علامت‌های نقطه‌گذاری را به زبانی اشتباه میخوانَد، میتوانید این گزینه را غیرفعال کنید تا NVDA مجبور شود از تنظیمات عمومی خود برای این کار استفاده کند.

در بر گرفتن داده‌های کنسرسیوم یونیکُد (از جمله ایموجی‌ها)، هنگام پردازش نویسه‌ها و نمادها

وقتی این کادر علامت داشته باشد، NVDA هنگام تلفظ نویسه‌ها و نمادها، از دیکشنری‌های اضافی برای تلفظ نمادها استفاده خواهد کرد. این دیکشنری‌ها، توصیفی از نمادها (به‌ویژه ایموجی‌ها) را که توسط کنسرسیوم یونیکُد تهیه میشود، به عنوان بخشی از مخزن داده‌های متداول محلیشان در بر میگیرند. اگر میخواهید NVDA توصیف نویسه‌های ایموجی را بر اساس این داده‌ها بیان کند، باید این گزینه را فعال کنید. با این وجود، چنانچه از موتور سخنگویی استفاده میکنید که بطور بومی از خواندن توصیف ایموجی‌ها پشتیبانی میکند، میتوانید این گزینه را غیرفعال کنید.

توجه کنید که توصیف‌های نویسه‌هایی که بطور دستی اضافه یا ویرایش شده اند، به عنوان بخشی از تنظیمات کاربریِ شما ذخیره میشوند. بنا بر این، اگر توصیف یک ایموجی خاص را تغییر دهید، توصیفِ سفارشیِ شما، صرف نظر از اینکه این گزینه را فعال کرده باشید یا نه، برای آن ایموجی بیان خواهد شد. میتوانید توصیف نمادها را در پنجره‌ی تلفظ علامت‌های نقطه‌گذاری و نمادها اضافه، ویرایش، یا حذف کنید.

برای فعال یا غیرفعال کردن دربرگیری داده‌های کنسرسیوم یونیکُد از هر جا، لطفا با استفاده از پنجره‌ی فرمان‌های ورودی، یک فرمان سفارشی اختصاص بدهید.

درصد تغییر زیر و بمی صدای حروف بزرگ

این فیلد ویرایشی اجازه میدهد شما مقدار تغییر زیر و بمی صدا را هنگام خواندن یک حرف بزرگ، وارد کنید. این مقدار درصدی است. بدین معنا که با وارد کردن یک عدد منفی، به همان اندازه درصد صدا بم‌تر، و با وارد کردن یک عدد مثبت، به همان اندازه درصد صدا زیرتر میشود. برای این‌که تغییری در زیر و بمی صدا اِمال نشود، میتوانید از ۰ استفاده کنید. معمولا NVDA برای اعلام حروف بزرگ، کمی صدا را زیرتر میکند؛ ولی بعضی موتورهای سخنگو ممکن است به‌خوبی از این ویژگی پشتیبانی نکنند. در مواردی که طنین صدا برای حروف بزرگ پشتیبانی نمیشود، گفتن cap پیش از حرف بزرگ و یا بوق زدن برای حروف بزرگ را مدنظر قرار دهید.

گفتن cap پیش از حروف بزرگ

این تنظیم یک کادر علامت‌زدنی است. هنگامی که علامت داشته باشد، به NVDA میگوید، زمانی که حروف را به تنهایی میخوانَد، مثلاً هِجّی میکند، هر وقت قرار است حرف بزرگی را بخواند، پیش از آن یک «cap» بگوید. بدین معنا که آن حرف Capital (بزرگ) است.

اعلام حروف بزرگ با صدای بوق

چنانچه این کادر علامت‌زدنی علامت‌دار باشد، NVDA، هرگاه به یک حرف بزرگ برخورد کند، همراه با گفتن آن حرف یک بوق کوچک هم میزند.

استفاده از قابلیت هِجّی کردن در صورت پشتیبانی

بعضی کلمه‌ها تنها از یک حرف تشکیل شده اند؛ اما تلفظشان، بسته به این‌که آن حرف بعنوان یک نویسه‌ی تنها خوانده شود (مانند هنگامی که واژه‌ای را هِجّی میکنید) یا بعنوان یک کلمه خوانده شود، متفاوت است. به عنوان مثال در زبان انگلیسی «A» هم یک حرف است و هم یک کلمه؛ و در هرکدام از این موارد بطور متفاوتی تلفظ میشود. این گزینه به موتور سخنگو امکان میدهد، در صورت پشتیبانی، بین این دو مورد -که مثالش ذکر شد- تفاوت قائل شود. البته بیشتر موتورهای سخنگو از این قابلیت پشتیبانی میکنند.

این گزینه معمولاً باید فعال باشد. اما بعضی از موتورهای سخنگویی که بر پایه‌ی واسط برنامه‌نویسی کاربردی گفتار مایکروسافت (Microsoft Speech API) کار میکنند، این قابلیت را به‌درستی به کار نمیگیرند و هنگامی که این گزینه فعال میشود، به گونه‌ای ناآشنا رفتار میکنند. چنانچه با تلفظ حروف تنها مشکل دارید، غیرفعال کردن این گزینه را امتحان کنید.

٣.١.١٢. انتخاب موتور سخنگو (NVDA+control+s)

پنجره‌ی محاوره‌ایی موتور سخنگو، که میتوانید با زدن دکمه‌ی «تغییر دادن ...» موجود در دسته‌ی گفتار پنجره‌ی تنظیمات NVDA آن‌را باز کنید، به شما اجازه میدهد تا انتخاب کنید، NVDA از چه موتور تبدیل متن به گفتاری برای سخن گفتن استفاده کند. هنگامی که موتور سخنگو مورد نظرتان را انتخاب کردید، میتوانید «تأیید» را بزنید تا NVDA موتور سخنگو انتخاب‌شده را بارگزاری کند. اگر هنگام بارگزاری خطایی رخ بدهد، NVDAشما را با یک پیام آگاه میکند و به استفاده از موتور سخنگو قبلی ادامه میدهد.

موتور سخنگو

این گزینه به شما امکان میدهد موتور سخنگو‌ای را که مایل هستید NVDA برای خروجی گفتار از آن استفاده کند، انتخاب کنید.

برای دیدن فهرستی از موتورهای سخنگو که NVDA پشتیبانی میکند، بخش موتورهای سخنگوی پشتیبانی‌شده را ببینید.

یک مورد ویژه که همیشه در این فهرست نمایان است، گزینه‌ی «بدون گفتار» است. این گزینه به شما امکان میدهد از NVDAبی هیچ خروجی گفتاری‌ای استفاده کنید. این گزینه ممکن است برای کسی که میخواهد تنها از NVDA به همراه بریل استفاده کند، یا شاید برای توسعه‌دهندگان بینایی که فقط میخواهند از نمایشگر گفتار استفاده کنند، سودمند باشد.

دستگاه خروجی صدا

این گزینه به شما اجازه میدهد تا دستگاه صدایی را که NVDA باید خروجی موتور سخنگو انتخاب‌شده را به آن هدایت کند، انتخاب کنید.

کم کردن صدای پس‌زمینه

کلید: NVDA+shift+d

این گزینه در ویندوز ۸ و بالاتر به شما امکان میدهد تا انتخاب کنید که آیا NVDA هنگامی که صحبت میکند، باید صدای برنامه‌های دیگر را کمتر کند، یا اینکه در تمام لحظاتی که در حال اجراست باید این کار را انجام دهد.

این گزینه، تنها چنانچه NVDA نصب شده باشد، در دسترس است. پشتیبانی از قابلیت کم کردن صداهای پس‌زمینه برای نسخه‌های موقت و قابل حمل NVDA امکان‌پذیر نیست.

٤.١.١٢. حلقه‌ی تنظیمات موتور سخنگو

چنانچه بخواهید بدونِ این‌که به دسته‌ی «گفتار» پنجره‌ی تنظیمات NVDA بروید تنظیمات گفتار را به سرعت تغییر دهید، بعضی فرمان‌های صفحه‌کلیدی در NVDA هست که میتوانید از آن‌ها برای حرکت در متداولترین تنظیمات گفتار استفاده کنید. از این فرمان‌ها، هنگامی که NVDA اجرا میشود، هر جا که باشید میتوانید استفاده کنید:

نام رومیزی لپتاپ توضیح
حرکت به تنظیم بعدی موتور سخنگو NVDA+control+جهت‌نمای راست NVDA+shift+control+جهت‌نمای راست به تنظیم گفتار بعدی موجود بعد از تنظیم جاری میرود. اگر مورد جاری آخرین مورد در حلقه‌ی تنظیمات باشد، با اجرای این فرمان، به نخستین مورد میپرد.
حرکت به تنظیم قبلی موتور سخنگو NVDA+control+جهت‌نمای چپ NVDA+shift+control+جهت‌نمای چپ به تنظیم گفتار بعدی موجود پیش از تنظیم جاری میرود. اگر مورد جاری اولین مورد در حلقه‌ی تنظیمات باشد، با اجرای این فرمان، به آخرین مورد باز‌میگردد.
افزودن به تنظیم جاری در حلقه‌ی تنظیمات موتور سخنگو NVDA+control+جهت‌نمای بالا NVDA+shift+control+جهت‌نمای بالا تنظیم گفتاری را که هم‌اکنون روی آن هستید، افزایش میدهد. مثلاً، سرعت را افزایش میدهد؛ صدای بعدی را انتخاب میکند؛ صدا را زیاد میکند.
کاستن از تنظیم جاری در حلقه‌ی تنظیمات موتور سخنگو NVDA+control+جهت‌نمای پایین NVDA+shift+control+جهت‌نمای پایین تنظیم گفتاری را که هم‌اکنون روی آن هستید، کاهش میدهد. مثلاً، سرعت را کاهش میدهد؛ صدای قبلی را انتخاب میکند؛ صدا را کم میکند.

٥.١.١٢. بریل

دسته‌ی بریل در پنجره‌ی تنظیمات NVDA گزینه‌هایی را در بر دارد که به شما اجازه میدهد جنبه‌های مختلف ورودی و خروجی بریل را تغییر دهید. این دسته شامل گزینه‌های زیر است:

تغییر نمایشگر بریل

دکمه‌ی «تغییر دادن...» در دسته‌ی بریلِ پنجره‌ی تنظیمات NVDA، پنجره‌ی انتخاب نمایشگر بریل را فعال میکند؛ که به شما اجازه میدهد تا نمایشگر بریل فعال را انتخاب کنید. این پنجره روی پنجره‌ی تنظیمات NVDA باز میشود. ذخیره کردن یا نادیده گرفتن تنظیمات در پنجره‌ی «انتخاب نمایشگر بریل»، شما را به پنجره‌ی تنظیمات NVDA بازمیگردانَد.

جدول خروجی بریل

گزینه‌ی بعدی که در این دسته در اختیار شماست، جعبه‌ی کشویی «جدول خروجی بریل» است. در این جعبه‌ی کشویی، جدول‌های بریل مربوط به زبان‌های مختلف، استانداردها و درجه‌های بریل (کوتاه‌نویسی، بلندنویسی، ...) را خواهید یافت. جدول انتخاب‌شده برای برگرداندن نوشته‌ها به بریل جهت نمایش بر روی نمایشگر بریل شما استفاده خواهد شد. شما میتوانید در فهرست موجود، با استفاده از جهت‌نماها، روی جدول‌های بریل حرکت کنید.

جدول ورودی بریل

گزینه‌ی بعدی، جعبه‌ی کشویی «جدول ورودی بریل» است که مکمل گزینه‌ی پیشین است. جدول انتخاب شده برای برگرداندن آنچه که شما با استفاده از کلیدهای پرکینزی نمایشگرتان وارد میکنید، به متن استفاده خواهد شد. شما میتوانید با جهت‌نماها از جدول بریلی به جدول بریل دیگر در این فهرست حرکت کنید.

توجه داشته باشید که این گزینه (جدول ورودی بریل)، تنها زمانی قابل استفاده است که نمایشگر بریل شما صفحه‌کلید ماشین‌پرکینزی داشته باشد و این امکان توسط درایور نمایشگر بریل شما پشتیبانی شود. اگر ورودی بریل توسط دستگاهی که صفحه‌کلید پرکینزی دارد پشتیبانی نشود، در بخش نمایشگرهای بریل پشتیبانی‌شده یادآوری خواهد شد.

گسترش دادن واژه‌ی قرار گرفته روی مکان‌نما به صورت بریل رایانه

این گزینه این امکان را فراهم میکند تا کلمه‌ای که مکان‌نما روی آن قرار دارد، به صورت بریل رایانه‌ای نمایش داده شود.

نمایش دادن مکان‌نما

این گزینه به شما امکان میدهد تا مکان‌نمای بریل را روشن یا خاموش کنید. این گزینه روی نشانگر سیستم و مکان‌نمای بازبینی اِعمال میشود؛ ولی روی علامت نشان‌دهنده‌ی انتخاب تأثیر ندارد.

چشمک زدن مکان‌نما

این گزینه به مکان‌نمای بریل اجازه میدهد تا چشمک بزند. اگر این گزینه خاموش باشد، موقعیت نقطه‌هایی که مکان‌نمای بریل را نشان میدهند، دائما «بالا» خواهد بود. علامت نشان‌دهنده‌ی بخش انتخاب‌شده از این گزینه تأثیر نمیپذیرد. این نشانگر همیشه نقطه‌های ۷ و ۸ هست و چشمک نمیزند.

سرعت چشمک زدن مکان‌نما (هزارم ثانیه)

این گزینه یک ورودی عددی است که به شما اجازه میدهد سرعت چشمک زدن مکان‌نمای بریل را در مقیاس هزارم ثانیه تغییر دهید.

شکل مکان‌نمای فرمان‌پذیری

این گزینه امکان میدهد تا شکل مکان‌نما (الگوی نقطه‌ها) را روی نمایشگر بریل هنگامی که بریل را به مکان فرمان‌پذیری متصل میکنید، انتخاب کنید. علامت نشان‌دهنده‌ی بخش انتخاب‌شده از این گزینه تأثیر نمیپذیرد. این نشانگر همیشه نقطه‌های ۷ و ۸ هست و چشمک نمیزند.

شکل مکان‌نمای بازبینی

این گزینه امکان میدهد تا شکل مکان‌نما (الگوی نقطه‌ها) را روی نمایشگر بریل هنگامی که بریل را به بازبینی متصل میکنید، انتخاب کنید. علامت نشان‌دهنده‌ی بخش انتخاب‌شده از این گزینه تأثیر نمیپذیرد. این نشانگر همیشه نقطه‌های ۷ و ۸ هست و چشمک نمیزند.

نمایش پیام‌ها

این یک جعبه‌ی کشویی است که اجازه میدهد انتخاب کنید آیا NVDA باید پیام‌ها را بطور نامحدود نشان دهد، یا اینکه بعد از مدتی آن‌ها را از روی نمایشگر بریل ناپدید کند.

مدت زمان نمایش پیام (ثانیه)

این گزینه یک فیلد عددی است که میتوانید به وسیله‌ی آن مدت زمان نمایش پیام‌های NVDA را روی صفحه نمایشگر بریل تعیین کنید. پیام‌های NVDA بمحض فشردن یک کلید جانمایی روی نمایشگر بریل ناپدید میشوند؛ ولی با فشردن کلیدی که پیام را ظاهر کرده بود، دوباره نمایش داده میشوند. این گزینه زمانی نمایش داده میشود که گزینه‌ی «نمایش پیام‌ها» روی «استفاده از مهلت زمانی» تنظیم شده باشد.

اتصال مکان‌نمای بریل

کلید میانبر: NVDA+control+t

این گزینه به شما اجازه میدهد، انتخاب کنید که نمایشگر بریل، فکوس یا نشانگر سیستم را تعقیب کند، پیمایشگر یا مکان‌نمای بازبینی را دنبال کند، یا هر دو را. (منظور از دنبال کردن، نمایش آن بخش در نمایشگر بریل است.) وقتی گزینه‌ی «خودکار» را انتخاب کنید، NVDA بطور پیش‌فرض فکوس و نشانگر سیستم را تعقیب میکند. در این حال، هنگامی که کاربر موقعیت پیمایشگر یا مکان‌نمای بازبینی را تغییر دهد، NVDA موقتا به بازبینی متصل خواهد شد، تا زمانی که فکوس یا نشانگر تغییر کند. چنانچه بخواهید بریل تنها فکوس و نشانگر را دنبال کند، لازم است بریل را طوری تنظیم کنید تا به فکوس متصل شود. در این حالت، بریل پیمایشگر را هنگام پیمایش اشیا و مکان‌نمای بازبینی را هنگام بازبینی متن دنبال نخواهد کرد. در صورتی که بخواهید بریل، به جای آنچه گفته شد، پیمایشگر و بازبینی متن را دنبال کند، باید آن را به بازبینی متصل کنید. در این صورت، بریل فکوس و یا نشانگر سیستم را دنبال نخواهد کرد.

خواندن پاراگراف به پاراگراف

اگر این گزینه فعال باشد، بریل به جای خط به خط، پاراگراف به پاراگراف نمایش داده میشود. در نتیجه، فرمان‌های خط بعدی و خط قبلی، نمایشگر را پاراگراف به پاراگراف حرکت خواهد داد. این بدین معناست که حتی جایی که متن بیشتری روی نمایشگر میتواند نمایش داده شود، شما نیازی ندارید برای دیدن بقیه‌ی متن در انتهای هر خط، نمایشگر را به خط بعدی ببرید. (توجه داشته باشید که نمایشگر بریلی که در اختیار دارید، باید امکان نمایش بیش از یک خط بریل را داشته باشد تا این گزینه به کار شما بیاید.) شاید بتوانید با استفاده از این گزینه متن‌های طولانیتر را روی نمایشگرتان راحتتر و روانتر بخوانید. این گزینه بطور پیش‌فرض غیرفعال است.

جلوگیری از دو‌تکه شدن واژه‌ها در صورت امکان

اگر این گزینه فعال باشد، کلمه‌ای که برای نشان داده شدن در انتهای خط نمایشگر بریل بزرگتر است، دو‌تکه نخواهد شد. در عوض، مقداری فضای خالی در انتهای نمایشگر خواهد بود. هنگامی که نمایشگر را جابجا (scroll) کنید، قادر به خواندن تمام کلمه خواهید بود. گاهی به این کار "word wrap" گفته میشود. توجه کنید که اگر یک کلمه به خودی خود به قدری بزرگ باشد که در نمایشگر جا نشود، کلمه باید دو‌تکه شود.

اگر این گزینه غیرفعال باشد، آن مقدار از کلمه‌ی مورد نظر که ممکن است نمایش داده میشود؛ اما بقیه‌ی کلمه خواهد افتاد. (نشان داده نخواهد شد) وقتی شما نمایشگر را جابجا کنید، خواهید توانست بقیه‌ی کلمه را بخوانید.

شاید فعال کردن این گزینه امکان روانتر خواندن متن را فراهم کند؛ ولی معمولاً نیاز است که شما نمایشگر را بیشتر جابجا کنید.

ارائه‌ی اطلاعات زمینه‌ای فکوس

این گزینه به شما امکان میدهد تا انتخاب کنید NVDA چه اطلاعات زمینه‌ای‌ای را وقتی که یک شیء در تیررس )(فکوس) قرار میگیرد، روی نمایشگر بریل نشان دهد. منظور از اطلاعات زمینه‌ای، سلسله‌مراتب اشیاییست که دربرگیرنده‌ی شیء در تیررس هستند. به عنوان مثال، وقتی جزئی از یک فهرست را در تیررس قرار میدهید، این جزء فهرست بخشی از یک فهرست است. این فهرست نیز ممکن است داخل یک پنجره‌ی محاوره‌ای باشد، و ... لطفا بخشی را که درباره پیمایش اشیا است، برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به سلسله‌مراتب اشیا در NVDA بررسی کنید.

هنگامی که این گزینه را -که یک جعبه‌ی کشوییست- روی «نمایشگر را با تغییرات زمینه‌ای پر کن» تنظیم کنید، NVDA تلاش میکند اطلاعات زمینه‌ای بیشتری را نمایش دهد؛ اما تنها بخش‌هایی را که تغییر کرده‌است نمایش میدهد. آن‌چه گفته شد، بدین معنیست که وقتی فکوس را به فهرست تغییر میدهید، NVDA جزء آن فهرست را روی نمایشگر بریل نمایش میدهد. علاوه بر این، چنانچه فضای کافی روی نمایشگر بریل باقی مانده باشد، NVDA سعی میکند نشان دهد که این جزء فهرست، بخشی از یک فهرست است. اگر پس از آن در فهرست با کلید‌های جهت‌نما شروع به حرکت کنید، فرض میشود که شما از این‌که هنوز در فهرست هستید آگاهید. پس، NVDA برای بقیه‌ی موارد آن فهرست که در آن حرکت میکنید، تنها آن جزء فهرستی را که در تیررس است روی نمایشگر بریل نشان میدهد. برای این‌که بتوانید دوباره اطلاعات زمینه‌ای مربوط به شیء درتیررس را بخوانید، مثلا اینکه شما در فهرستی هستید که داخل یک پنجره‌ی محاوره‌ایست، باید نمایشگر بریل را به عقب ببرید.

وقتی این گزینه روی «همیشه نمایشگر را پر کن» تنظیم میشود، NVDA تلاش خواهد کرد تا جایی که ممکن است، بیشترین اطلاعات زمینه‌ای را روی نمایشگر بریل نشان دهد؛ خواه شما این اطلاعات را قبلا دیده باشید یا نه. این گزینه، این مزیت را داراست که NVDA اطلاعات مزبور را به اندازه‌ای که در نمایشگر جا بگیرد نشان خواهد داد. با این حال، ضعف این روش این است که همیشه تفاوتی در محل شروع مطلب مورد نظر در نمایشگر بریل وجود دارد. این موضوع میتواند مرور سریع یک فهرست طولانی از موارد را دشوار کند؛ بعنوان مثال، شما نیاز دارید برای پیدا کردن ابتدای یک مورد، انگشتتان را مدام حرکت بدهید. این گزینه، رفتار پیش‌فرض نگارش ۲۰۱۷.۲ به قبل NVDA بود.

وقتی شما گزینه‌ی ارائه‌ی اطلاعات زمینه‌ای فکوس را روی «تنها وقتی به عقب میبری» تنظیم کنید، NVDA بطور پیش‌فرض، هرگز اطلاعات زمینه‌ای را روی نمایشگر بریل نمایش نمیدهد. بنا بر این، مثلا، NVDA نمایش خواهد داد که شما یک جزء فهرست را در تیررس دارید. با این حال، برای این‌که اطلاعات زمینه‌ای را بخوانید، مثلا این‌که در یک فهرست هستید و فهرست جزئی از یک پنجره‌ی محاوره‌ایست، باید نمایشگر را به عقب ببرید.

لطفا برای تغییر تنظیمات گزینه‌ی «ارائه‌ی اطلاعات زمینه‌ای فکوس» از هر جا و به‌سرعت، یک فرمان ورودی سفارشی را از طریق پنجره‌ی مدیریت فرمان‌های ورودی اختصاص دهید.

٦.١.١٢. انتخاب نمایشگر بریل (NVDA+control+a)

پنجره‌ی «انتخاب نمایشگر بریل» که با زدن دکمه‌ی «تغییر دادن...« در دسته‌ی بریل موجود در پنجره‌ی تنظیمات NVDA باز میشود، به شما امکان میدهد تا نمایشگر بریلی را که NVDA باید برای خروجی بریل از آن استفاده کند، انتخاب کنید. هنگامی که نمایشگر بریل مورد نظرتان را انتخاب کردید، میتوانید «تأیید» را بزنید تا NVDA نمایشگر انتخاب‌شده را بارگذاری کند. در صورتی که هنگام بارگذاری درایور نمایشگر خطایی رخ بدهد، NVDA با یک پیام شما را آگاه خواهد کرد و چنانچه نمایشگر بریلی از قبل بارگذاری شده باشد، به استفاده از آن ادامه خواهد داد.

نمایشگر بریل

بسته به این‌که چه درایورهایی از نمایشگرهای بریل روی رایانه‌ی شما موجود باشد، چند گزینه در این جعبه‌ی کشویی پیش روی شما خواهد بود. با جهت‌نماها بین این گزینه‌ها حرکت کنید.

گزینه‌ی «خودکار» به NVDA اجازه میدهد تا به جستجوی بسیاری از نمایشگرهای بریل در پس‌زمینه بپردازد. وقتی این ویژگی فعال باشد و شما یک نمایشگر پشتیبانی‌شده را از طریق یو‌اس‌بی یا بلوتوث وصل کنید، NVDA بطور خودکار به آن نمایشگر متصل خواهد شد.

گزینه‌ی «بریل موجود نیست»، یعنی شما از بریل استفاده نمیکنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نمایشگرهای بریل پشتیبانی‌شده و اینکه کدام‌یک از آن‌ها شناسایی خودکار در پس‌زمینه را پشتیبانی میکنند، لطفاً بخش نمایشگرهای بریل پشتیبانی‌شده را ببینید.

درگاه

این گزینه، در صورتی که در دسترس باشد، به شما اجازه میدهد بر گزینید از چه درگاه (پورت) یا نوع اتصالی برای برقراری ارتباط با نمایشگر بریلی که انتخاب کرده اید، استفاده خواهد شد. این یک جعبه‌ی کشویی است که شامل گزینه‌های ممکن برای نمایشگر بریل شماست.

بطور پیش‌فرض، NVDA از روش بازیابی خودکار درگاه استفاده میکند؛ بدین معنا که اتصال با دستگاه بریل مورد نظر بطور خودکار و با پویش کردن سیستم شما برای یافتن دستگاه‌های USB و بلوتوث موجود برقرار خواهد شد. اما برای برخی نمایشگرهای بریل، ممکن است بتوانید مشخصاً انتخاب کنید که از چه درگاهی باید استفاده شود. گزینه‌های متداولی که در این جعبه‌ی کشویی در اختیار شماست، عبارت اند از: «خودکار» (که به NVDA میگوید، برای یافتن نمایشگر بریل، از روش انتخاب درگاه به شیوه‌ی بازیابی خودکار بهره بگیرد)؛ «USB»، «بلوتوث» و «درگاه‌های قدیمی ارتباطی سریال» مشروط بر این‌که نمایشگر بریل شما این‌گونه ارتباط را پشتیبانی کند.

این گزینه در صورتی که نمایشگر بریل شما تنها از «بازیابی خودکار درگاه» پشتیبانی کند، در دسترس نخواهد بود.

میتوانید در بخش نمایشگرهای بریل پشتیبانی‌شده مستنداتی پیرامون نمایشگر بریل خود بیابید تا جزئیات بیشتری را راجع به انواع ارتباطی پشتیبانی‌شده و درگاه‌های موجود بررسیکنید.

٧.١.١٢. بینایی

دسته‌ی بینایی در پنجره‌ی تنظیمات NVDA به شما اجازه میدهد دستیار‌های بصری را فعال، غیرفعال و یا پیکربندی کنید.

توجه داشته باشید که میتوانید با استفاده از افزونه‌های NVDA، گزینه‌های موجود در این دسته را گسترش بدهید. بطور پیش‌فرض، این دسته‌ی تنظیمات شامل گزینه‌های زیر هستند:

برجسته‌ساز بینایی

کادر‌های علامت‌زدنی موجود در این گروه، رفتار ویژگیِ داخلیِ برجسته‌ساز بینایی NVDA را کنترل میکنند.

شایان توجه است که علامت زدن یا برداشتن علامت کادر «فعال کردن برجسته‌سازی»، وضعیت سه کادر دیگر را هم تغییر میدهد. بنا بر این، اگر «فعال کردن برجسته‌سازی» خاموش باشد و شما کادر نام‌برده را علامت بزنید، سه کادر دیگر هم بطور خودکار، علامت‌دار خواهند شد. چنانچه بخواهید فکوس را برجسته کنید و کادر مربوط به پیمایشگر و حالت مرور را بدون علامت رها کنید، کادر «فعال کردن برجسته‌سازی» نیمه‌علامت‌دار خواهد شد.

پرده‌ی صفحه نمایش

شما میتوانید پرده‌ی صفحه نمایش را با علامت زدن کادر «سیاه کردنِ آنی صفحه» فعال کنید. هشداری مبنی بر این‌که صفحه‌ی نمایش بمحض فعال کردن پرده سیاه خواهد شد، به شما نمایش داده میشود. پیش از این‌که به این هشدار پاسخ «بله» بدهید، از فعال کردن گفتار یا بریل مطمئن شوید. همچنین اطمینان حاصل کنید که میتوانید بدون استفاده از صفحه‌ی نمایش رایانه‌تان را کنترل کنید. اگر نمیخواهید پرده‌ی صفحه را فعال کنید، با انتخاب گزینه‌ی «نه» پاسخ دهید. چنانچه اطمینان دارید، برای فعال کردن پرده، دکمه‌ی «بله» را انتخاب کنید. اگر نمیخواهید هربار که پرده را فعال میکنید، این هشدار را ببینید، میتوانید این رفتار را در پنجره‌ای که این هشدار را نشان میدهد تغییر دهید. میتوانید برای بازگرداندن هشدار، کادر کنار گزینه‌ی «سیاه کردن صفحه» را، یعنی «نمایش همیشگی هشدار» علامت بزنید.

برای فعال یا غیرفعال کردن پرده‌ی صفحه نمایش از هر جا، لطفا با استفاده از پنجره‌ی فرمان‌های ورودی، کلیدی سفارشی اختصاص دهید.

بطور پیش‌فرض، وقتی پرده را فعال یا غیرفعال میکنید، صداهایی پخش میشود. هرگاه خواستید این رفتار را تغییر دهید، میتوانید کادر «پخش کردن صدا هنگام فعال یا غیرفعال کردن پرده» را بدون علامت کنید.

تنظیمات برای دستیارهای بیناییِ شخص ثالث

آسانساز‌های بینایی بیشتری، علاوه بر آنچه آمد، میتوانند در قالب افزونه‌های NVDA تهیه شوند. هرگاه این‌گونه آسانساز‌ها تنظیمات قابل تغییری داشته باشند، آن تنظیمات، در همین دسته، در گروه‌های جداگانه نمایش داده میشود. برای تنظیمات پشتیبانی‌شده مربوط به هرکدام از آسانسازها، لطفا به مستندات همان آسانساز مراجعه کنید.

٨.١.١٢. صفحه‌کلید (NVDA+control+k)

دسته‌ی «صفحه‌کلید» در پنجره‌ی تنظیمات NVDA گزینه‌هایی را در بر دارد که نحوه رفتار NVDA هنگامی که از صفحه‌کلید استفاده میکنید یا با آن تایپ میکنید را تنظیم میکند. این دسته، شامل این گزینه‌هاست:

چیدمان صفحه‌کلید

این گزینه اجازه میدهد تا انتخاب کنید NVDA از چه نوع چیدمانی برای صفحه‌کلید استفاده کند. در حال حاضر، NVDA دارای دو چیدمان صفحه‌کلید است: «رومیزی» و «لپتاپ»

کلیدهای مبدل NVDA را انتخاب کنید

کادرهای موجود در این فهرست تعیین میکنند که چه کلیدهایی به عنوان کلیدهای مبدل NVDA استفاده شوند. کلیدهای زیر برای انتخاب موجود است:

اگر هیچ کلیدی به عنوان «کلید مبدل NVDA» انتخاب نشود، دسترسی به برخی فرمان‌های NVDA ناممکن میگردد. بنا بر این، پنجره‌ی تنظیمات NVDA، هنگامی که کادرهای مربوط به همه‌ی کلیدها علامت نداشته باشند، وقتی «تأیید» یا «اِعمال» را بزنید، یک پیام خطا نمایش خواهد داد. بعد از بستن این پیام خطا، باید دست‌کم یک کلید را پیش از این‌که بتوانید «تأیید» را فشرده و این پنجره را بدرستی ببندید، انتخاب کنید.

خواندن نویسه‌های تایپ‌شده

کلید میانبر: NVDA+2

وقتی این گزینه فعال باشد، NVDA همه‌ی نویسه‌هایی را که شما با صفحه‌کلید تایپ میکنید اعلام خواهد کرد.

خواندن واژه‌های تایپ‌شده

کلید میانبر: NVDA+3

در صورت فعال شدن این گزینه، NVDA تمام کلمه‌هایی را که با صفحه‌کلید تایپ میکنید اعلام خواهد کرد. (در حالت گفته‌شده، هنگامی که بعد از تایپ کردن چند حرف، یکی از کلیدهای «فاصله»، «اینتر» یا یکی از علائم نقطه‌گذاری را وارد کنید، چند حرفی که پیش از این تایپ کرده بودید، مانند یک واژه خوانده خواهد شد.)

توقف گفتار برای نویسه‌های تایپ‌شده

اگر این گزینه فعال باشد، هرگاه نویسه‌ای تایپ شود، -اگر پیش از آن NVDA در حال خواندن متن یا پیامی باشد- گفتار متوقف خواهد شد. این گزینه بطور پیش‌فرض فعال است.

توقف گفتار برای کلید اینتر

چنانچه این گزینه فعال باشد، هرگاه کلید اینتر فشرده شود، گفتار NVDA متوقف خواهد شد. این گزینه به صورت پیش‌فرض فعال است.

امکان خواندن سطحی هنگام اجرای فرمان خواندن همه

اگر این گزینه فعال باشد، بعضی از فرمان‌های پِیمایِشی (مانند فرمان‌های پِیمایِش سریع در حالت مرور، یا حرکت کردن خط به خط یا پاراگراف به بند) «خواندن همه» را متوقف نمیکنند؛ بلکه در هنگام خواندن همه‌ی متن، مکان‌نما -بسته به فرمان اجرا شده- به موقعیت جدید میرود و به خواندن ادامه میدهد.

بوق زدن هنگام تایپ حروف کوچک در صورت روشن بودن CapsLock

در صورت روشن بودن Capslock، اگر این گزینه نیز فعال باشد، وقتی حرفی را با کلید شیفت تایپ کنید، بوق هشداری خواهید شنید. به طور کلی، تایپ حروف با شیفت هنگامی که Capslock روشن است امری غیر عمدی است و به خاطر در‌نیافتن -یا فراموش کردن- این‌که Capslock روشن است اتفاق می‌افتد. بنا بر این، هشدار دادن در این مورد میتواند بسیار مفید باشد.

خواندن کلیدهای فرمان

کلید میانبر: NVDA+4

هنگامی که این گزینه فعال باشد، NVDA همه‌ی کلیدهایی که نویسه نیستند را وقتی روی صفحه‌کلید تایپ میکنید اعلام خواهد کرد. این، شامل کلیدهای ترکیبی‌ای مانند Control بعلاوه‌ی یک حرف دیگر میشود.

پخش صدا برای خطاهای املایی هنگام تایپ

وقتی این گزینه فعال باشد، هنگامی که واژه‌ای را تایپ میکنید که دارای خطای املایی است، یک صدای زنگ‌دار کوتاه پخش خواهد شد. این گزینه تنها هنگامی در دسترس است که «اعلام خطاهای املایی» در دسته‌ی قالب‌بندی اسناد که در پنجره‌ی تنظیمات NVDA یافت میشود فعال شده باشد.

به‌کار‌گیری کلیدها از برنامه‌های دیگر

این گزینه به کاربر اجازه میدهد مشخص کند، ضربه‌کلیدهایی را که برنامه‌هایی چون صفحه‌کلیدهای مجازی (On-screen Keyboards) یا نرم‌افزارهای بازشناسی گفتار (Speech Recognition) تولید میکنند، به وسیله‌ی NVDA پردازش شود. این گزینه بطور پیش‌فرض فعال است؛ اگرچه ممکن است بعضی کاربران، از جمله کسانی که از نرم‌افزار تایپ UniKey برای وارد کردن حروف ویتنامی استفاده میکنند، از آنجا که فعال بودن این گزینه باعث میشود ورودی نویسه‌ها توسط این نرم‌افزار با مشکل مواجه شود، بخواهند گزینه‌ی یاد‌شده را غیرفعال کنند.

٩.١.١٢. موس (NVDA+control+m)

دسته‌ی «موس» در پنجره‌ی تنظیمات NVDA به NVDA امکان میدهد تا موس را دنبال کند؛ بوق‌های مختصاتی بر اساس موقعیت مکان‌نمای موس پخش کند؛ و دیگر گزینه‌های استفاده از موس را تنظیم کند. این دسته گزینه‌های زیر را در بر دارد:

اعلام تغییر شکل موس

یک کادر علامت‌زدنی است که وقتی علامت‌دار باشد، معنایش این است که NVDA شکل اشاره‌گر موس را هرگاه تغییر کند اعلام خواهد کرد. اشاره‌گر موس در پنجره‌ها تغییر شکل میدهد تا پیام‌های معینی را به کاربر برساند؛ مانند این‌که چیزی که موس روی آن قرار دارد قابل ویرایش است، یا چیزی دارد بارگزاری میشود (و باید برای کار کردن با آن تا بارگزاری کامل صبر کنید)، یا غیره.

فعال‌سازی دنبال کردن موس

کلید میانبر: NVDA+m

هنگامی که این گزینه فعال باشد، NVDA، همان‌طور که موس را روی صفحه حرکت میدهید، متنی را که زیر اشاره‌گر موس قرار دارد خواهد خواند.

دقت واحد متن

چنانچه NVDA را این‌گونه تنظیم کرده باشید که متن زیر موس را همان‌طور که موس را حرکت میدهید بخواند، این گزینه به شما اجازه میدهد دقیقاً انتخاب کنید -هنگام استفاده از موس- چقدر از متن خوانده شود. گزینه‌های موجود در این جعبه‌ی کشویی عبارت اند از: نویسه، واژه، خط، و پاراگراف.

برای تغییر دقت واحد متنی از هر جایی که هستید، لطفا با استفاده از پنجره‌ی مدیریت فرمان‌های ورودی یک کلید شخصی اختصاص دهید.

اعلام نقش شیء، هنگامی که موس وارد محدوده‌ی شیئی میشود

اگر این کادر علامت داشته باشد، همین‌که موس وارد شیئی بشود، NVDA نقش (نوع)* آن شیء را نیز اعلام خواهد کرد. *(دکمه، کادر علامت‌زدنی، جعبه‌ی کشویی، ...)

پخش مختصات صوتی هنگام حرکت موس

علامت زدن این کادر NVDA را وا میدارد همین‌طور که موس حرکت میکند بوق پخش کند. به این وسیله، کاربر در‌می‌یابد که به نسبت ابعاد صفحه‌ی نمایش، موس در کجای صفحه قرار دارد. هرچه موس روی صفحه‌ی نمایش بالاتر باشد، بوق‌ها با صدایی زیرتر پخش میشوند. به همین شکل، هرچه موس بیشتر سمت چپ یا سمت راست صفحه قرار گرفته باشد، صدا نیز به همان نسبت از سمت چپ یا راست پخش خواهد شد (با این فرض که کاربر از بلندگوهای استریو یا هدفون استفاده کند).

کنترل حجم صدای مختصات صوتی بر اساس میزان روشنایی

در صورتی که گزینه‌ی پیش از این کادر را -که در سرنوشتار قبلی توضیح داده شد- علامت زده باشید، علامت‌زدن این کادر بدین معناست که حجم صدای بوق‌های مختصات صوتی با میزان روشنایی آن بخش از صفحه‌ی نمایش که زیر اشاره‌گر موس است کنترل میشود. (هرچه روشنتر و درخشانتر باشد، صدای بوق‌ها بلندتر خواهد بود.) این تنظیم (کادر) بطور پیش‌فرض بدون علامت است.

نادیده گرفتن ورودی موس از برنامه‌های دیگر

این گزینه به کاربر اجازه میدهد تا رخدادهای موس، شامل حرکت موس و فشردن دکمه‌ها را که توسط برنامه‌های دیگر مانند Team Viewer و دیگر نرم‌افزارهای کنترل از راه دور ایجاد میشود، نادیده بگیرد. بطور پیش‌فرض، این گزینه بدون علامت است. اگر این گزینه را علامت بزنید و گزینه‌ی «دنبال کردن موس» را فعال کرده باشید، NVDA، زمانی که موس با برنامه‌ی دیگری حرکت داده میشود، چیزی که زیر موس است را اعلام نمیکند.

١٠.١.١٢. تعامل لمسی

این دسته‌ی تنظیمات، که تنها در رایانه‌هایی که ویندوز ۸ و بالاتر را اجرا میکنند و دارای قابلیت‌های لمسی هستند در دسترس است، به شما امکان میدهد تا نحوه‌ی رفتار NVDA را با صفحه‌های لمسی تنظیم کنید. این دسته شامل این گزینه است:

فعال‌سازی پشتیبانی از تعامل لمسی

این کادر علامت‌زدنی، پشتیبانی NVDA از تعامل لمسی را فعال میکند. چنانچه فعال باشد، میتوانید از انگشتانتان برای پیمایش و تعامل با موارد روی صفحه، با استفاده از دستگاه دارای صفحه‌ی لمسی استفاده کنید. اگر غیرفعال باشد، پشتیبانی از تعامل لمسی غیرفعال خواهد شد؛ مثل اینکه NVDA در حال اجرا نیست. این تنظیم را همچنین میتوانید با کلیدهای NVDA+control+alt+t فعال یا غیرفعال کنید.

حالت تایپ لمسی

این کادر علامت‌زدنی به شما امکان میدهد تا روشی را که برای ورود متن با صفحه‌کلید لمسی به کار میگیرید تعیین کنید. چنانچه این کادر علامت‌دار باشد، هنگامی که کلیدی را روی صفحه‌کلید لمسی پیدا میکنید، میتوانید انگشتتان را از روی آن برداشته تا کلید انتخاب‌شده فشرده شود. اگر این کادر علامت نداشته باشد، باید روی کلید انتخاب‌شده دوبار ضربه بزنید تا فشرده شود.

١١.١.١٢. مکان‌نمای بازبینی

دسته‌ی «مکان‌نمای بازبینی» در پنجره‌ی تنظیمات NVDA برای پیکره‌بندی رفتار مکان‌نمای بازبینی به کار میرود. این دسته شامل گزینه‌های زیر است:

دنبال کردن فکوس سیستم

کلید میانبر: NVDA+7

وقتی این گزینه فعال باشد، هرگاه فکوس سیستم تغییر کند، مکان‌نمای بازبینی همیشه در همان شیئی خواهد بود که فکوس سیستم نیز در آن است.

دنبال کردن نشانگر سیستم

کلید میانبر: NVDA+6

هنگامی که این گزینه فعال باشد، هرگاه نشانگر سیستم حرکت کند، مکان‌نمای بازبینی هم بطور خودکار به موقعیت نشانگر سیستم برده خواهد شد.

دنبال کردن مکان‌نمای موس

زمانی که این گزینه فعال باشد، هرگاه موس حرکت کند، مکان‌نمای بازبینی آن‌را تعقیب خواهد کرد.

حالت بازبینی ساده

زمانی که این گزینه فعال باشد، NVDA سلسله مراتب اشیایی که کاربر میتواند بپیماید را پالایش میکند تا اشیایی را که مورد علاقه‌ی کاربر نیستند (و احتمالاً کاربر ترجیح میدهد آن‌ها را نشْنَوَد) از محدوده‌ی پیمایش خارج کند؛ مثلاً، اشیایی که -به دلیل غیرفعال بودن- نادیدنی هستند یا آن‌هایی که صرفاً برای مقاصد طرح‌بندی صفحه به کار رفته اند.

لطفا برای فعال یا غیرفعال کردن حالت بازبینی ساده از هر جایی، با استفاده از پنجره‌ی مدیریت فرمان‌های ورودی، یک کلید یا حرکت سفارشی اختصاص دهید.

١٢.١.١٢. نحوه ارائه‌ی اشیا (NVDA+control+o)

دسته‌ی «نحوه‌ی ارائه‌ی اشیا» در پنجره‌ی تنظیمات NVDA برای تعیین مقدار اطلاعاتی که NVDA درباره‌ی کنترل‌ها ارائه میدهد، مانند توضیحات، اطلاعات موقعیت و غیره، استفاده میشود. این دسته گزینه‌های زیر را در بر دارد:

اعلام پیام‌های راهنما

کادری علامت‌زدنیست که وقتی علامت داشته باشد به NVDA میگوید که هرگاه پیام‌های راهنما (Tool Tips) نمایان شدند آنها را اعلام کند. بسیاری از پنجره‌ها و کنترل‌ها، وقتی اشاره‌گر موس را روی آن‌ها حرکت میدهید، پیام کوچکی را نشان میدهند که به آن «پیام راهنما» میگوییم. این‌گونه پیام‌ها، بعضی اوقات، هنگامی که فکوس را جابجا میکنید نیز دیده میشوند.

اعلام نوتیفیکیشن‌ها

هنگامی که این کادر علامت‌دار باشد به NVDA میگوید، هرگاه بالن‌های راهنما و نوتیفیکیشن‌ها ظاهر شدند آن‌ها را بخواند. بالن‌های راهنما مانند پیام‌های راهنما هستند؛ اما معمولاً از نظر اندازه بزرگتر اند و با اتفاقات سیستمی در ارتباط هستند؛ مانند هشدار در مورد کابل شبکه‌ای که قطع شده است، یا مسائل امنیتی ویندوز.

اعلام کلیدهای میانبر اشیا

وقتی این کادر علامت داشته باشد، NVDA، هنگام اعلام یک شیء یا کنترل، کلید میانبری که به آن شیء یا کنترل معین ارتباط دارد را نیز اعلام خواهد کرد. به عنوان مثال، منوی فایل در یک نوار منو، ممکن است دارای کلید میانبر «Alt+F» باشد.

اعلام اطلاعات موقعیت اشیا

این گزینه به شما اجازه میدهد انتخاب کنید، موقعیت اشیایی که با فکوس یا پیمایش اشیا روی آن‌ها حرکت میکنید گزارش شود یا نه. (چنانچه این گزینه که یک کادر علامت‌زدنیست علامت داشته باشد، مثلاً، به همراه نام شیء میشنوید، ۱ از ۴.)

حدس زدن اطلاعات موقعیت شیء هنگامی که موجود نیست

اگر «اعلام اطلاعات موقعیت اشیا» -که شرحش گذشت- روشن باشد، این گزینه به NVDA اجازه میدهد تا موقعیت شیئی را که به هر دلیلی برای کنترل خاصی در دسترس نیست حدس بزند.

در صورت روشن بودن این گزینه، NVDA اطلاعات موقعیت کنترل‌های بیشتری، همچون منوها و نوارهای ابزار را گزارش میکند؛ ولی ممکن است این اطلاعات کمی دقیق نباشند.

اعلام توضیحات اشیا

اگر میخواهید به همراه اشیا، توضیح مربوط به آن‌ها گزارش نشود، علامت این کادر را بردارید. (مثلا، پیشنهادهای جستجو، اعلام تمام یک پنجره‌ی محاوره‌ای بعد از باز شدن پنجره، و غیره).

اعلام نوار پیشرفت

کلید میانبر: NVDA+u

این گزینه مشخص میکند که NVDA نوارهای پیش‌رفت را چگونه به شما اعلام کند.

این جعبه‌ی کشویی این گزینه‌ها را در بر دارد:

اعلام نوارهای پیش‌رفت پس‌زمینه

این گزینه اگر علامت‌دار باشد، به NVDA میگوید که به اعلام کردن تغییرات نوار پیشرفت حتی اگر پیش روی شما و در پنجره‌ی فعالی نباشد ادامه دهد. اگر شما پنجره‌ای را که نوار پیش‌رفت داخل آن است کوچک کنید و روی نوار وظیفه قرار دهید، NVDA همچنان آن‌را تعقیب میکند و به شما اجازه میدهد که کار دیگری انجام دهید؛ هم‌زمان تغییرات نوار پیش‌رفت هم اعلام خواهد شد.

اعلام تغییرات محتوای پویا

کلید میانبر: NVDA+5

اعلام محتوای جدید در اشیای خاص، همچون پایانه‌ها و کنترل سوابق در برنامه‌های چت را فعال یا غیرفعال میکند.

پخش صدا هنگام آشکار شدن پیش‌نهادهای خودکار

NVDA با این گزینه نحوه اعلامآشکار شدن پیشنهادهای خودکار را کنترل میکند. چنانچه فعال باشد، برای نشان دادن این‌گونه پیشنهادها صدای مخصوصی پخش میکند. «پیشنهادهای خودکار» عبارت اند از فهرست‌هایی از ورودی‌های پیشنهادی بر اساس متنی که در فیلدهای ویرایشی یا اسناد معینی وارد میشود. به عنوان مثال، هنگامی که در کادر جستجوی منوی Start در ویندوز ویستا یا ویندوزهای بالاتر متنی وارد میکنید، ویندوز بر اساس آنچه تایپ کرده‌اید فهرستی از پیشنهادها را نمایش میدهد. برای برخی فیلدهای ویرایشی مانند فیلدهای جستجو در برنامکهای گوناگون ویندوز ۱۰، NVDA میتواند شما را هنگامی که متنی تایپ میکنید، از اینکه فهرستی از پیشنهادها ظاهر شده‌است آگاه کند. فهرست پیشنهادهای خودکار، هنگامی که از کادر ویرایشی خارج میشوید بسته خواهد شد. NVDA برای بعضی از فیلدها هنگامی که چنین اتفاقی بیفتد میتواند شما را آگاه کند.

١٣.١.١٢. نوشته‌های ورودی ویژه‌ی زبان‌های آسیای شرقی

دسته‌ی «نوشته‌های ورودی» به شما امکان میدهد تا کنترل کنید NVDA ورود نویسه‌ها و حروف ویژه زبان‌های آسیای شرقی را چگونه اعلام کند؛ مانند هنگامی که کاربر از روش‌های ورودی‌ای چون «ویرایشگر روش ورودی (Input Method Editor)» یا «ورودی خدمت متن (Text Service Input)» استفاده میکند. با توجه به این واقعیت که روش‌های ورودی از نظر امکانات موجود و از نظر نحوه انتقال اطلاعات بسیار متنوع و گسترده هستند، احتمالاً لازم خواهد بود برای به دست آوردن تجربه‌ای کارامد در تایپ این‌گونه زبان‌ها، این گزینه‌ها را -که در چند سرنوشتار پیش رو به شرح آن میپردازیم- برای هر روش ورودی به گونه ای متفاوت تنظیم کنید.

اعلام تمامی کاندیداهای موجود بطور خودکار

این گزینه که بطور پیش‌فرض روشن است، به شما اجازه میدهد انتخاب کنید که آیا هنگام آشکار شدن یک فهرست کاندیداها یا تغییر صفحه‌ی فهرست، تمام کاندیداهای قابل رؤیت باید بصورت خودکار خوانده شوند یا نه. فعال نگه‌داشتن این گزینه برای روش‌های ورودی تصویرنگاری همچون «چنگ‌جی جدید چینی» و «بوشیامی» مفید است؛ چرا که میتوانید نمادها و شماره‌هایشان را بطور خودکار بشنوید و نماد درست را بسرعت انتخاب کنید. هرچند، برای روش‌های ورودی مبتنی بر آوانگاری همچون «آوانگاری جدید چینی»، بهتر است این گزینه را خاموش کنید؛ چرا که همه‌ی نمادها به گونه‌ای واحد خوانده خواهند شد و شما مجبور خواهید بود برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر از راه بررسی توضیح نویسه برای هر کاندیدا، از جهت‌نماها استفاده کنید تا بتوانید تک‌تک روی نمادهای موجود حرکت کنید.

اعلام کاندیدای انتخاب‌شده

این گزینه، که بطور پیش‌فرض فعال است، به شما امکان میدهد انتخاب کنید که آیا NVDA هنگامی که یک لیست از کاندیداها-وقتی که مشغول نوشتن هستید- ظاهر میشود، یا هنگامی که کاندیدای انتخاب‌شده تغییر میکند، باید کاندیدایی را که انتخاب کرده اید اعلام کند یا نه. برای روش‌های ورودی‌ای (مانند چینی آوانگاری جدید) که انتخاب مورد نظر میتواند با جهت‌نماها تغییر کند، فعال بودن این گزینه ضروریست؛ اما برای برخی روش‌های ورودی دیگر، شاید کاراتر باشد هنگام تایپ، این گزینه را غیرفعال کنید. توجه داشته باشید که حتی اگر این گزینه خاموش باشد، مکان‌نمای بازبینی روی کاندیدای انتخاب‌شده قرار خواهد گرفت و به شما اجازه خواهد داد تا این کاندیدا (ی در حال حاضر انتخاب‌شده) و دیگر کاندیداها را با استفاده از پیمایش اشیا و بازبینی بطور دستی بخوانید.

آوردن توضیح مختصر نویسه هنگام اعلام کاندیدای انتخاب‌شده

این گزینه، که بطور پیش‌فرض روشن است، به شما اجازه میدهد انتخاب کنید که آیا NVDA هنگامی که کاندیدایی انتخاب میشود، یا هنگام خوانده شدن خودکار کاندیداها وقتی لیست کاندیداها ظاهر میشود، باید برای هر نویسه موجود در یک کاندیدا توضیح کوتاهی ارائه کند یا نه. توجه داشته باشید که در زبان‌هایی مانند چینی، این گزینه تأثیری روی اعلام توضیح اضافی نویسهها برای کاندیدای انتخاب‌شده ندارد. این گزینه شاید برای روش‌های ورودی کره‌ای و ژاپنی سودمند باشد.

اعلام تغییرات در رشته‌ی خواندنی

بعضی از روش‌های ورودی، مانند آوانگاری جدید چینی و چنگ‌جی جدید، دارای یک «رشته‌ی خواندنی» هستند که بعضی وقت‌ها «رشته‌ی پیش‌نِوِشتنی» هم نامیده میشوند. شما میتوانید با این گزینه انتخاب کنید که NVDA نویسه‌های جدیدی را که داخل این رشته تایپ میشوند، باید اعلام کند یا نه. این گزینه بطور پیش‌فرض فعال است. توجه کنید که بعضی روش‌های ورودی قدیمیتر، از جمله «چنگ‌جی چینی»، شاید از رشته‌های خواندنی برای نگه‌داری نویسه‌ها برای نوشته شدن یک‌جا استفاده نکنند؛ بلکه به جای آن مستقیماً از رشته‌های نِوِشتنی برای این کار استفاده کنند. برای تنظیم کردن گزینه‌ی مربوط به رشته‌های نام‌برده، گزینه‌ی بعدی را ببینید.

اعلام تغییرات در رشته‌ی نِوِشتنی

بعد از خواندن، یا هنگامی که اطلاعات پیش‌نوشته‌شده در کنار هم به یک نماد تصویر‌نگاری معتبر ترکیب میشوند، بیشتر روش‌های ورودی این نماد ایجاد‌شده را در یک «رشته‌ی نوشتنی» بطور موقت در کنار نمادهای دیگر قرار میدهند، تا در نهایت، همه‌ی این نمادها در نوشتار مورد نظر درج شوند. این گزینه امکان میدهد تا تعیین کنید آیا NVDA نمادهای جدیدی را که در این رشته‌ی نوشتنی آشکار میشود، باید اعلام کند یا نه. این گزینه بطور پیش‌فرض فعال است.

١٤.١.١٢. حالت مرور (Browse Mode) (NVDA+control+b)

دسته‌ی «حالت مرور» در پنجره‌ی تنظیمات NVDA، برای پیکره‌بندی رفتار NVDA هنگامی که اسناد پیچیده‌ای مانند صفحات وب را میخوانید و پیمایش میکنید، به کار میرود. این دسته، گزینه‌های زیر را در بر دارد.

حد اکثر تعداد نویسهها در یک خط

این فیلد بیشینه‌ی طول یک خط در حالت مرور را برحسب نویسه تعیین میکند.

تعداد خط‌ها در صفحه

این ورودی تعیین میکند، وقتی شما در حالت مرور از کلید‌های PageUp و Pagedown برای حرکت در متن استفاده میکنید، این فرمان‌ها چه تعداد خط را جابجا خواهند کرد.

استفاده از چیدمان صفحه

کلید میانبر: NVDA+v

این گزینه اجازه میدهد تعیین کنید، متن نمایش‌داده‌شده در حالت مرور باید محتوای خود، مثلاً لینک‌ها و دیگر فیلدها را در خط‌های جداگانه قرار دهد، یا این‌که آن‌ها را به همراه و در میان متن آن‌چنان‌که دیده میشود نمایش دهد. اگر این گزینه فعال باشد، چیز‌ها همان‌گونه که دیده میشوند باقی میمانند (مثلاً در یک جدول، هر سطر جدول در یک خط قرار میگیرد و خانه‌های موجود در آن سطر در کنار هم نشان داده میشوند). اما اگر غیرفعال باشد، هر فیلد در خط خودش نمایش داده میشود (در مورد همان جدول، در این حالت هر خانه از جدول در یک سطر نمایش داده میشود).

فعال کردن حالت مرور در بارگذاری صفحه

این کادر تعیین میکند هنگامی که صفحه ای بارگذاری میشود، حالت مرور بطور خودکار فعال شود یا نه. وقتی این گزینه غیرفعال شود، حالت مرور، همچنان برای صفحات یا اسنادی که حالت مرور در آن‌ها پشتیبانی میشود، میتواند بطور دستی فعال شود. برای فهرستی از برنامه‌ها که توسط حالت مرور پشتیبانی میشوند، بخش حالت مرور را ببینید. توجه کنید که این گزینه تأثیری بر موقعیت‌هایی که حالت مرور همیشه اختیاری است، مثلا در Microsoft Word، ندارد. این گزینه بطور پیش‌فرض فعال است.

خواندن خودکار همه‌ی صفحه هنگام بارگزاری

این کادر علامت‌زدنی تعیین میکند که در حالت مرور، یک صفحه هنگام بارگزاری بطور خودکار خوانده شود یا نه. این گزینه بطور پیش‌فرض فعال است.

در بر گرفتن جدول‌های طرح‌بندی

این گزینه روی رفتار NVDA با جدول‌هایی که صرفاً برای طرح‌بندی صفحه به کار رفته اند، تأثیر میگذارد. اگر این گزینه فعال باشد، NVDA با این‌گونه جدول‌ها مانند جدول‌های معمولی برخورد میکند و بر اساس تنظیمات قالب‌بندی اسناد آن‌ها را گزارش میکند و آن‌ها را با فرمان‌های پیمایش سریع پیدا میکند. وقتی این گزینه غیرفعال باشد، این جدول‌ها نه اعلام میشوند و نه با پیمایش سریع پیدا میشوند. اما محتوایشان به شکل متن معمولی همچنان در دسترس خواهد بود. این گزینه بطور پیش‌فرض غیرفعال است.

برای اینکه بتوانید از هر جایی که هستید، گنجانده شدن جدول‌های طرحبندی را فعال یا غیرفعال کنید، لطفا با استفاده از پنجره‌ی فرمان‌های ورودی یک کلید به این فرمان اختصاص بدهید.

پیکره‌بندی اعلام سازه‌هایی مانند لینک‌ها و سرنوشتارها

لطفاً برای پیکره‌بندی چگونگی اعلام سازه‌هایی مانند لینک‌ها، جدول‌ها و سرنوشتارها هنگام پیمایش کردن، گزینه‌های موجود در دسته‌ی تنظیمات قالب‌بندی اسناد را در پنجره‌ی تنظیمات NVDA ببینید.

حالت فرمان‌پذیری خودکار برای تغییرات فکوس

این گزینه به حالت فرمان‌پذیری (Focus Mode) امکان میدهد، وقتی فکوس تغییر میکند، فراخوانده شود. بعنوان مثال، وقتی شما در یک صفحه وب هستید، در صورت علامت‌دار بودن این گزینه، چنانچه Tab بزنید و روی یک فرم قرار بگیرید، حالت فرمان‌پذیری بطور خودکار فراخوانده میشود.

حالت فرمان‌پذیری خودکار برای جابجایی نشانگر

این گزینه، وقتی علامت داشته باشد، به NVDA اجازه میدهد، وقتی از جهت‌نماها استفاده میکنید، -هر جا لازم باشد- وارد حالت فرمان‌پذیری شده یا از آن خارج شود. به عنوان مثال، چنانچه با جهت‌نمای پایین در یک صفحه‌ی وب حرکت کنید و به یک جعبه‌ی ویرایشی برسید، NVDA بطور خودکار شما را به حالت فرمان‌پذیری میبَرَد. اگر با جهت‌نماها از جعبه‌ی ویرایشی خارج شوید، NVDA شما را به حالت مرور باز‌خواهد گرداند

نشانه‌ی صوتی برای حالتهای فرمان‌پذیری و مرور

اگر این گزینه فعال باشد، NVDA، به جای اعلام تغییر حالت‌های مرور و فرمان‌پذیری، هنگام تغییر حالات، صداهای خاصی پخش خواهد کرد.

باز‌داشتن حرکت‌های غیر فرمانی از تأثیر بر روی سند پیش رو

این گزینه که بطور پیش‌فرض فعال است، به شما اجازه میدهد انتخاب کنید چنانچه حرکت‌هایی (مانند فشردن کلیدها) انجام شوند و در نتیجه فرمانی از NVDA را اجرا نکنند، و بطور کلی به عنوان کلید فرمان محسوب نشوند، باید از رسیدن و تأثیر گذاشتن بر سندی که در حال حاضر پیش روی شماست باز داشته شوند. به عنوان مثال، اگر این گزینه فعال باشد و حرف «J» فشرده شود، این حرف از تأثیرگذاری بر سند باز داشته میشود؛ ولو این‌که این حرف، یک فرمان پیمایش سریع یا احتمالاً فرمانی در خود برنامه نباشد. در این مورد، NVDA به ویندوز میگوید هرگاه کلیدی که از انجام کاری بازمانده فشرده شد، یک صدای پیش‌فرض پخش کند.

تنظیم خودکار فکوس سیستم روی سازه‌های فکوس‌پذیر

کلید: NVDA+8

این گزینه که بطور پیش‌فرض غیرفعال است، اجازه میدهد تا انتخاب کنید هنگامی که با نشانگر حالت مرور در محتوای یک صفحه پیمایش میکنید، فکوس سیستم بطور خودکار روی سازه‌هایی که فکوس میپذیرند، (مانند لینک‌ها، فرم‌فیلد‌ها و غیره) قرار بگیرد. غیرفعال گذاشتن این گزینه، سازه‌های فکوس‌پذیر را هنگامی که با نشانگر حالت مرور انتخاب میکنید، بطور خودکار در فکوس قرار نمیدهد. این رفتار ممکن است تجربه‌ی مرور سریعتر و پاسخگویی بهتر در حالت مرور را نتیجه دهد. فکوس همچنان برای سازه‌ی مشخصی هنگام تعامل با آن به‌روز میشود؛ مثلا، هنگام فشردن یک دکمه، علامت زدن یک کادر، و غیره. فعال کردن این گزینه ممکن است پشتیبانی از برخی وبسایت‌ها را از نظر اجرا و پایداری بهبود بخشد.

١٥.١.١٢. قالب‌بندی اسناد (NVDA+control+d)

بیشتر کادر‌های علامت‌زدنی موجود در این دسته برای پیکره‌بندی نوع قالب‌بندی‌ایست که میخواهید هنگام حرکت دادن مکان‌نما در اسناد (متون) گزارش شود. مثلاً، اگر کادر «اعلام نام قلم» را علامت بزنید، هرگاه که با جهت‌نماها روی متنی با قلمی متفاوت بروید، نام آن قلم اعلام خواهد شد.

گزینه‌های موجود در پنجره‌ی قالب‌بندی اسناد در گروه‌هایی ساماندهی شده اند. شما میتوانید گزارش شدن موارد زیر توسط NVDA را تنظیم کنید:

برای این‌که بتوانید این تنظیمات را از هر جایی که هستید تغییر دهید، لطفاً با استفاده از پنجره‌ی محاوره‌ای فرمان‌های ورودی فرمان‌های مورد نظرتان را اختصاص دهید.

اعلام تغییرات قالب‌بندی بعد از مکان‌نما

چنانچه این گزینه فعال باشد، این تنظیم به NVDA خواهد گفت که همان‌گونه که خط جاری را میخوانَد، سعی کند همه‌ی تغییرات قالب‌بندی در آن خط را بازشناسی کرده، اعلام کند؛ حتی اگر انجام این کار باعث کُندی در سرعت اجرای NVDA شود

بطور پیش‌فرض، NVDA قالب‌بندی را در مکان نشانگر سیستم و مکان‌نمای بازبینی بازیابی خواهد کرد. در مواردی هم، اگر باعث کاهش سرعت اجرا نشود، ممکن است قالب‌بندی آنچه از خط جاری باقی مانده است را نیز باز شناسد.

هنگامی که در برنامه‌هایی مانند WordPad، اسناد را غلط‌گیری و تصحیح میکنید، این گزینه را فعال کنید. در این‌گونه کاربردها اطلاع یافتن از قالب‌بندی مهم است.

اعلام تورفتگی خط با

این گزینه به شما اجازه میدهد تا نحوه اعلام تورفتگی در ابتدای خط‌ها را تعیین کنید. جعبه‌ی کشویی «اعلام تورفتگی خط با» چهار گزینه دارد:

١٦.١.١٢. تنظیمات نویسه‌خوان نوری ویندوز ۱۰

تنظیمات موجود در این دسته به شما اجازه میدهد تا نویسه‌خوان نوری ویندوز ۱۰ را تنظیم کنید. این دسته شامل گزینه‌ی زیر است:

زبان بازشناسی

این جعبه‌ی کشویی به شما امکان میدهد تا زبانی را که برای بازشناسی متون استفاده میشود انتخاب کنید.

١٧.١.١٢. تنظیمات پیشرفته

هشدار! تنظیمات این دسته برای کاربران پیشرفته است و اگر به طرز اشتباهی پیکره‌بندی شود، موجب میشود NVDA درست کار نکند. تنها در صورتی که میدانید چه میکنید یا مشخصا توسط توسعه‌دهنده‌ی NVDA راهنمایی شده‌اید، این تنظیمات را تغییر دهید.

انجام تغییرات در تنظیمات پیشرفته

برای انجام تغییرات در تنظیمات پیشرفته، کنترل‌های تنظیمات باید به وسیله‌ی یک کادر علامت‌زدنی فعال شوند. بدین ترتیب، تایید میکنید که خطرات تغییر دادن این تنظیمات را دریافته‌اید.

بازگرداندن به تنظیمات پیش‌فرض

این دکمه تنظیمات را به مقادیر پیش‌فرضشان بازمیگردانَد، حتی اگر کادر تایید تنظیمات علامت نداشته باشد. ممکن است بخواهید بعد از تغییر تنظیمات، آن‌ها را به مقادیر پیش‌فرض بازگردانید. ممکن است بخواهید این کار را از این رو که در تغییر یافتن تنظیمات تردید دارید، انجام دهید.

فعال کردن کد شخصی‌سازی‌شده از پوشه‌ی چرک‌نویس توسعه‌دهنده

هنگامی که دارید برای NVDA افزونه‌ای را توسعه میدهید، اینکه بتوانید زمانی که در حال نوشتن آن هستید، کدِ افزونه را آزمایش کنید، مفید خواهد بود. وقتی این گزینه فعال شود، به NVDA امکان میدهد ماژول‌های شخصی‌سازی‌شده، پلاگین‌های فراگیر، درایورهای نمایشگرهای بریل و درایورهای موتورهای سخنگو را از یک پوشه‌ی ویژه به نام Scratchpad، واقع در پوشه‌ی UserConfig بارگزاری و اجرا کند. پیش از این، NVDA اینگونه کدها را مستقیما از پوشه‌ی پیکره‌بندی کاربر بارگزاری میکرد؛ بدون اینکه بشود جلوی این کار را گرفت. بطور پیش‌فرض، این گزینه خاموش است، تا این اطمینان را بدهد که هیچ کد آزمایش‌نشده‌ای بدون علم قطعی کاربر در NVDA اجرا نمیشود. چنانچه میخواهید کد شخصی‌سازی‌شده را در اختیار دیگران بگذارید، باید آن‌را به عنوان یک افزونه‌ی NVDA بسته‌بندی کنید.

باز کردن پوشه‌ی چرک‌نویس توسعه‌دهنده

این دکمه، پوشه ‌ای را باز میکند که میتوانید کد شخصی‌سازی‌شده را در هنگام توسعه دادنش در آنجا قرار دهید. این دکمه تنها در صورتی فعال میشود که کادری که در پاراگراف قبلی توضیح داده شد، علامت داشته باشد.

فعالسازی ثبت انتخابی برای رخدادهای UI Automation و تغییراتِ خصوصیات

این گزینه نحوه ثبت رخدادهایی که از واسط برنامه‌نویسی کاربردیِ دسترس‌پذیری UI Automation فراخوانده میشوند را توسط NVDA تغییر میدهد. وقتی این گزینه غیرفعال باشد، NVDA بسیاری از رخدادهایی که پیش از این پردازش و توسط خود NVDA نادیده گرفته میشد را ثبت میکند. این تأثیر منفی عمده‌ای بر نحوه اجرا، به‌ویژه در برنامه‌هایی مانند Microsoft Visual Studio میگذارد. بنا بر این، هنگامی که این گزینه فعال باشد، NVDA ثبت رخدادها را، برای بیشتر رخدادها به فکوس سیستم محدود خواهد کرد. چنانچه از مشکلات اجرا در یک یا چند برنامه به ستوه آمده‌اید، پیشنهاد میکنیم که این قابلیت را امتحان کنید تا ببینید اجرا در این برنامه‌ها بهتر میشود یا خیر.

استفاده از UI Automation برای دستیابی به کنترل‌های مایکروسافت و اسناد Word در صورت موجود بودن

وقتی این گزینه فعال باشد، NVDA تلاش میکند از رابط برنامه‌نویسی دسترس‌پذیری Microsoft UI Automation، برای دریافت اطلاعات از کنترل‌های اسناد Microsoft Word استفاده کند. این شاملِ خودِ Microsoft Word و همچنین نمایشگر و نویسنده‌ی پیام در Microsoft Outlook میشود. برای نسخه‌های جدیدتر Microsoft Office 2016 یا 365 که روی ویندوز ۱۰ اجرا میشوند، پشتیبانی از UI Automation کاملا برای فراهم کردن دسترسی به اسناد Microsoft Word کافی است و تقریبا برابر است با پشتیبانی موجود NVDA از Microsoft Word، با این مزیت بیشتر که پاسخگویی در این حالت به‌شدت افزایش مییابد. با این حال، ممکن است برخی اطلاعات باشند که یا در اختیار صفحه‌خوان قرار نگیرند، یا در بعضی نسخه‌های آفیس، به‌اشتباه به صفحه‌خوان ارسال شوند. این بدین معناست که همیشه نمیتوان به این پشتیبانی از UI Automation اعتماد کرد. ما هنوز به اکثریت کاربران توصیه نمیکنیم که این گزینه را بطور پیش‌فرض روشن کنند، هرچند از کاربران آفیس ۲۰۱۶ و یا ۳۶۵ استقبال میکنیم تا این ویژگی را آزمایش کنند و بازخوردشان را ارسال کنند.

استفاده از UI Automation برای دستیابی به میز فرمان ویندوز در صورت موجود بودن

وقتی این گزینه فعال باشد، NVDA از نسخه‌ای جدید و در حال تکمیل از پشتیبانیش از میز فرمان ویندوز استفاده خواهد کرد که از مزایای بهبودی‌های دسترسپذیری توسط مایکروسافت بهره میگیرد. این ویژگی در حال آزمایش است و هنوز کامل نیست؛ از این رو، استفاده از آن همچنان توصیه نمیشود. به هر حال، زمانی که کامل شد، پیشبینی میشود که این پشتیبانی جدید بطور پیش‌فرض انجام شده، موجب بهبود اجرا و پایداری NVDA در میزهای فرمان ویندوز گردد.

خواندن گذرواژه‌ها در میزهای فرمان UIA

این تنظیم کنترل میکند که نویسه‌ها در موقعیت‌هایی که صفحه‌ی نمایش به‌روز نمیشود، (مانند هنگامِ ورودِ گذرواژه) در میز فرمان ویندوز در حالی که پشتیبانی از UI Automation فعال است، هنگام تایپ به صورت نویسه به نویسه یا واژه به واژه خوانده شوند. به سبب رعایت مسایل امنیتی، بهتر است این تنظیم غیرفعال بماند. هرچند هنگامی که از پشتیبانی آزمایشی جدید NVDA از میز فرمان استفاده میکنید، اگر در زمان اجرا به مشکلی برخوردید یا ناپایداری در نحوه اعلام نویسه‌ها یا واژه‌ها احساس کردید، شاید بخواهید این گزینه را فعال کنید.

استفاده از پشتیبانی جدید از نویسه‌های تایپ‌شده در میز فرمان ویندوز در صورت موجود بودن

این گزینه روشی جایگزین را برای شناسایی نویسه‌های تایپ‌شده در میزهای فرمان ویندوز فعال میکند. درحالی که این گزینه اجرا را بهبود میبخشد و از هجی شدن برخی خروجی‌های میز فرمان جلوگیری میکند، ممکن است با بعضی برنامه‌های پایانه‌ای ناسازگار باشد. این ویژگی در ویندوز ۱۰، نگارش‌های ۱۶۰۷ به بعد که UI Automation در آن‌ها وجود ندارد یا غیرفعال است، بطور پیش‌فرض موجود و فعال است. هشدار: با فعال بودن این گزینه، نویسه‌های تایپ‌شده‌ای که روی صفحه ظاهر نمیشوند، مانند گذرواژه‌ها، نادیده گرفته نخواهند شد و خوانده میشوند. میتوانید در محیط‌های نامطمئن خواندن نویسه‌های تایپ‌شده و خواندن واژه‌های تایپ‌شده را هنگام ورود گذرواژه‌ها موقتا غیرفعال کنید.

تلاش برای لغو گفتار رخدادهای فکوس منقضی‌شده

این گزینه رفتاری را فعال میکند که سعی دارد گفتار رخدادهای فکوس منقضی‌شده را لغو کند. بطور خاص، حرکت سریع در میان پیام‌ها در جیمیل با کروم، باعث میشود NVDA اطلاعاتی را بیان کند که به‌روز نیستند. این قابلیت از نگارش ۲۰۲۰.۲ به صورت آزمایشی به NVDA اضافه شده است.

مدت زمان حرکت نشانگر (به هزارم ثانیه)

این گزینه به شما اجازه میدهد تا تعداد هزارم ثانیه‌هایی که NVDA منتظر نشانگر میماند تا در کنترل‌های متن‌های ویرایشی حرکت کند را تنظیم کنید. اگر متوجه شدید که NVDA به‌اشتباه نشانگر را دنبال میکند؛ یعنی مثلا همیشه یک نویسه عقب میماند، یا خط‌ها را تکرار میکند، ممکن است بخواهید تلاش کرده مقدار این تنظیم را افزایش دهید.

دسته‌های ثبت آسیب‌یابی

کادرهای موجود در این فهرست، اجازه میدهند تا دسته‌های خاصی از پیام‌های آسیبیابی را برای ثبت شدن وقایع NVDA فعال کنید. ثبت کردن این پیام‌ها میتواند باعث شود روند اجرای NVDA کُنْد و فایل‌های log بزرگتر شوند. تنها هرگاه مخصوصا توسط یک توسعه‌دهنده راهنمایی شُدید، یکی از گزینه‌های این بخش را روشن کنید؛ مثلا وقتی که یک درایور نمایشگر بریل که درست کار نمیکند را آسیب‌یابی میکنید.

٢.١٢. تنظیمات متفرقه

منوی اولویت‌ها، در کنار پنجره‌ی تنظیمات NVDA، حاوی چند مورد دیگر هم میشود که در ادامه توضیح خواهیم داد.

١.٢.١٢. دیکشنری‌های گفتار

منوی «دیکشنری‌های گفتار» که در منوی اولویت‌ها یافت میشود، دربرگیرنده‌ی پنجره‌هایی محاوره‌ایست که به شما امکان میدهند نحوه تلفظ واژه‌ها و عبارت‌های خاص توسط NVDA را مدیریت کنید. در حال حاضر ۳ نوع دیکشنری متفاوت موجود است؛ که عبارت اند از:

چنانچه بخواهید از هر جایی که هستید پنجره‌های هرکدام از این دیکشنری‌ها را باز کنید، باید با استفاده از پنجره‌ی محاوره‌ای فرمان‌های ورودی فرمان‌های مورد نظرتان را اختصاص دهید.

همه‌ی پنجره‌های محاوره‌ای دیکشنری‌ها شامل فهرستی از قانون‌ها هستند که برای پردازش گفتار به کار خواهد رفت. این پنجره‌ها همچنین دربردارنده‌ی دکمه‌های افزودن، ویرایش کردن و حذف کردن هستند.

برای افزودن قانون جدید به دیکشنری، دکمه‌ی «افزودن» را فشار دهید؛ فیلدهایی را که در پنجره ظاهر میشوند پر کنید؛ سپس «تأیید» را بزنید. با انجام این کار، قانون جدیدتان را در فهرست قانون‌ها خواهید دید. با این حال، برای این‌که مطمئن شوید قانون جدید واقعاً ذخیره شده است، هنگامی که افزودن و یا ویرایش کردن قوانین را به انجام رساندید، حتماً دکمه‌ی «تأیید» را بزنید تا از دیکشنری خارج شوید.

قوانین دیکشنری‌های گفتار NVDA اجازه میدهند تا یک رشته از نویسه‌ها را به رشته‌ای دیگر تغییر دهید. به عنوان مثال، میتوانید قانونی ایجاد کنید تا باعث شود هرگاه NVDA به کلمه‌ی «bird» رسید، به جای «bird» بگوید «frog». در پنجره‌ی «افزودن قانون» ساده‌ترین راه برای انجام این کار، این است که کلمه‌ی «bird» را در فیلد «الگو» تایپ کنید، و کلمه‌ی «frog» را در فیلد «جایگزین». همچنین شاید بخواهید شرحی راجع به این قانون در فیلد «توضیح» تایپ کنید. (مثلاً بنویسید: «bird» را به «frog» تغییر میدهد.

با این همه، دیکشنری‌های گفتار NVDA بسیار قدرتمندتر از یک جایگزین‌کننده‌ی ساده‌ی کلمات هستند. پنجره‌ی «افزودن قانون» یک کادر علامت‌زدنی هم دارد که میگوید، آیا میخواهید قانونی که وارد میکنید حساس به حروف بزرگ یا کوچک باشد یا نه؛ بدین معنا که NVDA به این توجه میکند که حروفی که کلمه یا عبارت الگو را تشکیل میدهند، بزرگ هستند یا کوچک. بطور پیش‌فرض، NVDA بزرگی یا کوچکی حروف را نادیده میگیرد.

سر‌انجام، مجموعه‌ای از دکمه‌های رادیویی به شما اجازه میدهند به NVDA بگویید، آیا الگوی شما (آن‌چه که در فیلد «الگو» وارد کرده‌اید) باید در هر جا که باشد مطابقت پیدا کند؛ باید زمانی مطابق باشد که یک کلمه‌ی کامل است؛ یا به عنوان یک «عبارت مُنتظم (Regular Expression)» به حساب آید. تنظیم کردن تطبیق الگو به عنوان یک کلمه‌ی کامل، بدین معناست که جایگزینی هنگامی انجام خواهد شد که الگو به عنوان بخشی از یک کلمه‌ی بزرگتر ظاهر نشود. این شرط زمانی برآورده میشود که نویسه‌ی بلافاصله قبل و بعد از کلمه‌ی مورد نظر، هر چیزی غیر از یک حرف، یک عدد یا یک زیرخط باشد؛ یا اینکه اصلا نویسه‌ای موجود نباشد. بنا بر این، با استفاده از مثال قبلی، یعنی جایگزین کردن «bird» با «frog»، اگر شما بخواهید جایگزینی را به عنوان یک کلمه‌ی کامل انجام دهید، هنگامی که کلماتی نظیر «birds» یا «bluebird» داشته باشیم، جایگزینی اتفاق نخواهد افتاد.

یک «عبارت مُنتظم» الگویی شامل نمادهای خاص است که به شما امکان میدهد، بعنوان مثال، بیش از یک نویسه را در یک زمان تطبیق دهید؛ یا تنها این تطبیق را در مورد اعداد یا حروف انجام دهید. در این راهنما، مجال بیشتری برای پرداختن به عبارت‌های مُنتظم نیست. برای یک آموزش مقدماتی، لطفا به این صفحه مراجعه کنید.

٢.٢.١٢. تلفظ علامت‌های نقطه‌گذاری و نمادها

این پنجره‌ی محاوره‌ای امکان میدهد تا نحوه تلفظ علائم نقطه‌گذاری و نمادهای دیگر را تغییر دهید. هم‌چنین میتوانید سطح آن‌ها را برای خوانده شدن نیز در همین پنجره تنظیم کنید.

زبانی که تلفظ نمادهایش ویرایش میشود در عنوان پنجره‌ی محاوره‌ای نشان داده خواهد شد. توجه داشته باشید که این پنجره‌ی محاوره‌ای به گزینه‌ی «اعتنا کردن به زبان صدای فعلی هنگام پردازش نویسه‌ها و نمادها» که در دسته‌ی گفتار از پنجره‌ی تنظیمات NVDA یافت میشود مرتبط است؛ یعنی هنگامی که این گزینه فعال باشد، به جای زبان عمومی NVDA، از زبان صدای فعلی استفاده میکند.

برای تغییر یک نماد، ابتدا آن‌را از فهرست نمادها انتخاب کنید. میتوانید با وارد کردن نماد یا بخشی از جایگزین نماد در کادر ویرایشی «محدود کردن به»، نمادها را فیلتر کنید.

میتوانید با فشردن کلید «افزودن» نمادهای جدید اضافه کنید. در پنجره ای که ظاهر میشود، نماد را وارد کرده، دکمه‌ی «تأیید» را بزنید. سپس، فیلد‌های موجود برای نماد جدید را همان‌گونه که در مورد نمادهای دیگر انجام میدادید تغییر دهید.

شما میتوانید نمادی را که قبلً افزوده‌اید با استفاده از دکمه‌ی «حذف کردن» از فهرست نمادها حذف کنید.

هنگامی که کارتان تمام شد، «تأیید» را برای ذخیره‌ی تغییرات، یا «انصراف» را برای نادیده گرفتن آن‌ها بفشارید.

در مورد نماد‌های پیچیده، فیلد «جایگزین» باید ارجاعات گروهی از متن مطابقت‌داده‌شده را دارا باشد. مثلا، برای یک الگو مطابق با یک تاریخ کامل، \1، \2، و \3 نیاز است که در فیلد «جایگزین» قرار بگیرند تا با بخش‌های متناظرشان در تاریخ جایگزین شوند. بنابر این، بک‌اِسلش‌های معمولی باید در فیلد جایگزین دو بار -کنار هم- نوشته شوند؛ مثلا، «a\\b» باید تایپ شود برای اینکه جایگزینیِ «a\b» به دست بیاید.

٣.٢.١٢. مدیریت فرمان‌های ورودی لمسی و صفحه‌کلیدی

در این پنجره‌ی محاوره‌ای میتوانید حرکت‌های ورودی (کلیدهای صفحه‌کلید، دکمه‌های نمایشگر بریل، و غیره) برای فرمان‌های NVDA را سفارشی و شخصی‌سازی کنید.

تنها فرمان‌هایی که بلافاصله پیش از باز شدن این پنجره قابل اجرا هستند، در این پنجره نشان داده میشوند. به عنوان مثال، اگر بخواهید فرمان‌های مربوط به حالت مرور را تغییر دهید، باید زمانی که در حالت مرور هستید پنجره‌ی «مدیریت فرمان‌های ورودی» را باز کنید.

درختواره‌ی موجود در این پنجره همه‌ی فرمان‌های قابل اجرای NVDA را دسته‌بندی‌شده فهرست میکند. میتوانید با وارد کردن یک یا چند کلمه از نام فرمان در جعبه‌ی ویرایشی «فیلتر کردن با» به هر ترتیبی که بخواهید، این فهرست را محدود کنید. هر حرکتی که به یک فرمان مربوط است در زیرشاخه‌ی آن فرمان ذکر شده است.

برای افزودن یک حرکت ورودی به یک فرمان، فرمان را انتخاب کرده، دکمه‌ی «افزودن» را بزنید. بعد، حرکتی را که میخواهید به آن فرمان مربوط شود اجرا کنید؛ مثلاً، کلیدی را روی صفحه‌کلید، یا دکمه‌ای را روی نمایشگر بریل فشار دهید. اغلب، یک حرکت میتواند بیش از یک گونه تفسیر شود. بعنوان مثال، چنانچه کلیدی از صفحه‌کلید را -به عنوان یک حرکت ورودی- فشار دهید، شاید بخواهید آن حرکت را مخصوص به چیدمانی که هم‌اکنون از آن استفاده میکنید قرار دهید؛ مثلاً چیدمان رومیزی یا لپتاپ. یا شاید بخواهید که این فرمان در همه‌ی چیدمان‌ها کار کند. در این مورد، -بمحض اجرای حرکت- منویی آشکار خواهد شد تا به شما اجازه دهد گزینه‌ی دلخواهتان را انتخاب کنید.

برای حذف یک حرکت ورودی از یک فرمان، آن حرکت را انتخاب کنید و سپس دکمه‌ی «حذف کردن» را فشار دهید.

دسته‌ی کلیدهای شبیه‌سازی‌شده‌ی صفحه‌کلید سیستم، شامل فرمان‌هایی هستند که کلیدها را روی صفحه‌کلید سیستم تقلید میکنند. شما با این کلیدهای شبیه‌سازی‌شده‌ی صفحه‌کلید سیستم میتوانید صفحه‌کلید سیستم را از نمایشگر بریلتان کنترل کنید. برای افزودن یک فرمان ورودی شبیه‌سازی‌شده، دسته‌ی کلیدهای شبیه‌سازی‌شده‌ی صفحه‌کلید سیستم را انتخاب کرده، دکمه‌ی افزودن را فشار دهید. سپس، کلیدی را که میخواهید شبیه‌سازی شود روی صفحه‌کلید بفشارید. بعد از آن، کلید مورد نظر از دسته‌ی کلیدهای شبیه‌سازی‌شده‌ی صفحه‌کلید سیستم در دسترس خواهد بود و میتوانید یک فرمان ورودی به شکلی که در بالا توضیح داده شد به آن اختصاص بدهید.

نکته:

وقتی کارتان با انجام تغییرات تمام شد، «تأیید» را برای ذخیره یا «انصراف» را برای نادیده گرفتن آن‌ها بزنید.

٣.١٢. ذخیره کردن و بارگزاری دوباره‌ی پیکره‌بندی

بصورت پیش‌فرض، NVDA هنگام خروج، تنظیمات شما را بطور خودکار ذخیره خواهد کرد. به یاد داشته باشید که با این حال، میتوانید این گزینه را از «تنظیمات عمومی» واقع در منوی «تنظیمات» تغییر دهید. در هر زمان -که بخواهید- میتوانید برای ذخیره‌ی دستی تنظیمات، این کار را با انتخاب گزینه‌ی «ذخیره‌ی پیکره‌بندی» از منوی NVDA انجام دهید.

اگر شما در تنظیماتی که انجام داده اید اشتباه کردید و نیاز داشتید به تنظیماتی که پیش از این ذخیره کرده بودید بازگردید، گزینه‌ی «بازگشت به پیکره‌بندی ذخیره‌شده» را از منوی NVDA انتخاب کنید. هم‌چنین میتوانید تنظیماتتان را به تنظیمات اصلی تولید کننده‌ی نرم‌افزار (به تنظیماتی که در ابتدای نصب NVDA موجود بود) بازگردانید. این کار را میتوانید با انتخاب گزینه‌ی «برگرداندن تنظیمات به پیش‌فرض تولید‌کننده» که این گزینه هم در منوی NVDA موجود است، انجام دهید.

فرمان‌های کلیدی زیر هم قابل استفاده هستند:

نام رومیزی لپتاپ توضیح
ذخیره کردن پیکره‌بندی NVDA+control+c NVDA+control+c پیکره‌بندی کنونی شما را ذخیره میکند تا زمانی که از NVDA خارج میشوید، تنظیمات از بین نروند.
بازگرداندن پیکره‌بندی NVDA+control+r NVDA+control+r با یک بار فشردن، پیکره‌بندی را به آخرین پیکره‌بندی‌ای که ذخیره کرده‌اید بازمیگردانَد. سه بار فشردن این کلید، پیکره‌بندی را به تنظیمات اولیه‌ی تولید‌کننده بازخواهد گرداند.

٤.١٢. پروفایل‌های پیکره‌بندی

بعضی وقت‌ها، شاید بخواهید برای موقعیت‌های مختلف تنظیمات گوناگونی داشته باشید. برای مثال، شاید بخواهید هنگامی که ویرایش میکنید، اعلام تورفتگی‌ها را فعال کنید؛ یا زمانی که متنی را تصحیح میکنید، بخواهید مشخصات قلم‌ها اعلام شود. NVDA این امکان را با استفاده از «پروفایل‌های پیکره‌بندی» در اختیارتان قرار میدهد.

یک پروفایل‌پیکره‌بندی تنها شامل آن تنظیماتی است که هنگام ویرایش پروفایل مورد نظر تغییر کرده‌اند. بیشتر تنظیمات را میتوان در پروفایل‌های پیکره‌بندی تغییر داد؛ جز تنظیمات موجود در دسته‌ی «تنظیمات عمومی» از پنجره‌ی تنظیمات NVDA، که بر تمامی بخش‌های NVDA اِعمال میشوند.

پروفایل‌های پیکره‌بندی را میتوان یا از یک پنجره‌ی محاوره‌ای یا با استفاده از کلیدهای فرمان اضافه‌شده‌ی شخصی بطور دستی فعال کرد. این پروفایل‌ها میتوانند، به وسیله‌ی عملگرهایی (Triggers) از قبیل فعال کردن پنجره‌ی یک برنامه‌ی خاص، بطور خودکار نیز فعال شوند.

١.٤.١٢. مدیریت ابتدایی

میتوانید پروفایل‌های پیکره‌بندی را با انتخاب گزینه‌ی «پروفایل‌های پیکره‌بندی...» از منوی NVDA مدیریت کنید. همچنین میتوانید این کار را با یک فرمان صفحه‌کلیدی نیز انجام دهید:

نخستین کنترل در این پنجره، فهرست پروفایل‌ها است که میتوانید یکی از پروفایل‌های موجود را از آن انتخاب کنید. وقتی پنجره‌ی «پروفایل‌های پیکره‌بندی» را باز میکنید، پروفایلی که در حال ویرایش پیکره‌بندی‌اش هستید انتخاب میشود. اطلاعات بیشتری نیز در ارتباط با پروفایل‌های فعال نشان داده میشود که مشخص میکند این پروفایل‌ها دستی فعال شده اند، توسط یک عملگر فعال شده اند، یا در حال ویرایش هستند.

برای تغییر دادن نام یک پروفایل یا حذف کردن آن، به ترتیب، دکمه‌های «تغییر نام» یا «حذف کردن» را فشار دهید.

برای بستن پنجره، دکمه‌ی «بستن» را بزنید.

٢.٤.١٢. ایجاد یک پروفایل

برای ایجاد یک پروفایل، دکمه‌ی «جدید» را فشار دهید.

در پنجره‌ی محاوره‌ای پروفایل جدید، میتوانید یک نام برای پروفایل وارد کنید. هم‌چنین میتوانید انتخاب کنید که این پروفایل چگونه باید استفاده شود. اگر میخواهید از این پروفایل تنها بطور دستی استفاده کنید (هرگاه خواستید خودتان دستی فعالش کنید)، گزینه‌ی «فعال‌سازی دستی» را انتخاب کنید؛ که البته بطور پیش‌فرض انتخاب شده است. در غیر این صورت، عملگری را انتخاب کنید که بطور خودکار باید این پروفایل را فعال کند. برای راحتی کار، چنانچه نامی برای پروفایل مورد نظر انتخاب نکرده‌اید، انتخاب یک عملگر نام پروفایل را بر اساس آن عملگر پر خواهد کرد برای اطلاعات بیشتر درباره عملگرها، سطرهای پایینتر را ببینید.

فشردن «تأیید» پروفایل را ایجاد کرده و پنجره‌ی پروفایل‌های پیکره‌بندی را میبندد تا بتوانید تنظیمات را ویرایش کنید.

٣.٤.١٢. فعال‌سازی دستی

شما میتوانید با انتخاب یک پروفایل و فشردن دکمه‌ی «فعال کردن دستی» یک پروفایل را دستی فعال کنید. زمانی که فعال شد، دیگر پروفایل‌ها میتوانند به وسیله‌ی عملگرها فعال شوند؛ اما تنظیماتی که در پروفایل دستی‌فعال‌شده موجود است، تنظیمات پروفایل‌های دیگر را نادیده خواهد گرفت. بعنوان مثال، چنانچه پروفایلی از تنظیمات به وسیله‌ی عملگر برنامه‌ی جاری فعال شده باشد و لینک‌ها در آن پروفایل گزارش بشوند، ولی در پروفایلی که دستی فعال شده اعلام شدن لینک‌ها غیرفعال شده باشد، -در نتیجه- لینک‌ها گزارش نخواهند شد. با این حال، اگر شما صدا را در پروفایلی که با عملگر فعال شده تغییر داده باشید، اما هرگز آن‌را در پروفایل دستی‌فعال‌شده تغییر نداده باشید، تنظیم صدا از پروفایل فعال‌شده با عملگر استفاده خواهد شد. هر تنظیمی را که تغییر میدهید در پروفایلی که دستی فعال شده ذخیره خواهد شد. برای غیرفعال کردن پروفایلی که دستی فعال کرده‌اید، پروفایل را از میان پروفایل‌های پیکره‌بندی موجود در پنجره انتخاب کرده، دکمه‌ی «غیرفعال کردن دستی» را فشار دهید.

٤.٤.١٢. عملگرها (Triggers)

فشردن دکمه‌ی «عملگرها» در پنجره‌ی پروفایل‌های پیکره‌بندی به شما اجازه میدهد پروفایل‌هایی را که باید برای عملگرهای گوناگون فعال شوند تغییر دهید.

فهرستی از عملگرهای موجود در این پنجره نمایش داده میشود که از این قرار است:

جهت تغییر پروفایلی که باید بطور خودکار برای عملگری فعال شود، -ابتدا- عملگر را انتخاب کرده، سپس پروفایل مورد نظر را از فهرست پروفایل‌ها انتخاب کنید. اگر نمیخواهید پروفایلی از پروفایل‌های پیکره‌بندی استفاده شود، میتوانید گزینه‌ی «(پیکره‌بندی معمولی)» را انتخاب کنید.

برای بازگشت به پنجره‌ی پروفایل‌های پیکره‌بندی دکمه‌ی «بستن» را فشار دهید.

٥.٤.١٢. ویرایش کردن یک پروفایل پیکره‌بندی

اگر شما پروفایلی را بطور دستی فعال کرده باشید، هر تنظیمی را که تغییر بدهید در آن پروفایل ذخیره خواهد شد. در غیر این صورت، هرگونه تنظیمی که تغییر میدهید در آخرین پروفایلی که توسط عملگر فعال شده است ذخیره میشود. چنانچه برای مثال، پروفایلی را به برنامه‌ی Notepad مربوط کرده باشید، و به برنامه‌ی Notepad بروید، هر تنظیم تغییر‌یافته‌ای در آن پروفایل -مربوط به Notepad- ذخیره خواهد شد. سر‌انجام، اگر نه پروفایل‌دستی‌فعال‌شده‌ای باشد، نه پروفایلی که بواسطه‌ی یک عملگر فعال شده باشد، هر تنظیمی را که تغییر میدهید در پیکره‌بندی معمولی ذخیره خواهد شد.

برای ویرایش کردن پروفایل مربوط به «خواندن همه» باید بطور دستی آن پروفایل را فعال کنید.

٦.٤.١٢. غیرفعال کردن موقت عملگرها

برخی اوقات مفید است که بتوان همه‌ی عملگرها را غیرفعال کرد. مثلاً، میخواهید بدون مزاحمت و دخالت عملگرها، پروفایلی را که دستی فعال شده یا پروفایل پیکره‌بندی معمولی را ویرایش کنید. میتوانید این کار را با علامت زدن کادر «غیرفعال کردن موقتی همه‌ی عملگرها» انجام دهید.

برای غیرفعال کردن عملگرها از هر جایی که هستید، لطفا با استفاده از پنجره‌ی فرمان‌های ورودی یک حرکت لمسی یا صفحه‌کلیدی سفارشی اختصاص دهید.

٧.٤.١٢. فعال کردن یک پروفایل پیکره‌بندی با استفاده از فرمان‌های ورودی

میتوانید برای فعال کردن هر پروفایلی که اضافه میکنید، یک یا چند کلید فرمان اختصاص دهید. به پروفایل‌های پیکره‌بندی بطور پیش‌فرض کلیدی اختصاص داده نشده است. میتوانید برای فعال کردن یک پروفایل، با استفاده از پنجره‌ی مدیریت فرمان‌های ورودی کلیدی اضافه کنید. هر پروفایل مورد خاص خودش را تحت دسته‌ی پروفایل‌های پیکره‌بندی دارد. وقتی نام یک پروفایل را تغییر میدهید، هر کلیدی که قبلا به آن پروفایل اختصاص داده بودید، همچنان موجود خواهد بود. حذف یک پروفایل، کلید یا کلیدهای مربوط به آن پروفایل را بطور خودکار پاک خواهد کرد.

٥.١٢. محل فایلهای پیکره‌بندی

نسخه‌های قابل حمل NVDA، تمام تنظیمات و افزونه‌ها را در زیرشاخه‌ای به نام userConfig که در شاخه‌ی NVDA یافت میشود ذخیره میکنند.

نسخه‌های نصب‌شده‌ی NVDA، فایل‌های یاد‌شده را در شاخه‌ی ویژه‌ی NVDA در پروفایل کاربری ویندوز شما ذخیره میکنند. یعنی این‌که هر کاربری در سیستم، میتواند تنظیمات مخصوص خود را برای NVDA داشته باشد. برای باز کردن پوشه‌ی تنظیمات خود از هر جا، میتوانید از پنجره‌ی مدیریت فرمان‌های ورودی برای افزودن یک کلید سفارشی استفاده کنید. علاوه بر این، در نسخه‌ی نصب‌شده‌ی NVDA از منوی Start میتوانید به این نشانی بروید: programs -> NVDA -> explore user configuration.

تنظیمات NVDA که هنگام اجرا در صفحه‌ی ورود یا صفحات کنترل حساب کاربر (UAC) به کار میروند، در پوشه‌ی systemConfig در شاخه‌ی محل نصب NVDA ذخیره میشوند. معمولاً این پوشه‌ی تنظیمات نباید دستکاری شود. برای تغییر دادن این تنظیمات، زمانی که در ویندوز هستید، آن‌گونه که میخواهید NVDA را تنظیم کنید، پیکره‌بندی را ذخیره کنید، سپس دکمه‌ی «استفاده از تنظیمات ذخیره‌شده‌ی فعلی در صفحه‌ی ورودی و دیگر صفحات محافظت‌شده» را در دسته‌ی «تنظیمات عمومی» موجود در پنجره‌ی تنظیمات NVDA فشار دهید.

١٣. ابزارهای بیشتر

١.١٣. نمایشگر وقایع (Log Viewer)

«نمایشگر وقایع» که در ابزارها در منوی NVDA یافت میشود، به شما اجازه میدهد تمام خروجی‌های وقایع ثبت‌شده را از آخرین باری که NVDA را اجرا کرده‌اید تا هم‌اکنون ببینید. استفاده از NVDA+F1 نمایشگر وقایع را باز کرده و اطلاعات مورد نیاز برنامه‌نویس درباره‌ی پیمایشگر جاری را نمایش میدهد.

جدا از خواندن محتوای نمایشگر، میتوانید یک نسخه از فایل وقایع (Log) نیز ذخیره کنید، یا پنجره‌ی نمایشگر را نوسازی کنید، تا آخرین تغییرات در وقایع را از زمانی که نمایش‌دهنده را باز کرده اید ببینید. این کارها از منوی «وقایع» نمایشگر در دسترس هستند.

٢.١٣. نمایشگر گفتار

یک پنجره‌ی شناور در اختیار توسعه‌دهندگان بینای نرم افزار یا افرادی که NVDA را به تماشاگران بینا نشان میدهند قرار دارد، که به آن‌ها امکان میدهد همه‌ی متنی را که NVDA در حال حاضر میخوانَد نمایش دهند.

برای فعال کردن نمایشگر گفتار، گزینه‌ی «نمایشگر گفتار» را که در منوی NVDA زیر منوی «ابزارها» قرار دارد علامت بزنید. (روی گزینه‌ی یاد‌شده اینتر بزنید.) برای غیرفعال کردن این گزینه، علامت این جزء منو را بردارید. (روی آن اینتر بزنید.)

نمایشگر گفتار یک کادر علامت‌زدنی با عنوان «نشان دادن نمایشگر گفتار در آغاز» در بر دارد. چنانچه این کادر را علامت بزنید، نمایشگر گفتار هنگامی که NVDA شروع به کار میکند، باز خواهد شد. پنجره‌ی نمایشگر گفتار همواره سعی خواهد کرد با همان ابعاد و در همان موقعیتی که آخرین بار بسته شده، باز شود.

هنگامی که نمایشگر گفتار فعال است، پیوسته محتوای خود را روزامد میکند تا همیشه آخرین متنی را که NVDA خوانده است نشان دهد. با این حال، اگر شما داخل پنجره‌ی نمایشگر کلیک کنید یا فرمان‌پذیری را به داخل پنجره ببرید، NVDA موقتاً به‌روز‌رسانی پنجره را متوقف میکند، تا بتوانید به آسانی محتوای موجود را انتخاب کرده و یا کپی کنید.

برای فعال یا غیرفعال کردن نمایشگر گفتار از هر جایی که هستید، لطفاً با استفاده از پنجره‌ی محاوره‌ای فرمان‌های ورودی فرمان مورد نظرتان را اختصاص دهید.

٣.١٣. نمایشگر مجازی بریل

یک پنجره‌ی شناور در اختیار توسعه‌دهندگان بینای نرم افزار یا افرادی که NVDA را به تماشاگران بینا نشان میدهند قرار دارد، که به آن‌ها امکان میدهد تا خروجی بریل و متن معادل با هر نویسه‌ی بریل را ببینند. نمایشگر مجازی بریل میتواند همزمان با یک نمایشگر بریل فیزیکی استفاده شود. این نمایشگر با تعداد خانه‌های دستگاه فیزیکی مطابقت خواهد داشت. هنگامی که نمایشگر بریل فعال است، پیوسته به‌روز میشود تا خط بریلی که ممکن است روی نمایشگر بریل فیزیکی نمایش داده شود را به شما نشان دهد.

برای فعال کردن نمایشگر بریل، گزینه‌ی «نمایشگر مجازی بریل» را از گزینه‌ی ابزارها، با اینتر علامت‌دار کنید. برای غیرفعال کردن نمایشگر، گزینه‌ی یادشده را با اینتر بدون علامت کنید.

نمایشگرهای بریل فیزیکی معمولا دکمه‌هایی برای جابجا کردن محتوای نمایشگر به عقب و جلو دارند. برای فعال کردن امکان جابجایی روی ابزار نمایشگر بریل، از پنجره‌ی مدیریت فرمان‌های ورودی برای اختصاص دادن کلیدهایی برای عقب بردن و جلو بردن نمایشگر استفاده کنید.

نمایشگر بریل یک کادر علامت‌زدنی با عنوان «نمایشگر بریل را در آغاز کار نشان بده» در بر دارد. چنانچه این کادر را علامت بزنید، نمایشگر مجازی بریل هنگامی که NVDA شروع به کار میکند، باز خواهد شد. پنجره‌ی نمایشگر بریل همواره سعی خواهد کرد با همان ابعاد و در همان موقعیتی که آخرین بار بسته شده، باز شود.

پنجره‌ی نمایشگر بریل، یک کادر علامت‌زدنی به عنوان «نگه‌داشتن موس روی یک خانه برای رفتن به خانه‌ی موردِ نظر» هم دارد، که به طور پیش‌فرض بدون علامت است. چنانچه علامت‌دار باشد، نگه‌داشتن موس روی یک خانه‌ی بریل، فرمان «جابجایی به خانه‌ی بریل» را برای آن خانه اجرا میکند. این کار اغلب برای جابجایی نشانگر یا اجرای یک فرمان روی یک کنترل انجام میشود. این کار برای آزمودن NVDA که آیا میتواند نقش یک خانه‌ی بریل را به‌درستی تقلید کند یا خیر، مفید است. برای جلوگیری از جابجایی به خانه‌ها بطور ناخواسته، این فرمان با تأخیر اجرا میشود. موس باید تا زمانی که خانه‌ی بریل سبزرنگ میشود، روی خانه بماند. خانه ابتدا زرد، سپس نارنجی، و ناگهان سبز خواهد شد.

٤.١٣. میز فرمان پایتون

میز فرمان پایتون NVDA که در زیرمنوی «ابزارها» در منوی NVDA یافت میشود، یک ابزار توسعه‌ای برای NVDA است که برای آسیب‌یابی، بررسی عمومی روند فرایندهای داخلی NVDA، یا بررسی سلسله‌مراتب دسترسی‌پذیری یک برنامه مورد استفاده قرار میگیرد. برای اطلاعات بیشتر، لطفاً راهنمای توسعه‌دهنده‌ی NVDA را ببینید.

٥.١٣. مدیر افزونه‌ها

مدیر افزونه‌ها که با انتخاب «مدیریت افزونه‌ها» از زیرمنوی «ابزارها» در منوی NVDA در دسترس است، به شما امکان نصب، حذف، فعال و غیرفعال کردن بسته‌های افزونه‌ی NVDA را میدهد. این بسته‌ها توسط انجمن کاربران NVDA فراهم میشوند و کدهایی سفارشی را در بر دارند که ممکن است امکانی به NVDA اضافه کند یا امکانی را تغییر دهد؛ یا ممکن است حتی امکان پشتیبانی از نمایشگرهای بریل یا موتورهای تبدیل متن به گفتار را برای NVDA فراهم کنند.

مدیر افزونه‌ها فهرستی را در بر دارد که افزونه‌هایی را که در حال حاضر در پیکره‌بندی کاربر فعلی NVDA نصب شده اند نمایش میدهد. برای هر افزونه، نام بسته، وضعیت، شماره نگارش، و نویسنده‌ی آن نشان داده میشود؛ ضمن این‌که میتوانید اطلاعات بیشتری در مورد افزونه، از قبیل شرح افزونه و آدرس اینترنتی آن را با انتخاب کردن افزونه و فشردن دکمه‌ی «درباره افزونه» ببینید. چنانچه برای افزونه‌ی انتخاب‌شده راهنمایی موجود باشد، میتوانید با فشردن دکمه‌ی «راهنمایی افزونه» به آن دست یابید.

برای مرور افزونه‌های موجود و دانلود آن‌ها، دکمه‌ی «دریافت افزونه‌های بیشتر» را بزنید. این دکمه صفحه‌ی افزونه‌های NVDA را باز میکند. چنانچه NVDA روی سیستم شما نصب شده و در حال اجرا باشد، میتوانید افزونه مورد نظرتان را مستقیماً از مرورگر باز کنید و به شرح زیر فرایند نصب آن را شروع کنید. در غیر این صورت، بسته‌ی افزونه را ذخیره، و از دستور العمل زیر پیروی کنید.

برای نصب افزونه‌ای که پیش از این به دست آورده و ذخیره کرده بودید، دکمه‌ی «نصب کردن» را فشار دهید. این کار به شما امکان میدهد تا بتوانید به دنبال بسته‌ی افزونه‌ی موجود (فایلی با پسوند nvda-addon)روی رایانه یا شبکه‌ی محلی بگردید. بمحض فشردن دکمه‌ی «Open»، فرایند نصب آغاز میشود.

هنگامی که یک افزونه در حال نصب شدن است، NVDA اول از شما میخواهد که تأیید کنید آیا واقعاً میخواهید این افزونه نصب شود. اگر نسخه‌ی نصب‌شده‌ی NVDA در حال اجرا باشد، از آنجایی که کارایی افزونه‌ها داخل NVDA نامحدود است، و در نتیجه میتوانند به اطلاعات شخصی شما یا حتی کل سیستم دسترسی داشته باشند، بسیار مهم است که تنها افزونه‌هایی را از منابعی نصب کنید که از آنها اطمینان دارید. بمحض این‌که افزونه نصب شد، NVDA برای این‌که افزونه شروع به کار کند باید از نو راه‌اندازی شود. تا زمانی که این کار را انجام دهید، وضعیت «نصب‌شده» برای آن افزونه (که منتظر راه‌اندازی مجدد NVDA برای به کار افتادن است) در فهرست نشان داده میشود.

برای حذف کردن یک افزونه، افزونه‌ی مورد نظر را از فهرست انتخاب کرده، دکمه‌ی «حذف کردن» را فشار دهید. NVDA خواهد پرسید که آیا واقعاً میخواهید این کار را انجام دهید؟ همانند آنچه که در نصب کردن افزونه بیان شد، NVDA برای اینکه افزونه بطور کامل حذف شود، باید از نو راه‌اندازی گردد. تا پیش از آن زمان، وضعیت «حذف‌شده» برای آن افزونه در فهرست نشان داده خواهد شد.

برای غیرفعال کردن یک افزونه، دکمه‌ی «غیرفعال کردن» را بزنید. برای فعال کردن افزونه‌ای که پیش از این غیرفعال شده، دکمه‌ی «فعال کردن» را بزنید. میتوانید افزونه‌ای که وضعیتش فعال است را غیرفعال کرده؛ یا افزونه‌ای که غیرفعال شده است را فعال کنید. با هر بار فشردن دکمه‌ی «فعال کردن» یا «غیرفعال کردن»، وضعیت افزونه تغییر میکند تا نشان دهد که هنگامی که NVDA دوباره راه‌اندازی میشود، چه اتفاقی خواهد افتاد. چنانچه افزونه‌ای پیش از این غیرفعال شده باشد، در ستون وضعیت، عبارت «بعد از شروعِ دوباره فعال میشود» نمایش داده میشود. اگر افزونه‌ای پیش از این فعال باشد، عبارت «بعد از شروعِ دوباره غیرفعال میشود» را به عنوان وضعیت افزونه خواهید شنید. درست مثل وقتی که افزونه‌ها را نصب یا حذف میکنید، برای اِعمال این تغییرات نیز لازم است NVDA را از نو راه‌بیندازید.

مدیر افزونه‌ها یک دکمه‌ی «بستن» هم دارد تا با آن پنجره‌ی محاوره‌ای مزبور را ببندید. اگر شما افزونه‌هایی را نصب یا حذف کرده یا وضعیتشان را تغییر داده‌اید، NVDA نخست از شما میخواهد که NVDA را از نو راه‌اندازی کنید تا تغییراتی که شما ایجاد کرده اید، اِعمال شوند.

بعضی افزونه‌های قدیمیتر ممکن است دیگر با نسخه‌ی فعلی NVDA شما سازگار نباشند. همچنین، وقتی از یک نسخه‌ی قدیمیتر از NVDA استفاده میکنید، بعضی افزونه‌های جدید هم ممکن است سازگار نباشند. تلاش برای نصب یک افزونه‌ی ناسازگار منجر به خطایی خواهد شد که توضیح میدهد چرا آن افزونه ناسازگار به نظر میرسد. میتوانید برای بررسی این افزونه‌های ناسازگار، از دکمه‌ی «مشاهده‌ی افزونه‌های ناسازگار» برای اجرای «مدیر افزونه‌های ناسازگار» استفاده کنید.

برای دستیابی به مدیر افزونه‌ها از هر جایی که هستید، لطفاً با استفاده از پنجره‌ی محاوره‌ای فرمان‌های ورودی یک فرمان سفارشی اختصاص دهید.

١.٥.١٣. مدیر افزونه‌های ناسازگار

مدیر افزونه‌های ناسازگار، که از دکمه‌ی «مشاهده‌ی افزونه‌های ناسازگار» در مدیر افزونه‌ها در دسترس است، به شما امکان میدهد هر افزونه‌ی ناسازگار را بررسی و علت سازگار نبودن آن‌را پیدا کنید. هنگامی افزونه‌ها ناسازگار شمرده میشوند که برای کار با تغییرات قابل توجه NVDA به‌روز نشده باشند، یا روی ویژگی‌ای از NVDA تکیه کنند که در نسخه‌ی NVDA مورد استفاده‌ی شما موجود نیست. مدیر افزونه‌های ناسازگار یک پیام کوتاه دارد که توضیح‌دهنده‌ی کارکردش همراه با نسخه‌ی NVDA است. افزونه‌های ناسازگار در یک فهرست با ستون‌های زیر ارائه میشوند:

  1. بسته، نام افزونه
  2. نسخه، شماره نسخه‌ی افزونه
  3. علت ناسازگاری، توضیح این‌که چرا افزونه ناسازگار شمرده شده است

مدیر افزونه‌های ناسازگار یک دکمه‌ی «درباره‌ی افزونه...» هم دارد. این پنجره جزئیات کامل افزونه را در اختیارتان میگذارد. دانستن این جزئیات هنگامی که با نویسنده‌ی افزونه تماس میگیرید مفید خواهد بود.

٦.١٣. ایجاد نسخه‌ی قابل حمل

این گزینه، پنجره‌ای باز میکند که اجازه میدهد تا از نسخه‌ی نصب‌شده‌ی NVDA، یک نسخه‌ی قابلِ حمل بسازید. در هر صورت، هنگامی که یک نسخه‌ی قابل حمل از NVDA را اجرا میکنید، گزینه‌ای به زیرمنوی «ابزارها» اضافه میشود که «نصب NVDA روی این رایانه» نام دارد.

پنجره‌ی ایجاد نسخه‌ی قابل حمل یا نصب بر روی این رایانه، به شما اطلاع میدهد که مسیری که میخواهید NVDA نسخه‌ی قابل حملش را در آنجا ایجاد کند انتخاب کنید یا این‌که بخواهید NVDA را روی سیستم نصب کنید.

در این پنجره میتوانید موارد زیر را فعال یا غیرفعال کنید:

٧.١٣. اجرای ابزار تعمیر رجیستری...

نصب و حذف برنامه‌ها در رایانه، میتواند در بعضی موارد، منجر به از دست رفتن ارتباط فایل‌های DLL الگوی جزء تشکیل‌دهنده‌ی شیء (به اختصار COM) با رجیستری، یا همان Unregister شدن آن‌ها شود. از آنجا که رابط‌های COM، مانند IAccessible، به ثبت یا register درست DLL‌ها در سیستم وابسته هستند، هنگامی که رجیستر DLL‌ها از بین رفته باشد، مشکلاتی در روند اجرای NVDA رخ میدهد.

این مشکلات میتواند بعد از مثلا نصب یا حذف Adobe Reader، MathPlayer، و دیگر برنامه‌ها اتفاق بیفتد.

از بین رفتن ثبت DLL‌های یادشده، میتواند مشکلاتی در مرورگرها، برنامه‌های دسکتاپ، نوار وظیفه و دیگر رابط‌های کاربری ایجاد کنند.

این ابزار، آن بخش از رجیستری را که به خاطر مشکل یادشده آسیب دیده است را تعمیر میکند. بطور خاص مشکلات زیر توسط این ابزار برطرف میشود:

٨.١٣. بارگزاری مجدد افزونه‌ها

این گزینه (که در زیرمنوی «ابزارها» در منوی NVDA قرار دارد)، بمحض فعال شدن، ماژول‌های برنامه‌ها و افزونه‌های عمومی را بدون راه‌اندازی مجدد NVDA بارگزاری میکند؛ که میتواند مورد استفاده‌ی توسعه‌دهندگان قرار بگیرد.

١٤. موتورهای سخنگوی پشتیبانی‌شده

این بخش از راهنما حاوی اطلاعاتی درباره موتورهای سخنگویی است که توسط NVDA پشتیبانی میشوند. جهت دیدن فهرستی گسترده‌تر از موتورهای مبدل متن به گفتار رایگان و تجاری که میتوانید برای استفاده با NVDA به رایگان دانلود کرده یا خریداری کنید، لطفاً این صفحه را ببینید.

١.١٤. eSpeak NG

موتور سخنگوی eSpeak NG مستقیماً درون NVDA تعبیه شده است و برای راه‌اندازی نیازی به درایور یا فایل خاصی که روی سیستم نصب شود ندارد. در ویندوزهای ۷، ۸ و ۸.۱، NVDA بطور پیش‌فرض از eSpeak-NG استفاده میکند. (Windows OneCore بطور پیش‌فرض برای شروع کار NVDA در ویندوز ۱۰ استفاده میشود). از آنجایی که این موتور سخنگو داخل NVDA تعبیه شده است، گزینه‌ی خوبیست برای هنگامی که NVDA را از روی حافظه‌های موقت USB در سیستم‌های دیگر اجرا میکنید.

هر صدایی که در eSpeak NG موجود است، به یک زبان متفاوت سخن میگوید. بیش از ۴۳ زبان توسط eSpeak NG پشتیبانی میشود.

همچنین برای تغییر دادن صدای eSpeak NG، گونه‌های بسیاری موجود است که میتوان انتخاب کرد.

٢.١٤. Microsoft Speech API version 4 (SAPI 4)

SAPI 4 یک استاندارد قدیمیتر مایکروسافت برای موتورهای سخنگوی نرم‌افزاری است. NVDA همچنان از این استاندارد پشتیبانی میکند؛ در صورتی که کاربران قبلا موتورهای سخن‌گوی SAPI4 را نصب کرده باشند. با این وجود، مایکروسافت دیگر از آن پشتیبانی نمیکند و اجزای مورد نیاز این استاندارد دیگر برای دانلود از سایت مایکروسافت موجود نیست.

وقتی از این موتور سخنگو در NVDA استفاده میکنید، صداهای موجود (که از دسته‌ی گفتار در پنجره‌ی تنظیمات NVDA یا با استفاده از حلقه‌ی تنظیمات موتور سخنگو در دسترس است)، شامل همه‌ی صداهای تمام موتورهای SAPI 4 نصب‌شده‌ای خواهند بود که روی سیستم شما یافت میشود.

٣.١٤. Microsoft Speech API version 5 (SAPI 5)

SAPI 5 یک استاندارد مایکروسافت برای موتورهای سخنگوی نرم‌افزاری است. اگرچه سیستم رایانه‌ی شما، احتمالاً، دست کم یک صدای SAPI 5 را از‌پیش نصب‌شده به همراه دارد، بسیاری از موتورهای سخنگویی که مطابق با این استاندارد هستند را میتوانید از شرکت‌های مختلفی بخرید یا از وب‌سایت‌های گوناگونی بطور رایگان دانلود کنید. هنگامی که از این موتور سخنگو به همراه NVDA استفاده میکنید، صداهای موجود (که از دسته‌ی گفتار در پنجره‌ی تنظیمات NVDA یا با استفاده از حلقه‌ی تنظیمات موتور سخنگو در دسترس است)، همه‌ی صداهای تمام موتورهای SAPI 5 نصب‌شده‌ای که روی سیستم شما یافت میشوند را در بر خواهد گرفت.

٤.١٤. بستر گفتار مایکروسافت (Microsoft Speech Platform)

بستر گفتار مایکروسافت صداهایی برای بسیاری از زبان‌ها فراهم کرده است که معمولاً از این صداها در توسعه‌ی برنامه‌هایی که بر پایه‌ی سیستم‌های خدمت‌دهنده (سِروِرها) هستند استفاده میشود. NVDA هم میتواند از این صداها بهره‌مند شود.

برای استفاده از این صداها، شما نیاز دارید که دو جزء تشکیل‌دهنده‌ی آنها را روی سیستمتان نصب کنید:

٥.١٤. صداهای Windows OneCore

ویندوز ۱۰ صداهای جدیدی معروف به «OneCore» یا «صداهایMobile» همراه خود دارد. این صداها برای زبان‌های بسیاری فراهم شده است و پاسخگوتر از صداهای مایکروسافت که از Microsoft Speech API نگارش 5 استفاده میکنند هستند. NVDA در ویندوز ۱۰ بطور پیش‌فرض از صداهای Windows OneCore استفاده میکند. (در نسخه‌های دیگر ویندوز از eSpeak NG بطور پیش‌فرض استفاده میشود).

برای افزودن صداهای جدید Windows OneCore، به تنظیمات گفتار (Speech Settings)، واقع در تنظیمات ویندوز بروید. با استفاده از گزینه‌ی «افزودن صداها (Add voices)»، به دنبال زبان مورد نظرتان بگردید. بسیاری زبان‌ها شامل لهجه‌های متعددی هستند. «پادشاهی متحد» و «استرالیایی»، دو گونه از لهجه‌های انگلیسی هستند. «فرانسه»، «کانادا» و سوییس»، از گونه‌های موجود در فرانسوی هستند. زبان عمومیتر (مانند «انگلیسی» و «فرانسوی») را جستجو کنید، سپس لهجه‌ی مورد نظرتان را از فهرست پیدا کنید. زبان‌های دلخواهتان را انتخاب کرده و از دکمه‌ی «Add» برای افزودنشان استفاده کنید. هنگامی که زبان‌ها اضافه شدند، NVDA را دوباره راه بیندازید.

لطفا این مقاله‌ی مایکروسافت را برای فهرستی از صداهای موجود ببینید.

١٥. نمایشگرهای بریل پشتیبانی‌شده

این بخش حاوی اطلاعاتی درباره نمایشگرهای بریلی است که NVDA پشتیبانی میکند.

١.١٥. نمایشگرهایی که از شناسایی خودکار در پس‌زمینه پشتیبانی میکنند

NVDA توانایی شناسایی بسیاری از نمایشگرهای بریل را در پس‌زمینه، بطور خودکار، از طریق یو‌اس‌بی یا بلوتوث دارد. این رفتار، با انتخاب گزینه‌ی «خودکار» به عنوان نمایشگر بریل ترجیحی در پنجره‌ی تنظیمات بریلِ NVDA حاصل میشود. این گزینه بطور پیش‌فرض انتخاب شده‌است.

نمایشگرهای زیر از این قابلیت شناسایی خودکار پشتیبانی میکنند:

٢.١٥. سِری‌های Focus و PACMate از شرکت Freedom Scientific

همه‌ی نمایشگرهای Focus و PACMate شرکت Freedom Scientific هنگام اتصال به رایانه از طریق USB یا بلوتوث، توسط NVDA پشتیبانی میشوند. برای استفاده از نمایشگر بریل Freedom Scientific، نیاز است که درایورهای این نمایشگر را در رایانه‌ی خود نصب کرده باشید. چنانچه در حال حاضر این درایورها را ندارید، میتوانید آن‌ها را از اینجا تهیه کنید. درست است که در این صفحه تنها از نمایشگر Focus Blue یاد شده؛ با این وجود درایورهای موجود در این صفحه، از همه‌ی نمایشگرهای Focus و Pacmate پشتیبانی میکنند.

بطور پیش‌فرض، NVDA میتواند بصورت خودکار این نمایشگرها را شناسایی کرده و از طریق USB یا بلوتوث به آن‌ها متصل شود. با این حال، میتوانید هنگام پیکره‌بندی نمایشگر، دقیقاً درگاه «USB» یا «بلوتوث» را برای محدود کردن و مشخص کردن نوع اتصال مورد استفاده انتخاب کنید. این کار میتواند هنگامی مفید باشد که شما بخواهید نمایشگر Focus را از راه بلوتوث به رایانه متصل کنید، اما بتوانید همچنان نمایشگرتان را از راه اتصال USB شارژ کنید. قابلیت شناسایی خودکار نمایشگرهای بریل NVDA، این نمایشگر را در حالت یو‌اس‌بی یا بلوتوث شناسایی خواهد کرد.

در زیر فرمان‌های صفحه‌کلیدیِ این نمایشگر برای استفاده با NVDA می‌آید. برای توضیح این‌که کلیدهایی که در جدول زیر به آن‌ها اشاره شده در کجای نمایشگر قرار گرفته اند، لطفاً مستندات نمایشگر را ببینید.

نام کلید
عقب بردن نمایشگر بریل (برای دیدن بقیه‌ی خط جاری) topRouting1 (اولین خانه روی نمایشگر)
جلو بردن نمایشگر بریل (برای دیدن بقیه‌ی خط جاری) topRouting20/40/80 (آخرین خانه روی نمایشگر)
عقب بردن نمایشگر بریل AdvanceBar چپ
جلو بردن نمایشگر بریل AdvanceBar راست
تغییر حالت اتصال بریل به دکمه‌ی GDF چپ + دکمه‌ی GDF راست
تغییر دادن کارایی WizWheel چپ فشردن WizWheel چپ
عقب رفتن با استفاده از WizWheel چپ فشردن WizWheel چپ رو به بالا
جلو رفتن با استفاده از WizWheel چپ فشردن WizWheel چپ رو به پایین
تغییر دادن کارایی WizWheel راست فشردن WizWheel راست
عقب رفتن با استفاده از WizWheel راست فشردن WizWheel راست رو به بالا
جلو رفتن با استفاده از WizWheel راست فشردن WizWheel راست رو به پایین
بردن مکان‌نما به خانه‌ی بریل routing
کلید shift+tab کلید فاصله‌ی بریل + نقطه‌های ۱ ۲
کلید tab کلید فاصله + نقطه‌های ۴ ۵
کلید جهت‌نمای بالا کلید فاصله بریل + نقطه‌ی ۱
کلید جهت‌نمای پایین کلید فاصله‌ی بریل + نقطه‌ی ۴
کلید control + جهت‌نمای چپ کلید فاصله‌ی بریل + نقطه‌ی ۲
کلید control + جهت‌نمای راست کلید فاصله‌ی بریل + نقطه‌ی ۵
کلید جهت‌نمای چپ کلید فاصله‌ی بریل + نقطه‌ی ۳
کلید جهت‌نمای راست کلید فاصله‌ی بریل + نقطه‌ی ۶
کلید home کلید فاصله‌ی بریل + نقطه‌های ۱ ۳
کلید end کلید فاصله‌ی بریل + نقطه‌های ۴ ۶
کلید control+home کلید فاصله‌ی بریل + نقطه‌های ۱ ۲ ۳
کلید control+end کلید فاصله‌ی بریل + نقطه‌های ۴ ۵ ۶
کلید alt کلید فاصله‌ی بریل + نقطه‌های ۱ ۳ ۴
کلید alt+tab کلید فاصله‌ی بریل + نقطه‌های ۲ ۳ ۴ ۵
کلید alt+shift+tab فاصله‌ی بریل+نقطه‌های ۱-۲-۵-۶
کلید windows+tab فاصله‌ی بریل+نقطه‌های ۲-۳-۴
کلید escape کلید فاصله‌ی بریل + نقطه‌های ۱ ۵
کلید windows کلید فاصله‌ی بریل + نقطه‌های ۲ ۴ ۵ ۶
کلید فاصله کلید فاصله‌ی بریل
کلید windows+d (کوچک‌سازی همه‌ی برنامه‌ها روی نوار وظیفه) کلید فاصله‌ی بریل + نقطه‌های ۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶
اعلام خط جاری کلید فاصله‌ی بریل + نقطه‌های ۱ ۴
منوی NVDA کلید فاصله‌ی بریل + نقطه‌های ۱ ۳ ۴ ۵

برای مدل‌های جدیدتر نمایشگر Focus (مانند Focus 40، Focus 80 و Focus Blue) که دارای کلیدهای RockerBar هستند:

نام کلید
بردن نمایشگر بریل به خط قبلی فشردن RockerBar چپ به بالا یا فشردن RockerBar راست به بالا
بردن نمایشگر بریل به خط بعدی فشردن RockerBar چپ به پایین یا فشردن RockerBar راست به پایین

تنها برای نمایشگر Focus 80:

نام کلید
عقب بردن نمایشگر بریل فشردن BumperBarچپ یا راست به بالا
جلو بردن نمایشگر بریل فشردن BumperBarچپ یا راست به پایین

٣.١٥. سِری 6نمایشگر ALVA / مبدل پروتکل، محصول شرکت Optelec

هر دو مدل BC640 و BC680 نمایشگر ALVA متعلق به شرکت Optelec هنگامی که از طریق USB یا بلوتوث به سیستم متصل میشوند، توسط NVDA پشتیبانی میشوند. همچنین میتوانید یک نمایشگر قدیمیترِ Optelec، مانند یک Braille Voyager را با استفاده از مبدلِ پروتکلِ ارائه شده توسط Optelec متصل کرده، از آن استفاده کنید. نیازی نیست برای استفاده از این نمایشگرها درایور ویژه‌ای نصب کنید. فقط نمایشگر را وصل کنید و NVDA را برای استفاده از آن تنظیم کنید.

توجه: NVDA ممکن است نتواند از نمایشگر ALVA BC6 در حالت بلوتوث، هنگامی که توسط ابزار بلوتوث آلوا (ALVA bluetooth utility) جفت شده باشد، استفاده کند. چنانچه نمایشگرتان را با این ابزار متصل کردید و NVDA نتوانست دستگاه شما را شناسایی کند، پیشنهاد میکنیم نمایشگر آلوای خود را از راه معمول، با استفاده از تنظیمات بلوتوث ویندوز به رایانه جفت کنید.

نکته اینکه در حالی که برخی از این نمایشگرها صفحه‌کلید بریل دارند، خودشان برگرداندن ورودی بریل به متن را بطور پیش‌فرض انجام میدهند. یعنی، سیستم ورودی بریلِ NVDA در موقعیت پیش‌فرض استفاده نمیشود. به عبارت دیگر، تنظیم ورودی بریل، تأثیری در ورودی بریل این نمایشگر ندارد. در نمایشگرهای ALVA با میان‌افزار جدید، میتوانید این کارایی نمایشگر را که موسوم به «شبیهسازی صفحه‌کلیدی HID» است، با استفاده از یک میانبر صفحه‌کلیدی غیرفعال کنید.

در زیر فرمان‌های صفحه‌کلیدیِ این نمایشگر برای استفاده با NVDA می‌آید. برای توضیح این‌که کلیدهایی که در جدول زیر به آن‌ها اشاره شده در کجای نمایشگر قرار گرفته اند، لطفاً مستندات نمایشگر را ببینید.

نام کلید
عقب بردن نمایشگر بریل (ScrollBack) t1، etouch1
بردن نمایشگر بریل به خط قبلی t2
بردن نمایشگر به مکان فرمان‌پذیری فعلی t3
بردن نمایشگر بریل به خط بعدی t4
جلو بردن نمایشگر بریل (ScrollForward) t5، etouch3
بردن مکان‌نما به خانه‌ی بریل routing
اعلام قالب‌بندی متن موجود در خانه‌ی بریل secondary routing
تغییر وضعیت شبیه‌سازی صفحه‌کلیدی HID t1+spEnter
بردن نمایشگر به خط بالا در محل بازبینی t1+t2
بردن نمایشگر به خط پایین در محل بازبینی t4+t5
تغییر اتصال بریل به t1+t3
اعلام عنوان پنجره etouch2
اعلام نوار وضعیت etouch4
کلید shift+tab sp1
کلید alt sp2، alt
کلید escape sp3
کلید tab sp4
کلید جهت‌نمای بالا sp بالا
کلید جهت‌نمای پایین sp پایین
کلید جهت‌نمای چپ sp چپ
کلید جهت‌نمای راست sp راست
کلید enter spEnter، Enter
اعلام تاریخ و ساعت sp2+sp3
منوی NVDA sp1+sp3
کلید windows+d (کوچک‌سازی همه‌ی برنامه‌ها روی نوار وظیفه) sp1+sp4
کلید windows+b (در تیررس آوردن محدوده‌ی اعلان‌های سیستم) sp3+sp4
کلید windows sp1+sp2، windows
کلید alt+tab sp2+sp4
کلید control+home t3+sp بالا
کلید control+end t3+sp پایین
کلید home t3+sp چپ|
کلید end t3+sp راست
کلید control control

٤.١٥. نمایشگرهای Handy Tech

NVDA از بیشتر نمایشگرهای شرکت Handy Tech هنگامی که از طریق USB، درگاه سریال یا بلوتوث به رایانه متصل میشوند، پشتیبانی میکند. برای نمایشگرهای USB قدیمیتر، نیاز خواهید داشت که درایورهای USB HandyTech را روی سیستم خود نصب کنید.

نمایشگرهای زیر به محض اتصال پشتیبانی نمیشوند؛ اما میتوانید با نصب درایور عمومیِ Handy Tech و افزونه‌ی ویژه‌ی NVDA از آن‌ها نیز استفاده کنید:

در زیر فرمان‌های صفحه‌کلیدیِ نمایشگر Handy Tech برای استفاده با NVDA می‌آید. برای توضیح این‌که کلیدهایی که در جدول زیر به آن‌ها اشاره شده در کجای نمایشگر قرار گرفته اند، لطفاً مستندات نمایشگر را ببینید.

نام کلید
عقب بردن نمایشگر بریل چپ، بالا، b3
جلو بردن نمایشگر بریل راست، پایین، b6
بردن نمایشگر بریل به خط قبلی b4
بردن نمایشگر بریل به خط بعدی b5
بردن مکان‌نما به خانه‌ی بریل routing
کلید shift+tab esc، سه بار زدنِ کلیدِ چپِ action بالا و پایین
کلید alt b2+b4+b5
کلید escape b4+b6
کلید tab enter، سه بار زدنِ کلیدِ راستِ action بالا و پایین
کلید enter esc+enter، سه بار زدنِ کلیدِ راست و چپِ action بالا و پایین، joystickAction
کلید جهت‌نمای بالا joystick بالا
کلید جهت‌نمای پایین joystick پایین
کلید جهت‌نمای چپ joystick چپ
کلید جهت‌نمای راست joystick راست
منوی NVDA b2+b4+b5+b6
تغییر اتصال بریل به b2
روشن یا خاموش کردن مکان‌نمای بریل b1
تغییر تنظیمات ارائه‌ی محتوای زمینه‌ای فکوس b7
فعال یا غیرفعال کردن ورودی بریل فاصله + b1+b3+b4 (فاصله + B بزرگ)

٥.١٥. MDV Lilli

نمایشگر بریل Lilli که از سایت MDV در دسترس است، توسط NVDA پشتیبانی میشود. برای استفاده از این نمایشگر، نیازی نیست که درایور خاصی روی سیستمتان نصب کنید. تنها نمایشگر را به سیستم وصل کرده و NVDA را برای استفاده از آن تنظیم کنید.

این نمایشگر از قابلیت شناسایی خودکار نمایشگرهای بریل در پس‌زمینه پشتیبانی نمیکند.

در زیر فرمان‌های صفحه‌کلیدیِ این نمایشگر برای استفاده با NVDA می‌آید. برای توضیح این‌که کلیدهایی که در جدول زیر به آن‌ها اشاره شده در کجای نمایشگر قرار گرفته اند، لطفاً مستندات نمایشگر را ببینید.

نام کلید
عقب بردن نمایشگر بریل LF
جلو بردن نمایشگر بریل RG
بردن نمایشگر بریل به خط قبلی UP
بردن نمایشگر بریل به خط بعدی DN
بردن مکان‌نما به خانه‌ی بریل route
کلید shift+tab SLF
کلید tab SRG
کلید alt+tab SDN
کلید alt+shift+tab SUP

٦.١٥. نمایشگرهای بریل Baum، Humanware، APH و Orbit

چندین مدل از نمایشگرهای Baum، HumanWare، APH و Orbit هنگامی که با USB، بلوتوث یا درگاه سریال به کامپیوتر متصل میشوند، توسط NVDA پشتیبانی میشوند. این مدل‌ها از قرار زیر اند:

بعضی دیگر از نمایشگرهای تولید‌شده‌ی شرکت Baum نیز ممکن است با NVDA کار کنند؛ اگرچه این مورد -که گفته شد- آزمایش نشده است.

اگر کامپیوترتان را از راه USB به نمایشگرهایی که از HID استفاده نمیکنند متصل میکنید، نخست باید درایور USB‌ای را که توسط تولید‌کننده تهیه شده نصب کنید. نمایشگرهای VarioUltra and Pronto! از HID استفاده میکنند. نمایشگرهای Refreshabraille و Orbit Reader 20، اگر بدرستی تنظیم شوند، میتوانند از HID استفاده کنند.

حالت USB serial نمایشگر Orbit Reader 20 در حال حاضر فقط در ویندوز ۱۰ پشتیبانی میشود. در وضعیت کلی، USB HID به جای آن باید استفاده شود.

در زیر فرمان‌های صفحه‌کلیدیِ این نمایشگر برای استفاده با NVDA می‌آید. برای توضیح این‌که کلیدهایی که در جدول زیر به آن‌ها اشاره شده در کجای نمایشگر قرار گرفته اند، لطفاً مستندات نمایشگرتان را ببینید.

نام کلید
عقب بردن نمایشگر بریل d2
جلو بردن نمایشگر بریل d5
بردن نمایشگر بریل به خط قبلی d1
بردن نمایشگر بریل به خط بعدی d3
بردن مکان‌نما به خانه‌ی بریل routing

برای نمایشگرهایی که joystick دارند:

نام کلید
کلید جهت‌نمای بالا بالا
کلید جهت‌نمای پایین پایین
کلید جهت‌نمای چپ چپ
کلید جهت‌نمای راست راست
کلید enter select

٧.١٥. Hedo ProfiLine USB

نمایشگر hedo ProfiLine USB شرکت Hedo Reha-Technik توسط NVDA پشتیبانی میشود. نخست باید درایورهای USB این نمایشگر را که توسط تولید‌کننده فراهم شده نصب کنید.

این نمایشگر هنوز از قابلیت شناسایی خودکار نمایشگرهای بریل در پس‌زمینه پشتیبانی نمیکند.

در زیر فرمان‌های صفحه‌کلیدیِ این نمایشگر برای استفاده با NVDA می‌آید. برای توضیح این‌که کلیدهایی که در جدول زیر به آن‌ها اشاره شده در کجای نمایشگر قرار گرفته اند، لطفاً مستندات نمایشگر را ببینید.

نام کلید
عقب بردن نمایشگر بریل K1
جلو بردن نمایشگر بریل K3
بردن نمایشگر بریل به خط قبلی B2
بردن نمایشگر بریل به خط بعدی B5
بردن مکان‌نما به خانه‌ی بریل routing
تغییر حالت اتصال بریل به K2
خواندن همه B6

٨.١٥. Hedo MobilLine USB

نمایشگر Hedo MobilLine USB محصول Hedo Reha-Technik پشتیبانی میشود. پیش از استفاده از نمایشگر، نخست باید درایورهای فراهم‌آمده توسط تولید‌کننده را نصب کنید.

این نمایشگر هنوز از قابلیت شناسایی خودکار نمایشگرهای بریل در پس‌زمینه پشتیبانی نمیکند.

در زیر فرمان‌های صفحه‌کلیدیِ این نمایشگر برای استفاده با NVDA می‌آید. برای توضیح این‌که کلیدهایی که در جدول زیر به آن‌ها اشاره شده در کجای نمایشگر قرار گرفته اند، لطفاً مستندات نمایشگر را ببینید.

نام کلید
عقب بردن نمایشگر بریل K1
جلو بردن نمایشگر بریل K3
بردن نمایشگر بریل به خط قبلی B2
بردن نمایشگر بریل به خط بعدی B5
بردن مکان‌نما به خانه‌ی بریل routing
تغییر حالت اتصال بریل به K2
خواندن همه B6

٩.١٥. سِری‌های BI و B نمایشگر Brailliant و BrailleNote Touch از شرکت HumanWare

NVDA از سِری‌های BI و B نمایشگرهای Brailliant شرکت HumanWare، شامل مدل‌های BI 14، BI 32، BI 20X، BI 40، BI 40x و B 80، هنگامی که با USB یا بلوتوث به رایانه متصل میشوند، پشتیبانی میکند. اگر نمایشگر را در حالی که قرارداد ارتباطی (protocol) آن را روی HumanWare تنظیم کرده اید به رایانه متصل میکنید، باید ابتدا درایورهای USB تهیه‌شده توسط تولید‌کننده را نصب کنید. اگر قرارداد ارتباطی روی OpenBraille تنظیم شده باشد، نیازی به نصب درایورهای USB نیست.

دستگاه‌های زیر هم علاوه بر آنچه ذکر شد، بدون نیاز به نصب درایور ویژه، توسط NVDA پشتیبانی میشوند:

در زیر فرمان‌های صفحه‌کلیدیِ نمایشگرهای Brailliant BI و B و BrailleNote touch برای استفاده با NVDA می‌آید. برای توضیح این‌که کلیدهایی که در جداول زیر به آن‌ها اشاره شده در کجای نمایشگر قرار گرفته اند، لطفاً مستندات نمایشگر را ببینید.

١.٩.١٥. کلیدهای اختصاص‌یافته به همه‌ی مدل‌ها

نام کلید
عقب بردن نمایشگر بریل چپ
جلو بردن نمایشگر بریل راست
بردن نمایشگر بریل به خط قبلی بالا
بردن نمایشگر بریل به خط بعدی پایین
بردن مکان‌نما به خانه‌ی بریل routing
تغییر حالت اتصال بریل به بالا + پایین
کلید جهت‌نمای بالا فاصله + نقطه‌ی ۱
کلید جهت‌نمای پایین فاصله + نقطه‌ی ۴
کلید جهت‌نمای چپ فاصله + نقطه‌ی ۳
کلید جهت‌نمای راست فاصله + نقطه‌ی ۶
کلید shift+tab فاصله + نقطه‌های ۱ ۳
کلید tab فاصله + نقطه‌های ۴ ۶
کلید alt فاصله + نقطه‌های ۱ ۳ ۴ (فاصله + M)
کلید escape فاصله + نقطه‌های ۱ ۵ (فاصله + E)
کلید enter نقطه‌ی ۸
کلید windows فاصله + نقطه‌های ۳ ۴
کلید alt+tab فاصله + نقطه‌های ۲ ۳ ۴ ۵ (فاصله + T)
منوی NVDA فاصله+نقطه‌های ۱-۳-۴-۵ (فاصله+n)
کلید windows+d (کوچکسازی همه‌ی برنامه‌ها) فاصله+نقطه‌های ۱-۴-۵ (فاصله+d)
خواندن همه فاصله+نقطه‌های ۱-۲-۳-۴-۵-۶

٢.٩.١٥. کلیدهای اختصاص‌یافته به نمایشگر Brailliant، سِری‌های BI 32، BI 40 و B 80

نام کلید
منوی NVDA c1+c3+c4+c5 (فرمان n)
کلید windows+d (کوچکسازی همه‌ی برنامه‌ها) c1+c4+c5 (فرمان d)
خواندن همه c1+c2+c3+c4+c5+c6

٣.٩.١٥. کلیدهای اختصاص‌یافته به Brailliant BI 14

نام کلید
کلید جهت‌نمای بالا joystick up
کلید جهت‌نمای پایین joystick down
کلید جهت‌نمای چپ joystick left
کلید جهت‌نمای راست joystick right
کلید enter joystick action

١٠.١٥. سِری‌های Braille Sense، Braille EDGE، Smart Beetle، و Sync Braille شرکت HIMS

NVDA از نمایشگرهای Braille Sense، Braille EDGE، Smart Beetle و Sync Braille شرکت Hims هنگامی که از طریق USB یا بلوتوث متصل میشوند، پشتیبانی میکند. چنانچه نمایشگر را به USB متصل میکنید، باید ابتدا درایورهای USB HIMS را روی سیستمتان نصب کنید. شما میتوانید این درایورها را از اینجا دانلود کنید.

در زیر فرمان‌های صفحه‌کلیدیِ این نمایشگر برای استفاده با NVDA می‌آید. برای توضیح این‌که کلیدهایی که در جدول زیر به آن‌ها اشاره شده در کجای نمایشگر قرار گرفته اند، لطفاً مستندات نمایشگر را ببینید.

نام کلید
بردن مکان‌نما به خانه‌ی بریل routing
عقب بردن نمایشگر بریل leftSideScrollUp, rightSideScrollUp, leftSideScroll
جلو بردن نمایشگر بریل leftSideScrollDown, rightSideScrollDown, rightSideScroll
بردن نمایشگر بریل به خط قبلی leftSideScrollUp+rightSideScrollUp
بردن نمایشگر بریل به خط بعدی leftSideScrollDown+rightSideScrollDown
رفتن به خط قبلی در حالت بازبینی rightSideUpArrow
رفتن به خط بعدی در حالت بازبینی rightSideDownArrow
رفتن به نویسه‌ی قبلی در حالت بازبینی rightSideLeftArrow
رفتن به نویسه‌ی بعدی در حالت بازبینی rightSideRightArrow
رفتن به فکوس جاری leftSideScrollUp+leftSideScrollDown, rightSideScrollUp+rightSideScrollDown, leftSideScroll+rightSideScroll
کلید Control SmartBeetle: f1, BrailleEdge: f3
کلید Windows f7, SmartBeetle: f2
کلید Alt نقطه‌های ۱ ۳ ۴+فاصله، f2, SmartBeetle: f3, BrailleEdge: f4
کلید Shift f5
کلید Insert نقطه‌های ۲ ۴+فاصله، f6
کلید applications نقطه‌های ۱ ۲ ۳ ۴+فاصله، f8
کلید capsLock نقطه‌های ۱ ۳ ۶+فاصله
کلید Tab نقطه‌های ۴ ۵+فاصله، f3, BrailleEdge: f2
کلید shift+alt+tab f2+f3+f1
کلید alt+tab f2+f3
کلید shift+tab نقطه‌های ۱ ۲ + فاصله
کلید end نقطه‌های ۴ ۶ + فاصله
کلید control+end نقطه‌های ۴ ۵ ۶+فاصله
کلید home نقطه‌های ۱ ۳+فاصله، SmartBeetle: f4
کلید control+home نقطه‌های ۱ ۲ ۳ + فاصله
کلید alt+f4 نقطه‌های ۱ ۳ ۵ ۶+فاصله
کلید جهت‌نمای چپ نقطه‌ی ۳+فاصله، leftSideLeftArrow
کلید کنترل+شیفت+جهت‌نمای چپ نقطه‌های ۲ ۸+فاصله+f1
کلید کنترل+جهت‌نمای چپ نقطه‌ی ۲ + فاصله
کلید شیفت+آلْت+جهت‌نمای چپ نقطه‌های ۲ ۷ + f1
کلید آلْت+جهت‌نمای چپ نقطه‌های ۲ ۷
کلید جهت‌نمای راست نقطه‌ی ۶+فاصله، leftSideRightArrow
کلید کنترل+شیفت+جهت‌نمای راست نقطه‌های ۵ ۸+فاصله+f1
کلید کنترل+جهت‌نمای راست نقطه‌ی ۵ + فاصله
کلید shift+alt+جهت‌نمای راست نقطه‌های ۵ ۷ + f1
کلید alt+جهت‌نمای راست نقطه‌های ۵ ۷
کلید pageUp نقطه‌های ۱ ۲ ۶ + فاصله
کلید control+pageUp نقطه‌های 1 2 6 8 + فاصله
کلید جهت‌نمای بالا نقطه‌ی ۱+فاصله، leftSideUpArrow
کلید control+shift+جهت‌نمای بالا نقطه‌های ۲ ۳ ۸+فاصله+f1
کلید control+جهت‌نمای بالا نقطه‌های ۲ ۳ + فاصله
کلید shift+alt+جهت‌نمای بالا نقطه‌های 2 3 7 + f1
کلید alt+جهت‌نمای بالا نقطه‌های 2 3 7
کلید shift+جهت‌نمای بالا leftSideScrollDown+ فاصله
کلید pageDown نقطه‌های 3 4 5 + فاصله
کلید control+pagedown نقطه‌های 3 4 5 8 + فاصله
کلید جهت‌نمای پایین نقطه‌ی ۴+فاصله، leftSideDownArrow
کلید control+shift+جهت‌نمای پایین نقطه‌های 5 6 8 + فاصله + f1
کلید control+جهت‌نمای پایین نقطه‌های 5 6 + فاصله
کلید shift+alt+جهت‌نمای پایین نقطه‌های 5 6 7 + f1
کلید alt+جهت‌نمای پایین نقطه‌های 5 6 7
کلید shift+جهت‌نمای پایین rightSideScrollDown + فاصله
کلید escape نقطه‌های ۱ ۵+فاصله، f4، BrailleEdge: f1
کلید delete نقطه‌های 1 3 5 + فاصله، نقطه‌های ۱ ۴ ۵+فاصله
کلید f1 نقطه‌های 1 2 5 + فاصله
کلید f3 نقطه‌های 1 4 8 + فاصله
کلید f4 نقطه‌ی ۷+f3
کلید windows+b نقطه‌های ۱ ۲+f1
کلیدهای windows+d نقطه‌های ۱ ۴ ۵+f1
کلید control+insert SmartBeetle: f1+rightSideScroll
کلید alt+insert SmartBeetle: f3+rightSideScroll

١١.١٥. نمایشگرهای بریل Seika

نگارش‌های ۳، ۴ و ۵ نمایشگرهای بریل Seika (۴۰ خانه‌ای) و Seika80 (۸۰ خانه‌ای) شرکت Nippon Telesoft توسط NVDA پشتیبانی میشوند. میتوانید اطلاعات بیشتری از این نمایشگرها و درایورهای مورد نیاز را در این صفحه بیابید. شما باید نخست درایورهای USB تهیه‌شده توسط تولید‌کننده را نصب کنید.

این نمایشگرها هنوز از قابلیت شناسایی خودکار نمایشگرهای بریل در پس‌زمینه پشتیبانی نمیکنند.

در زیر فرمان‌های صفحه‌کلیدیِ این نمایشگر برای استفاده با NVDA می‌آید. برای توضیح این‌که کلیدهایی که در جدول زیر به آن‌ها اشاره شده در کجای نمایشگر قرار گرفته اند، لطفاً مستندات نمایشگر را ببینید.

نام کلید
عقب بردن نمایشگر بریل چپ
جلو بردن نمایشگر بریل راست
بردن نمایشگر بریل به خط قبلی b3
بردن نمایشگر بریل به خط بعدی b4
تغییر حالت اتصال بریل به b5
خواندن همه b6
کلید tab b1
کلید shift+tab b2
کلید alt+tab b1+b2
منوی NVDA چپ + راست
بردن مکان‌نما به خانه‌ی بریل routing

١٢.١٥. مدل‌های جدیدتر BRAILLEX شرکت Papenmeier

نمایشگرهای بریل زیر توسط NVDA پشتیبانی میشوند:

این نمایشگرها هنوز از قابلیت شناسایی خودکار نمایشگرهای بریل در پس‌زمینه پشتیبانی نمیکنند.

چنانچه BrxCom نصب شود، NVDA از BrxCom استفاده خواهد کرد. BrxCom ابزاری است که امکان ورودی صفحه کلید از نمایشگر بریل را مستقل از صفحه‌خوان فراهم میکند. ورودی صفحه‌کلید (از نمایشگر بریل) با مدل‌های Trio و BRAILLEX Live امکان‌پذیر است.

بیشترِ این دستگاه‌ها دارای یک دکمه‌ی دسترسی آسان (Easy Access Bar (EAB)) هستند که امکان میدهد با دستگاه راحتتر و سریعتر کار کرد. EAB میتواند به ۴ جهت حرکت داده شود که معمولاً هر جهت شامل دو حالت قابل تغییر است. سِری‌های C و Live از این دستگاه‌ها مستثنی از این قاعده هستند.

سِری C و برخی از دیگر نمایشگرها دو ردیف کلید جاگزینی (routing) دارند که از ردیف بالایی برای اعلام اطلاعات قالب‌بندی استفاده میشود. در سِری C، با نگه‌داشتن یکی از دکمه‌های جاگزینی مکان‌نما در ردیف دیگر و فشردن EAB دومین وضعیت کلید شبیه‌سازی میشود. سِری نمایشگرهای live تنها یک ردیف کلید routing دارند و EAB در هر جهت تنها یک وضعیت دارد. وضعیت دوم ممکن است با فشردن یکی از کلیدهای جاگزینی و فشردن EAB در همان جهت شبیه‌سازی شود. با فشردن و نگه‌داشتن کلیدهای بالا، پایین، چپ، راست، یا کلید EAB باعث میشود تا عمل متناظر با آن کلید تکرار شود.

بطور کلی، کلیدهای زیر روی این نمایشگرهای بریل موجود است:

نام کلید
l1 کلید جلو دست چپ
l2 کلید عقب دست چپ
r1 کلید جلو دست راست
r2 کلید عقب دست راست
up یک گام بالا
up2 دو گام بالا
left یک گام چپ
left2 دو گام چپ
right یک گام راست
right2 دو گام راست
dn یک گام پایین
dn2 دو گام پایین

کلید‌های زیر، فرمان‌های Papenmeier برای NVDA هستند:

نام کلید
عقب بردن نمایشگر بریل left
جلو بردن نمایشگر بریل right
بردن نمایشگر بریل به خط قبلی up
بردن نمایشگر بریل به خط بعدی dn
بردن مکان‌نما به خانه‌ی بریل routing
اعلام نویسه‌ی جاری در بازبینی l1
فعال کردن شیء پیمایشگر جاری l2
تغییر تنظیم اتصال بریل به r2
اعلام عنوان l1+up
اعلام نوار وضعیت l2+dn
حرکت به شیء دربرگیرنده up2
حرکت به اولین شیء دربرگرفته‌شده dn2
حرکت به شیء قبلی left2
حرکت به شیء بعدی right2
اعلام اطلاعات قالب‌بندی متن موجود در خانه‌ی بریل ردیف کلیدهای جاگزینی (routing) بالا

مدل Trio چهار کلید بیشتر دارد که جلوی صفحه‌کلید بریل قرار دارند. این کلیدها از چپ به راست عبارت اند از:

NVDA فعلاً از کلید انگشتی راست استفاده نمیکند. دو کلید دیگر کار فاصله را انجام میدهند.

نام کلید
کلید escape فاصله با نقطه‌ی ۷
کلید جهت‌نمای بالا فاصله با نقطه‌ی ۲
جهت‌نمای چپ فاصله با نقطه‌ی ۱
جهت‌نمای راست فاصله با نقطه‌ی ۴
کلید جهت‌نمای پایین فاصله با نقطه‌ی ۵
کلید control lt + نقطه‌ی ۲
کلید alt lt + نقطه‌ی ۳
کلید control+escape فاصله با نقطه‌های ۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶
کلید tab فاصله با نقطه‌های ۳ ۷

١٣.١٥. مدل‌های قدیمیتر نمایشگرهای BRAILLEX شرکت Papenmeier

نمایشگرهای بریل زیر پشتیبانی میشوند:

توجه داشته باشید که این نمایشگرها تنها از راه درگاه سریال متصل میشوند. با توجه به این مورد، این نمایشگرها از قابلیت شناسایی خودکار نمایشگرهای بریل در پس‌زمینه پشتیبانی نمیکنند. پس از انتخاب این درایور در پنجره‌ی «انتخاب نمایشگر بریل»، باید درگاهی را که نمایشگر به آن متصل شده انتخاب کنید.

بعضی از این دستگاه‌ها دارای دکمه‌ی دسترسی آسان (EAB) هستند که امکان کار راحتتر و سریعتر را به کاربر میدهد. EAB را میتوان به ۴ جهت حرکت داد. معمولاً هر کدام از این جهات، خود دارای دو وضعیت هستند. فشردن و نگه‌داشتن کلیدهای بالا، پایین، چپ و راست، یا کلید EAB باعث میشود که عمل متناظر با آن کلید تکرار شود. دستگاه‌های قدیمیتر EAB ندارند؛ به جای آن از کلیدهای جلوی دستگاه استفاده میشود.

بطور کلی کلیدهای زیر روی نمایشگرهای بریل موجود است:

نام کلید
l1 کلید جلو چپ
l2 کلید عقب چپ
r1 کلید جلو راست
r2 کلید عقب راست
up یک گام بالا
up2 دو گام بالا
left یک گام چپ
left2 دو گام چپ
right یک گام راست
right2 دو گام راست
dn یک گام پایین
dn2 دو گام پایین

کلیدهای فرمان NVDA برای Papenmeier از این قرار اند:

دستگاه‌های دارای EAB:

نام کلید
عقب بردن نمایشگر بریل left
جلو بردن نمایشگر بریل right
بردن نمایشگر بریل به خط قبلی up
بردن نمایشگر بریل به خط بعدی dn
بردن مکان‌نما به خانه‌ی بریل routing
اعلام نویسه‌ی جاری در بازبینی l1
فعال کردن شیء پیمایشگر جاری l2
اعلام عنوان l1up
اعلام نوار وضعیت l2down
حرکت به شیء دربرگیرنده up2
حرکت به نخستین شیء دربرگرفته‌شده dn2
حرکت به شیء بعدی right2
حرکت به شیء قبلی left2
اعلام قالب‌بندی متن موجود در خانه‌ی بریل ردیف بالای کلیدهای جاگزین مکان‌نما

BRAILLEX Tiny:

نام کلید
اعلام نویسه‌ی جاری در بازبینی l1
فعال کردن شیء پیمایشگر جاری l2
عقب بردن نمایشگر بریل left
جلو بردن نمایشگر بریل right
بردن نمایشگر بریل به خط قبلی up
بردن نمایشگر بریل به خط بعدی dn
تغییر حالت اتصال بریل به r2
حرکت به شیء دربرگیرنده r1+up
حرکت به اولین شیء دربرگرفته‌شده r1+dn
حرکت به شیء قبلی r1+left
حرکت به شیء بعدی r1+right
اعلام قالب‌بندی متن موجود در خانه‌ی بریل ردیف بالای کلیدهای جاگزین مکان‌نما
اعلام عنوان l1+up
اعلام نوار وضعیت l2+down

BRAILLEX 2D Screen:

نام کلید
اعلام نویسه‌ی جاری در بازبینی l1
فعال کردن شیء پیمایشگر جاری l2
تغییر حالت اتصال بریل به r2
اعلام قالب‌بندی متن موجود در خانه‌ی بریل ردیف بالای کلیدهای جاگزین مکان‌نما
بردن نمایشگر بریل به خط قبلی up
عقب بردن نمایشگر بریل left
جلو بردن نمایشگر بریل right
بردن نمایشگر بریل به خط بعدی dn
حرکت به شیء بعدی left2
حرکت به شیء دربرگیرنده up2
حرکت به اولین شیء دربرگرفته‌شده dn2
حرکت به شیء قبلی right2

١٤.١٥. نمایشگر BrailleNote شرکت HumanWare

NVDA از یادداشت‌بردارهای BrailleNote شرکت Humanware هنگامی که به عنوان نمایشگر برای یک صفحه‌خوان کار میکنند پشتیبانی میکند. مدل‌های زیر پشتیبانی میشوند:

لطفا برای BrailleNote Touch، به بخش نمایشگر Brailliant، سِری‌های BI / BrailleNote Touch مراجعه کنید.

جز در مورد BrailleNote PK, هردو صفحه‌کلید بریل(BT) و QWERTY (QT) پشتیبانی میشوند. شبیه‌سازی از صفحه‌کلید کامپیوتر برای BrailleNote QT پشتیبانی نمیشود. میتوانید نقطه‌های بریل را هم با صفحه‌کلید QT وارد کنید. لطفا برای جزئیات بیشتر، بخش braille terminal را در راهنمای BrailleNote بررسی کنید.

چنانچه دستگاه شما از بیش از یک نوع اتصال پشتیبانی میکند، هنگامی که نمایشگرتان را به NVDA متصل میکنید، باید درگاه ترمینال بریل دستگاه را در گزینه‌های ترمینال بریل تنظیم کنید. لطفاً برای جزئیات، راهنمای BrailleNote را بررسی کنید. در NVDA شاید نیاز داشته باشید که درگاه را در پنجره‌ی «انتخاب نمایشگر بریل» هم تنظیم کنید. اگر نمایشگر را از راه USB یا بلوتوث متصل میکنید، میتوانید بسته به گزینه‌های موجود، درگاه را روی «خودکار»، «USB» یا «بلوتوث» تنظیم کنید. اگر برای اتصال نمایشگر از درگاه قدیمی سریال (یا مبدل USB به سریال) استفاده میکنید، یا هیچ‌یک از گزینه‌های پیشین ظاهر نمیشوند، باید دقیقاً درگاه اتصالی را که قرار است استفاده شود از فهرست درگاه‌های سخت‌افزاری انتخاب کنید.

پیش از متصل کردن BrailleNote Apex از طریق واسط USB، باید نخست درایورهای تهیه‌شده توسط HumanWare را نصب کنید.

روی BrailleNote Apex BT، میتوانید از scroll wheel یا گردونه‌ی مروری که وسط نقطه‌های ۱ و ۴ قرار گرفته، برای اجرای فرمان‌های مختلفِ NVDA استفاده کنید. گردونه‌ی ذکرشده، تشکیل شده است از چهار نقطه‌ی نشان‌دهنده‌ی چهار جهت، یک دکمه‌ی کلیک‌شدنی در وسط، و یک گردونه که میتوان آن‌را هم به جهت موافق و هم مخالف جهت عقربه‌های ساعت چرخاند.

آنچه در زیر می‌آید، فرمان‌های NVDA برای نمایشگر BrailleNote است. لطفاً مستندات نمایشگر BrailleNote خود را برای دانستن این‌که کلیدهایی که به آن‌ها اشاره میشود در کجای دستگاه قرار دارند ببینید.

نام کلید
عقب بردن نمایشگر بریل back
جلو بردن نمایشگر بریل advance
بردن نمایشگر بریل به خط قبلی previous
بردن نمایشگر بریل به خط بعدی next
بردن مکان‌نما به خانه‌ی بریل routing
منوی NvDA فاصله+نقطه‌های ۱-۳-۴-۵ (فاصله+n)
تغییر حالت اتصال بریل به previous+next
کلید جهت‌نمای بالا فاصله + نقطه‌ی ۱
کلید جهت‌نمای پایین فاصله + نقطه‌ی ۴
کلید جهت‌نمای چپ فاصله + نقطه‌ی ۳
کلید جهت‌نمای راست فاصله + نقطه‌ی ۶
کلید Page up فاصله + نقطه‌های ۱ ۳
کلید Page down فاصله + نقطه‌های ۴ ۶
کلیدHome فاصله + نقطه‌های ۱ ۲
کلید End فاصله + نقطه‌های ۴ ۵
کلید Control+home فاصله + نقطه‌های ۱ ۲ ۳
کلید Control+end فاصله + نقطه‌های ۴ ۵ ۶
کلید فاصله فاصله
Enter فاصله + نقطه‌ی ۸
Backspace فاصله + نقطه‌ی ۷
کلید Tab فاصله + نقطه‌های ۲ ۳ ۴ ۵ (فاصله + T)
کلید Shift+tab فاصله + نقطه‌های ۱ ۲ ۵ ۶
کلید Windows فاصله + نقطه‌های ۲ ۴ ۵ ۶ (فاصله + W)
کلید Alt فاصله + نقطه‌های ۱ ۳ ۴ (فاصله + M)
فعال یا غیرفعال کردن راهنمای ورودی فاصله + نقطه‌های ۲ ۳ ۶ (فاصله + H کوتاه)

فرمان‌های زیر به BrailleNote QT اختصاص یافته اند وقتی که در حالت ورودی بریل نباشد:

نام کلید
منوی NvDA read+n
کلید جهت‌نمای بالا upArrow
کلید جهت‌نمای پایین downArrow
کلید جهت‌نمای چپ leftArrow|
کلید جهت‌نمای راست rightArrow
کلید Page up function+upArrow
کلید Page down function+downArrow
کلید Home function+leftArrow
کلید End function+rightArrow
کلیدهای Control+home read+t
کلیدهای Control+end read+b
کلید Enter enter
کلید Backspace backspace
کلید Tab tab
کلیدهای Shift+tab shift+tab
کلید Windows read+w
کلید Alt read+m
فعال یا غیرفعال کردن راهنمای ورودی read+1

فرمان‌های زیر به scroll wheel اختصاص یافته اند:

نام کلید
کلید جهت‌نمای بالا نقطه‌ی جهت‌نمای بالا
کلید جهت‌نمای پایین نقطه‌ی جهت‌نمای پایین
کلید جهت‌نمای چپ نقطه‌ی جهت‌نمای چپ
کلید جهت‌نمای راست نقطه‌ی جهت‌نمای راست
کلید Enter دکمه‌ی وسط
کلید Tab scroll wheel حرکت در جهت عقربه‌های ساعت
کلیدهای Shift+Tab scroll wheel خلاف حرکت عقربه‌های ساعت

١٥.١٥. نمایشگر EcoBraille

NVDA از نمایشگرهای بریل EcoBraille، محصول شرکت ONCE پشتیبانی میکند. مدل‌هایی که پشتیبانی میشوند از این قرار اند:

در پنجره‌ی «انتخاب نمایشگر بریل» ، میتوانید درگاه سریالی که نمایشگر را از طریق آن به رایانه متصل میکنید مشخص کنید. این نمایشگرها از قابلیت شناسایی خودکار نمایشگرهای بریل در پس‌زمینه پشتیبانی نمیکنند.

در جدول زیر کلید‌های اختصاص‌یافته‌ی NVDA برای نمایشگرهای EcoBraille می‌آیند. لطفا برای یافتن محل کلید‌هایی که به آن‌ها اشاره میشود، مستندات EcoBraille را ببینید.

نام کلید
عقب بردن نمایشگر بریل T2
جلو بردن نمایشگر بریل T4
بردن نمایشگر بریل به خط قبلی T1
بردن نمایشگر بریل به خط بعدی T5
بردن مکان‌نما به خانه‌ی بریل Routing
فعال کردن شیء پیمایشگر جاری T3
رفتن به حالت بازبینی بعدی F1
رفتن به شیء دربرگیرنده F2
رفتن به حالت بازبینی قبلی F3
رفتن به شیء قبلی F4
اعلام شیء جاری F5
رفتن به شیء بعدی F6
رفتن به شیء فرمان‌پذیر F7
رفتن به نخستین شیء دربرگرفته‌شده F8
بردن فکوس سیستم یا نشانگر به موقعیت بازبینی جاری F9
اعلام محل مکان‌نمای بازبینی F0
تغییر حالت اتصال بریل به A

١٦.١٥. SuperBraille

دستگاه SuperBraille، که اغلب در تایوان موجود است، میتواند از طریق USB یا درگاه سریال به کامپیوتر وصل شود. از آنجا که SuperBraille هیچ کلید تایپ فیزیکی یا دکمه‌ی مروری ندارد، تمام ورودی‌ها باید از طریق یک صفحه‌کلید استاندارد کامپیوتر انجام بگیرد. با توجه به این مورد و به سبب حفظ سازگاری با دیگر صفحه‌خوان‌ها در تایوان، دو کلید برای جابجا کردن صفحه‌ی این نمایشگر بریل در نظر گرفته شده است.

نام کلید
عقب بردن نمایشگر بریل منها در صفحه‌کلید اعداد
جلو بردن نمایشگر بریل به‌علاوه در صفحه‌کلید اعداد

١٧.١٥. نمایشگرهای Esys، Esytime، Iris، از شرکت Eurobraille

نمایشگرهای Esys، Esytime و Iris، محصول Eurobraille، توسط NVDA پشتیبانی میشوند. دستگاه‌های Esys و Esytime-Evo هنگامی که با یو‌اس‌بی یا بلوتوث متصل شوند پشتیبانی میشوند. دستگاه‌های قدیمیترِ Esytime تنها از یو‌اس‌بی پشتیبانی میکنند. دستگاه‌های Iris تنها میتوانند از طریق درگاه سریال متصل شوند. بنا بر این، برای این دستگاه‌ها، بعد از این‌که درایورشان را در تنظیمات بریل انتخاب کردید، باید درگاهی را که نمایشگر از آن به رایانه متصل شده‌است انتخاب کنید.

نمایشگرهای Iris و Esys دارای یک صفحه‌کلید بریل ده‌کلیدی هستند. که مشتمل است بر دو کلید فاصله. کلید فاصله‌ی چپ کار Backspace را انجام میدهد و کلید فاصله‌ی راست، فاصله است.

در زیر فرمان‌های صفحه‌کلیدیِ این نمایشگر برای استفاده با NVDA می‌آید. برای توضیح این‌که کلیدهایی که در جدول زیر به آن‌ها اشاره شده در کجای نمایشگر قرار گرفته اند، لطفاً مستندات نمایشگر را ببینید.

نام کلید
عقب بردن نمایشگر بریل switch1-6left, l1
جلو بردن نمایشگر بریل switch1-6Right, l8
بردن به فکوس جاری switch1-6Left+switch1-6Right, l1+l8
رفتن به خانه‌ی بریل routing
اعلام قالب‌بندی متن موجود در خانه‌ی بریل double routing
رفتن به خط قبلی در بازبینی joystick1Up
رفتن به خط بعدی در بازبینی joystick1Down
رفتن به نویسه‌ی قبلی در بازبینی joystick1Left
رفتن به نویسه‌ی بعدی در بازبینی joystick1Right
رفتن به حالت قبلی بازبینی joystick1Left+joystick1Up
رفتن به حالت بعدی بازبینی joystick1Right+joystick1Down
پاک کردن آخرین خانه یا نویسه‌ی وارد‌شده backSpace
برگرداندن ورودی بریل و فشردن کلید اینتر backSpace+space
کلید Insert dot3+dot5+space, l7
کلید Delete dot3+dot6+space
کلید home dot1+dot2+dot3+space, joystick2Left+joystick2Up
کلید end dot4+dot5+dot6+space, joystick2Right+joystick2Down
کلید جهت‌نمای چپ dot2+space, joystick2Left, جهت‌نمای چپ
کلید جهت‌نمای راست dot5+space, joystick2Right, جهت‌نمای راست
کلید جهت‌نمای بالا dot1+space, joystick2Up, جهت‌نمای بالا
کلید جهت‌نمای پایین dot6+space, joystick2Down, جهت‌نمای پایین
کلید enter joystick2Center
کلید pageUp dot1+dot3+space
کلید pageDown dot4+dot6+space
کلید ۱ در ماشین‌حساب dot1+dot6+backspace
کلید ۲ در ماشین‌حساب dot1+dot2+dot6+backspace
کلید ۳ در ماشین‌حساب dot1+dot4+dot6+backspace
کلید ۴ در ماشین‌حساب dot1+dot4+dot5+dot6+backspace
کلید ۵ در ماشین‌حساب dot1+dot5+dot6+backspace
کلید ۶ در ماشین‌حساب dot1+dot2+dot4+dot6+backspace
کلید ۷ در ماشین‌حساب dot1+dot2+dot4+dot5+dot6+backspace
کلید ۸ در ماشین‌حساب dot1+dot2+dot5+dot6+backspace
کلید ۹ در ماشین‌حساب dot2+dot4+dot6+backspace
کلید insert در ماشین‌حساب dot3+dot4+dot5+dot6+backspace
کلید ممیز در ماشین‌حساب dot2+backspace
کلید تقسیم در ماشین‌حساب dot3+dot4+backspace
کلید ضرب در ماشین‌حساب dot3+dot5+backspace
کلید منها در ماشین‌حساب dot3+dot6+backspace
کلید بعلاوه در ماشین‌حساب dot2+dot3+dot5+backspace
کلید enter در ماشین‌حساب dot3+dot4+dot5+backspace
کلید escape dot1+dot2+dot4+dot5+space, l2
کلید tab dot2+dot5+dot6+space, l3
کلید shift+tab dot2+dot3+dot5+space
کلید printScreen dot1+dot3+dot4+dot6+space
کلید pause dot1+dot4+space
کلید applications dot5+dot6+backspace
کلید f1 dot1+backspace
کلید f2 dot1+dot2+backspace
کلید f3 dot1+dot4+backspace
کلید f4 dot1+dot4+dot5+backspace
کلید f5 dot1+dot5+backspace
کلید f6 dot1+dot2+dot4+backspace
کلید f7 dot1+dot2+dot4+dot5+backspace
کلید f8 dot1+dot2+dot5+backspace
کلید f9 dot2+dot4+backspace
کلید f10 dot2+dot4+dot5+backspace
کلید f11 dot1+dot3+backspace
کلید f12 dot1+dot2+dot3+backspace
کلید windows dot1+dot2+dot3+dot4+backspace
کلید capsLock dot7+backspace, dot8+backspace
کلید numLock dot3+backspace, dot6+backspace
کلید shift dot7+space, l4
تعویض حالت کلید شیفت dot1+dot7+space, dot4+dot7+space
کلید کنترل dot7+dot8+space, l5
تعویض حالت کلید کنترل dot1+dot7+dot8+space, dot4+dot7+dot8+space
کلید آلْت dot8+space, l6
تعویض حالت کلید آلْت dot1+dot8+space, dot4+dot8+space
تعویض حالت شبیه‌سازی صفحه‌کلید HID esytime):l1+joystick1Down, esytime):l8+joystick1Down

١٨.١٥. نمایشگرهای nBraille، محصول شرکت ناطق

NVDA نمایشگرهای ناطق تکنولوژی را هنگامی که از راه یو‌اس‌بی به رایانه متصل میشوند، پشتیبانی میکند. ویندوز ۱۰ نمایشگرهای بریل ناطق را به محض اتصال به رایانه میشناسد. چنانچه از نسخه‌های قدیمیتر ویندوز (پایینتر از ویندوز ۱۰) استفاده میکنید، لازم است درایورهای یو‌اس‌بی نمایشگر را نصب کنید. میتوانید درایورها را از وب‌سایت شرکت دریافت کنید.

در زیر، کلیدهای اختصاص‌یافته به نمایشگرهای ناطق تکنولوژی برای استفاده با NVDA آمده است. لطفا برای توضیح اینکه کلیدهای یادشده در کجای نمایشگر قرار دارند، مستندات نمایشگر را ببینید.

نام کلید
عقب بردن نمایشگر بریل up
جلو بردن نمایشگر بریل down
بردن نمایشگر بریل به خط قبلی left
بردن نمایشگر بریل به خط بعدی right
رفتن به خانه‌ی بریل routing

١٩.١٥. BRLTTY

BRLTTY برنامه‌ای جداگانه است که میتواند برای پشتیبانی از بسیاری از نمایشگرها استفاده شود. برای استفاده از این برنامه باید BRLTTY برای ویندوز را نصب کنید. باید آخرین بسته‌ی نصب نرم‌افزار را که مثلاً brltty-win-4.2-2.exe نام دارد دانلود و نصب کنید. وقتی دارید نمایشگر و درگاهی را که استفاده میشود تنظیم میکنید، دقیقاً به دستور العمل‌ها توجه کنید؛ بویژه هنگامی که از یک نمایشگر USB استفاده میکنید و درایورهای تولید‌کننده را از پیش نصب کرده‌اید.

برای نمایشگرهایی که صفحه‌کلید بریل دارند، BRLTTY در حال حاضر خودش ورودی بریل را مدیریت میکند. بنا بر این، تنظیم جدول ورودی بریل NVDA به کار نمی‌آید.

BRLTTY شامل قابلیت شناسایی خودکار نمایشگرهای بریل در پس‌زمینه نمیشود.

فرمان‌های BRLTTY برای NVDA از قرار زیر هستند: جهتِ اطلاعاتی در مورد چگونگی تنظیم فرمان‌های BRLTTY برای کنترل کردن نمایشگرهای بریل، لطفاً مستندات جداول کلیدهای BRLTTY را ببینید.

نام فرمان BRLTTY
عقب بردن نمایشگر بریل fwinlt (یک پنجره به چپ برو)
جلو بردن نمایشگر بریل fwinrt (یک پنجره به راست برو)
بردن نمایشگر بریل به خط قبلی lnup (یک خط برو بالا)
بردن نمایشگر به خط بعدی lndn (یک خط برو پایین)
بردن مکان‌نما به خانه‌ی بریل route (مکان‌نما را روی نویسه قرار بده)

١٦. عناوین پیشرفته

١.١٦. گزینه‌های خط فرمان

NVDA میتواند هنگام شروع به کار، یک یا چند گزینه (فرمان) را بپذیرد. این گزینه‌ها رفتار NVDA را تغییر میدهند. به این ترتیب، شما هر تعداد گزینه که نیاز داشته باشید، میتوانید اجرا کنید. این گزینه‌ها میتوانند هنگامی که NVDA با استفاده از یک میانبر شروع به کار میکند (در صفحه‌ی خصوصیات میانبر)، از پنجره‌ی Run (منوی Start -> Run یا Windows+R)، یا از میز فرمان ویندوز اجرا شوند. گزینه‌ها باید از نام فایل اجرایی NVDA و از دیگر گزینه‌ها با فاصله جدا شوند. به عنوان مثال، --disable-addons، یک گزینه‌ی مفید است که به NVDA میگوید، همه‌ی افزونه‌های در حال اجرا را متوقف کند. این گزینه به شما اجازه میدهد تعیین کنید که آیا مشکل توسط افزونه‌ای ایجاد شده یا نه. همچنین میتوانید با استفاده از این گزینه، از مشکلات جدی‌ای که توسط افزونه‌ها ایجاد شده اند رهایی پیدا کنید.

به عنوان مثال، میتوانید با وارد کردن خط زیر در پنجره‌ی Run، از نسخه‌ی در حال اجرای NVDA خارج شوید:

nvda -q

بعضی از گزینه‌های خط فرمان NVDA یک شکل کوتاه و یک شکل طولانی دارند؛ در حالی که بعضی دیگر از آن‌ها تنها یک شکل طولانی دارند. آن‌هایی را که شکل کوتاه دارند، میتوانید مانند این مثال با هم ترکیب کنید:

nvda -mc CONFIGPATH این فرمان NVDA را بدون صدای شروع به کار و پیام ابتدایی، و همراه با پیکره‌بندی مشخص‌شده در خط فرمان آغاز میکند.|
nvda -mc CONFIGPATH --disable-addons مانند فرمان بالا، اما با افزونه‌های غیرفعال

بعضی از گزینه‌های خط فرمان پارامترهای اضافی میپذیرند؛ مثلاً این‌که وقایع NVDA چقدر باید با جزئیات ثبت شوند، یا تعیین مسیر شاخه‌ی پیکره‌بندی کاربر. پارامترهای یاد‌شده باید بعد از گزینه‌های فرمان قرار بگیرند. هنگامی که از شکل کوتاه گزینه‌ها استفاده میشود، باید با فاصله، و هنگامی که از شکل طولانی گزینه‌ها استفاده میشود، باید با علامت مساوی «=» از گزینه ها جدا شوند. مثلاً:

nvda -l 10 به NVDA میگوید که کار خود را با تنظیم ثبت وقایع در سطح آسیب‌یابی شروع کند.
nvda --log-file=c:\nvda.log به NVDA میگوید که وقایع خود را در c:\nvda.log بنویسد.
nvda --log-level=20 -f c:\nvda.log به NVDA میگوید کار خود را با تنظیم ثبت وقایع در سطح اطلاعات آغاز کند و وقایع را در c:\nvda.log بنویسد.

گزینه‌های خط فرمان NVDA از این قرار اند:

شکل کوتاه شکل طولانی توضیح
-h --help راهنمای خط فرمان را نشان میدهد و خارج میشود.
-q --quit از نسخه‌ی فعلی در حال اجرای NVDA خارج میشود.
-k --check-running به وسیله‌ی کد خروج (exit code) اعلام میکند که آیا NVDA در حال اجراست یا نه. چنانچه ۰ باشد، یعنی NVDA در حال اجراست و چنانچه ۱ باشد، یعنی NVDA در حال حاضر اجرا نمیشود.
-f LOGFILENAME --log-file=LOGFILENAME فایلی که پیام‌های وقایع باید در آن نوشته شود.
-l LOGLEVEL --log-level=LOGLEVEL پایینترین سطح ثبت پیام‌ها: 10 = debug (آسیب‌یابی)، 12 = input/output (ورودی/خروجی)، 15 = debug warning (هشدار آسیب‌یابی)، 20 = info (اطلاعات)، 30 = warning (هشدار)، 40 = error (خطا)، 50 = critical (بحرانی)، 100 = disabled (غیرفعال). پیش‌فرض، هشدار است.
-c CONFIGPATH --config-path=CONFIGPATH مسیری که همه‌ی تنظیمات NVDA در آن مسیر ذخیره شده اند.
-m --minimal بدون صدای آغاز برنامه، بدون واسط کاربری، بدون پیام شروع به کار، و غیره.
-s --secure حالت محافظت‌شده: میز فرمان پایتون، امکانات پروفایل‌های پیکره‌بندی (مانند ساختن، حذف کردن، تغییر نام پروفایل‌ها و غیره)، بررسی به‌روزرسانی، بعضی کادرهای علامت‌زدنی در پنجره‌ی خوشامدگویی و دسته‌ی تنظیمات عمومی (مثلا، شروع خودکار NVDA هنگام ورود به ویندوز، ذخیره‌ی تنظیمات هنگام خروج و غیره) را غیرفعال میکند. همچنین در این حالت (که اغلب در صفحات محافظت‌شده به کار میرود)، نمایش و امکانات ثبت وقایع نیز غیرفعال میشوند. توجه کنید که این فرمان، امکان ذخیره‌ی تنظیمات در پیکره‌بندی سیستم را هم غیرفعال کرده و نقشه‌ی کلیدهای فرمان هم روی دیسک ذخیره نخواهد شد.
ندارد --disable-addons افزونه‌ها تأثیری در کارایی NVDA نخواهند داشت.
ندارد --debug-logging ثبت وقایع در سطح آسیب‌یابی را تنها برای این اجرا فعال میکند. این تنظیم، فرمان‌های تعیین‌شده برای هر سطح دیگری را که با --loglevel، -l تعیین شده باشد، از جمله گزینه‌ی ثبت نکردن وقایع باطل میکند.
ندارد --no-logging هنگام استفاده از NVDA، ثبت وقایع را بطور کلی غیرفعال میکند. این تنظیم میتواند نادیده گرفته شود اگر یک سطح وقایع ( --loglevel, -l) از خط فرمان تعیین بشود یا سطح آسیب‌یابی فعال شود.
ندارد --no-sr-flag نشان صفحه‌خوان عمومی سیستم را تغییر نمیدهد.
ندارد --install NVDA را نصب میکند (در حالی که نسخه‌ی تازه‌نصب‌شده را پس از نصب راه می‌اندازد.)
ندارد --install-silent بی‌صدا -و بی‌هیچ پرسشی از کاربر- NVDA را نصب میکند. (پس از نصب، نسخه‌ی تازه‌نصب‌شده را راه‌اندازی نمیکند.)
ندارد --enable-start-on-logon=True|False هنگام نصب، آغاز به کار در صفحه‌ی ورود به ویندوز را فعال میکند.
ندارد --copy-portable-config هنگام نصب، پیکربندی قابل حمل را از مسیر تعیین‌شده (با فرمان --config-path یا -c) در حساب کاربری فعلی کپی میکند.
ندارد --create-portable یک نسخه‌ی قابل حمل از NVDA ایجاد میکند. (نسخه‌ی تازه‌ایجاد‌شده را اجرا میکند. نیاز است --portable-path مشخص شود.
ندارد --create-portable-silent یک نسخه‌ی قابل حمل از NVDA میسازد. (نسخه‌ی تازه‌نصب‌شده را اجرا نمیکند.) مشخص کردن --portable-path الزامیست.
ندارد --portable-path=PORTABLEPATH مسیری که نسخه‌ی قابل حمل در آنجا ایجاد خواهد شد. (بلافاصله بعد از علامت مساوی نوشته میشود.)

٢.١٦. پارامترهای فراگیر سیستم

NVDA اجازه میدهد تا مقادیری در رجیستری سیستم تعیین شود که موجب تغییر رفتار فراگیری سیستمیِ NVDA میشوند. این مقدارها در رجیستری، در یکی از این کلیدها ذخیره میشوند:

میتوانید یکی از مقادیر زیر را بسته به نوع سیستم، تحت یکی از دو کلید رجیستری فوق الذکر تعیین کنید:

نام نوع مقادیر ممکن توضیح
configInLocalAppData DWORD 0 (پیش‌فرض) برای غیرفعال کردن، 1 برای فعال کردن اگر فعال شود، پیکره‌بندی کاربر NVDA را به جای پوشه‌ی Roaming Application Data در پوشه‌ی Local Application Data ذخیره میکند.
serviceDebug DWORD 0 (پیش‌فرض) برای غیرفعال کردن، 1 برای فعال کردن چنانچه فعال شود، حالت امن را در میز کارهای محافظت‌شده‌ی ویندوز غیرفعال کرده، استفاده از میز فرمان پایتون و نمایشگر وقایع را -در این محیط‌ها- ممکن میسازد. به سبب پاره‌ای پیامدهای امنیتی عمده، استفاده از این گزینه اکیدا توصیه نمیشود.

١٧. اطلاعات بیشتر

اگر شما به اطلاعات بیشتر یا کمک در ارتباط با NVDA نیاز دارید، لطفاً وب‌سایت NVDA را ببینید. اینجا میتوانید مستندات بیشتری بیابید. افزون بر این، از پشتیبانی فنی و منابع انجمن نیز بهره خواهید برد. این سایت همچنین اطلاعات و منابعی در راستای توسعه‌ی نرم‌افزار NVDA در اختیارتان قرار میدهد.